اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
63109
1400/03/27 09:20

صادق زیباکلام

انتخابات و اصلاح‌طلبان


با اینکه تا انتخابات ریاست جمهوری زمانی باقی‌ نمانده است، هنوز معلوم نیست که اصلاح‌طلبان چه موضعی در مورد انتخابات پیش رو اتخاذ خواهند کرد و نوعی سردرگمی در این جریان نسبت به انتخابات به چشم می‌خورد. با این حال از جمله نکات جالبی که این انتخابات نشان داد بحرانی است که در جریان اصلاحات به وجود آمده است البته تا پیش از اصلاحات هم بعضا از سوی خود مطالب متعددی در خصوص بحرانی که جریان و رهبری اصلاحات را نشانه گرفته، گفته بودم اما مساله انتخابات و نحوه برخورد و ورود جریان اصلاحات به این انتخابات به معنای دقیق کلمه آشفتگی و بلاتکلیفی را به وضوح نشان داد.

واقعیت امر بر آن است که اگر مشاهده‌گری از کره مریخ می‌آمد و می‌خواست گزارشی از وضعیت اصلاح‌طلبان تهیه کند، نمی‌توانست حتی در ابتدایی‌ترین پرسش‌ها هم به پاسخ برسد. پرسش‌هایی از این دست که آیا اصلاح‌طلبان می‌بایستی در این انتخابات شرکت فعالی داشته باشند؟ معلوم نیست، آیا نمی‌خواهند در این انتخابات شرکت کنند؟ معلوم نیست، آیا می‌خواهند از همتی حمایت کنند؟ معلوم نیست، اگرعلی لاریجانی تایید صلاحیت می‌شد، می‌خواستند از او حمایت کنند؟ معلوم نیست، آیا ضرورت وحدت ملی می‌طلبد که اصلاح‌طلبان در این انتخابات شرکت کنند؟ معلوم نیست، اگر بپذیریم که کشور با بحران مواجه شده آیا ورود و حضور قوی و پرشوراصلاح‌طلبان در این انتخابات این بحران را کاهش می‌دهد؟ معلوم نیست.

لذا اساسا هدف اصلاح‌طلبان از بودنشان ظرف 24 سال گذشته خیلی معلوم نیست که چه اهداف، استراتژی، چه برنامه و... برای کشور یافته‌اند و این انتخابات به خوبی بی‌برنامگی که بر جریان اصلاحات سایه افکنده را نشان داد. حتی تا آخرین لحظات هم که  اصلاح‌طلبان دور هم جمع شده بودند نمی‌توانستند به یک فکر و تصمیم واحد برای انتخابات برسند در حالی‌که از ماه‌ها قبل می‌دانستند که 28 خرداد 1400 انتخابات است، از سال‌ها قبل می‌دانستند که شورای نگهبان برخی را رد صلاحیت خواهد کرد، از سال‌ها قبل می‌دانستند که وقتی فردی مانند مرحوم آیت ا... هاشمی را رد صلاحیت می‌کنن، تکلیف سایر چهره‌ها مشخص خواهد بود.

همه اینها را می‌دانستند اما به‌رغم این، نه تکلیفی و نه دستورالعملی و نه هیچ چیز اصلاح‌طلبان مشخص نبود. واقعا اگر بنا باشد مردم به جریان اصلاحات توجه و بخواهند از آنها پیروی کنند، از کدام سیاست، از کدام چه باید کرد، از کدام دستورالعمل و از کدام اهداف باید پیروی کنند؟ اینها مسائل و پرسش‌های جدی است که اصلاح‌طلبان باید بدان‌ها به طور ویژه توجه کنند و پاسخ‌های مناسب و در خور شأنی برای آنها بیابند.


منبع خبر : آرمان ملی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.