اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
61958
1400/03/25 08:39

خطر دور دوم انتخابات برای ‌اصول‌گرایان

اصول‌گرایان آنقدر شرایط را برای پیروزی در انتخابات‌‌‌های 28خرداد مناسب دیده‌اند که حالا هیچ کدام حاضر نیستند صحنه را ترک کنند. در انتخابات شوراها که عملا نتوانستند به وحدت برسند و چند لیست ارائه کردند. حالا درباره انتخابات ریاست جمهوری هم هر روز نگرانیشان بیشتر می‌شود.

قبلا فکر می‌کردند سید ابراهیم رئیسی بیاید کار تمام است اما او آمد و حالا خودشان با یکدیگر وارد رقابت شدند و حالا هم می‌ترسند که مبادا با وجود چندین نامزد آرا شکسته شود و انتخابات به مرحله دوم بکشد. نگرانی که چند روز است شخصیت‌‌‌های مهم این جریان درباره آن هشدار می‌دهند ولی گویا گوش شنوایی وجود ندارد. 
به گزارش خبرآنلاین، غلامعلی حداد عادل دیروز در خصوص احتمال کناره‌گیری کاندیداهای ‌اصول‌گرا به نفع یک نفر در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اظهار کرد:«بنده قطعا می‌دانم که بعضی از کاندیداها کنار می‌روند. چون به این جمع بندی خواهند رسید که کنار رفتن آنها به سود جبهه انقلاب خواهد بود. این که کدام کاندیدا و در چه زمانی کنار می‌رود را نمی‌توانم پیش‌بینی کنم. باید محاسبات متعددی صورت گیرد و در نهایت هم بستگی به تصمیم خود نامزدها دارد.» این سخنان حدادعادل به ظاهر شاید یک خبر باشد اما وقتی نسبت به محتوای آن دقت کنیم متوجه می‌شویم که او در واقع از نامزدهای ‌اصول‌گرای حاضر در صحنه یک خواسته را مطرح می‌کند. 

بسیاری از چهره‌‌‌های ‌اصول‌گرا که این خطر را جدی گرفته‌اند و می‌بینند که نامزدهای حاضر در میدان حاضر به استعفا نیستند وارد عمل شده‌اند تا درباره عواقب این رفتار هشدار دهند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهار کرد:«همانطور که روز‌های منتهی به انتخابات یک آزمون بزرگ برای ملت است، آزمون مهم‌تری نیز برای جبهه انقلاب و کاندیدا‌های آن خواهد بود. تعدد نامزد‌ها موجب خرد شدن آرا در بین نیرو‌های انقلابی خواهد شد، لازم است اجماع و وحدت بین کاندیدا‌های جبهه انقلاب به وجود آید. اقتضای عقلانیت این است تا کاندیدا‌هایی که در انتخابات از رای قابل توجهی برای موفقیت برخوردار نیستند، به نفع نامزدی که از اکثریت آرا برخوردار است، کنار بروند و زمینه پیروز شدن جبهه انقلاب را فراهم سازند.در غیر این صورت ممکن است انتخابات به دور دوم کشیده شود و در چنین شرایطی ریسک بسیار بالایی برای نیرو‌های انقلاب است که بتوانند در دور دوم پیروز شوند.»

سخنان ترقی نشان می‌دهد که اضطراب این جریان بیش از پیش شده است. اوایل هفته حسین شریعتمداری هم در یادداشتی در روزنامه کیهان به طور جدی در این باره هشدار داده بود. با این حال گویا برخی در همین جریان سیاسی خیلی بدشان نمی‌آید که یک وزن‌کشی سیاسی بین نامزدهای ‌اصول‌گرا در این انتخابات رخ دهد از این‌رو خیلی تمایلی به انصراف نامزدهای دیگر ندارند. شاید به این ترتیب می‌خواهند با آرای مردمی سهم خود را در دولت بعد مشخص کنند. دیروز سیدمصطفی میرسلیم در نشست خبری‌اش در پاسخ به سوالی درباره مسئله کناره‌گیری سایر کاندیداهای ‌اصول‌گرا به نفع یک کاندیدا، خاطرنشان کرد:«بنا بر این بود که جریان ‌اصول‌گرایی و انقلابی به صورت متحد و با یک کاندیدا حضور پیدا کند و برهمین اساس همه گروه‌ها از آقای رئیسی حمایت کردند. اکنون اگر نامزدی احساس می‌کند که نیاز است در صحنه بماند و تبلیغ و حرف‌های خود را به جامعه برساند، در این زمینه منعی ندارد و نگرانی هم وجود ندارد. کاندیداهای دیگر می‌توانند کناره‌گیری نکنند.»


منبع خبر : همدلی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.