اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
64331
1400/05/18 20:55

از تاریخ؛ رونوشتی از خاطرات صادق خلخالی/بخش اول

نامه نگاری‌های خلخالی با امام با چاشنی کنایه به آقا مصطفی!

صادق خلخالی در بخشی از نامه خود به امام راحل نوشته است: «مگر ما چوب بست ساختمان کاخ سلطنت شما بوده ایم که هرجور دلشان بخواهد از ما استفاده کنند و پی از نیل به منویات خود از ما سیر شوند و مارا به آتش بسوزانند که نه دنیایی و نه دینی باقی بماند..

صادق خلخالی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بنا به فرمان حضرت امام محاکمه سران پهلوی را به عهده گرفت. وی کتاب هایی در ابواب مختلف فقه منتشر کرده و چندین اثر عرفانی و تاریخی هم به رشته ی تحریر درآورده که یکی از آثار وی خاطرات اوست که ماجرای اعدام سران پهلوی را فاش کرده است.

پایگاه خبری اصلاحات پرس در روایتی قصد بازنشر این کتاب در چندین بخش را دارد که اولین بخش آن را در ادامه می‌خوانید.

******

صادق خلخالی در مقدمه کتاب خاطرات خود نوشته است: «آنچه در این دفتر خاطرات می خوانید، بازنمایی واقعیت هایی است که تنها عصاره و جوهره جریان های مهم قبل و بعد ظهور انقلاب اسلامی را دربردارد که به دلیل برجستگی خاصی که داشته در بایگانی ذهنم جای گرفته و در فراغتی دیگر به بازنگری یادداشت ها پرداخته و بر صفحات دفتری نقش گرفته است. همانطوری که انتظار می رفت بازنمایی این خاطرات همانند احکام صادره انقلابی دوران قضاوتم -اعدام، حبس و ... - برای مزاج خیلی ها تلخ و ناگوار آمد؛ ولیکن تلخی سخن حق را چشیدن، لذتی دارد...»

******

حکم امام خمینی(ره) به صادق خلخالی برای حضور در دادگاه محاکمه متهمان

بسمه تعالی

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ صادق خلخالی دامت افاضاته
به جناب عالی مأموریت داده می شود تا در دادگاهی که برای محاکمه متهمین و زندانیان تشکیل می شود، حضور به هم رسانده و پس از تمامیت مقدمات محاکمه با موازین شرعیه حکم شرعی صادر کنید.

روح الله الموسوی الخمینی


 

نامه خلخالی به امام خمینی و کنایه به حاج آقا مصطفی!

نجف اشرف

بسمه تعالى شأنه العزیز

حضرت  مستطاب آیة الله العظمى روح الله الخمینى روحى له الفداء

از خداوند متعال و پر اقتدار سلامتی و سعادت آن مرجع عظیم الشان را خواهانم و بدون شائبه دلم می خواهد که در را اهداف عالیه آن جناب که همانا اهداف الهی است، جان به جان آفرین تسلیم کنم و شاید این درخواست را آن جناب از حقیر سراغ داشته باشید، ولی تحقق امیدها و آرزوها در دست خداوند است و در دست قدرت الهی است.
غرض از نوشتن این نامه و ایجاد دردسر برای آن مرجع مطالبی است که از طرف شما به اینجانب می رسد و مرا رنجور می سازد.
پس از برگشت از تبعیدها و دربدری ها که چهار سمت ایران را دستگاه جبّار برای تبعید حقیر ک آقایان محترم دور زد که بدین وسیله می خواست دست ما را از دامان عزت شما کوتاه نماید موفّق نشد و ثابت شد که ما از اوّل باشما پیمان بسته ایم که دنباله رو شما باشیم، لاجرم به طرق دیگر متوسّل شدند که از راه وسوسه و خنّاسی وارد دل پر مهر جنابعالی از حقیر خون باشد که این روز ها بعضی از طرف شما به من رسانده اند!
مگر ما چوب بست ساختمان کاخ سلطنت شما بوده ایم که هرجور دلشان بخواهد از ما استفاده کنند و پی از نیل به منویات خود از ما سیر شوند و مارا به آتش بسوزانند که نه دنیایی و نه دینی باقی بماند. حقیر معانی واقعی این جملات را باور نمی کنم و از جنابعالی که جز عطوفت و صفا و صمیمیت سراغی ندارم و جانم را فدای راه شما کرده ام این چنین تعبیرات را خیلی بعید می دانم و آرزو میکنم که این حرف ها کذب محض باشد و شاید از ناحیه رفیق سی ساله و برادر گرانقدر آقای حاج آقا مصطفی عنوان شده باشد !
در هر صورت درموقع مقتضی جواب او را خواهم نوشت و گله خواهم کرد، چون حقیر او را به پاکی و قداست می شناسم ولی خود می دانید که در بعضی مواقع بسیار عصبانی است که سر از پا نمی شناسد و دوست را از دشمن تشخیص نمی دهد ولی چه کنیم که دوستش داریم،

