اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
60484
1400/03/16 13:14

علی زمانیان

مناظره یا تهی شدن ذخیره نخبگی


مناظره ی میان هفت نفر کاندیدای ریاست جمهوری علاوه بر سویه بداخلاقی انتخاباتی، از یک آسیب دردناک تر خبر می دهد و آن آسیب، کاهش چشمگیر سرمایه ی نخبگی در ساحت بازیگران سیاسی است. این آسیب، محصول انسداد گردش نخبگی میان جامعه و حاکمیت سیاسی و نظامی است که نه تنها نخبگان درون حاکمیت را نتوانست حفظ کند که مسیر ورود نخبگان جامعه را به ساختار سیاسی محدود و یا مسدود کرد.

 جریان نخبگی که باید از پایین به سمت بالا و ساختار سیاسی جریان داشته باشد، به نحو معکوس، به سمت پایین است. یعنی ساختار سیاسی طی چند دهه خود تخریبی، خود را از سرمایه دانایی تهی کرد. نتیجه ی این جریان، نامتوازن شدن تعادل وزن شایستگان درون و بیرون حاکمیت به نفع بیرون از حاکمیت سیاسی بود. بتدریج شایستگان یا به حاشیه رانده شده و یا از کشور مهاجرت کردند. در نتیجه این جامعه بود که از خدمات فرزندان نخبه ی خود محروم گشت.

 آن چه امروز در این مناظره به نمایش در آمد، تهی شدگی ساخت سیاسی از دانایی موثر بود. این همان چیزی است که به آسانی و در کوتاه مدت نمی توان آن را تامین و درمان کرد. راهی وجود ندارد جز آن که مسیر گردش نخبگان باز شود و سیاست ایدئولوژی زده و بخشی گرایی تغییر کند.

 آن چه در این مناظره رخ داد، نمایش فقر دانایی و کاهش معنادار سرمایه ی معرفتی، نخبگی و اخلاقی بود. با این تئاتر بی اخلاق، بازمانده ی اعتماد و امید ضربه خورد.

مناظره، نمایش فقدان فرهیختگی و شأن لازم برای نشستن بر صندلی مدیریت کشوری در بحران بود. چگونه می توان به آنان تکیه زد، در حالی که هنوز قواعد یک گفتگوی ساده ی عقلانی را نمی دانند؟


منبع خبر : اصلاحات پرس
نظرات
رمضانعلی قربانی (پنج‌شنبه 1400/03/20 ساعت 00:12:36)
با عرض سلام؛ دقیقاً، همین مسئله قابل رؤیت است، چرا که نظام سیاسی و اقتصادی و حتی نظام اجتماعی ایران نظامهای نخبه کش اند. جامعه ای که نخبگان سیاسی، فرهنگی و... آن نتوانند دیدگاه ها و عقاید خود را مطرح کنند و همچنین جامعه از این نخبگان حمایت نکند،

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.