اگر قلب جنابعالی از ما رنجش داشته باشد موارد رنجش را مرقوم فرمایید تا شاید حقّ با شما باشد، در این صورت باید و حتماً ما توبه خواهیم کرد. شاید بعضی مطالب جهت تصفیه حساب باشد و گمان نمی کنم که صداقت در قضاوت کرده باشند، من باور نمی کنم که نردبان ترقی شما باشیم(ما هکذا الظنّ بک) حقیر با دستگاه جبّار ستیز داشته و همه جا را دور زده ام نوردبان دار خویش را مانند سدیف شاعر به دوش کشیده ام ولی کسی نبوده که بردارم زند ! و مرا راحت کند.
من تا به حال خیال کرده و می کنم که پاکی و خلوص نیت را در ساحت قدس شما سراغ داریم و لذا برای تسکین آلام و دردهای درونی به دامن پرمهر شما پناه برده و می بریم و گمان نمی کنم که در آن لحظات حسّاس دل شما از ما خون باشد و ما نردبان ترقی شده ایم مگر نعوذ بالله دور و بر و اطرافیان اقا محمد خان قاجار هستیم که هر حرفی درباره ما گفته شود برای مصالحی سکوت کنیم و دم درنیاوریم، شما خود آگاهید که حقیر که آدم ترسو و بزدل و ظاهرساز و متملق و بی مایه و بی پایه نیستیم که هرکسی بخواهد درباره من به لاطائلات متوّسل شود و خاطر خطیر شما را از ما برنجاند که ما هم سکوت اختیار کنیم و جواب آن را ندهیم، خدا شاهد است اگر حالا هم تشخیص بدهم که حرکت در پشت قدم های شما و پیروی از آن به دین و دیانتم ضرر دارد. بنده اگر درسی می روم می خواهم عاطل نباشم ولی تا آخرین رمق در خدمت شما خواهم بود و در اجرای اوامر از شما دستور گرفته اطاعت خواهم کرد.
در خاتمه عرض می کنم بالاخره شیطان وسوسه می کند(لاغوینّهم اجمعین الّا عبادک منهم المخلصین) در هر مرحله به گول زدن انسان سعی دارد و در این ورطه باید به درگاه عالم السّر و الخفیات پناه بُرد تا در ایمن بود.
شبان وادی ایمن گهی رسد به مراد که چند سال به جان خدمت شعیب کند
چنان زند ره اسلام غمزه ساقی
که اجتناب ز صهبا مگر صُهیب کند

اگر جملات تندی نوشتم مورد عفو و اغماض خود قرارم دهید که این سجیّه شما است

خاک پای شما_الحقر صادق خلخالی نزیل قم الحمیّه
اوّل ذی القعده الحرام ۱۳۸۹ هجری قمری

******

اما نامه تند و تیز آیت الله خلخالی باعث واکنش امام رحل شد و ایشان در نامه‌ای پاسخ ایشان را دادند. امام در این نامه خطاب به آیت الله خلخالی نوشته است:

خدمت جناب مستطاب عماد الاعلام و ثقه السلام آقای خلخالی دامت افاضاته

مرقوم محترم و اصل شد، گمان می کنم مبادی مختلفه در قلب جنابعالی حکم فرما بوده است و مرقوم طولانی شما از آن ها سرچشمه گرفته باشد، یکی عاطفه که از خواص لاینفک شما است، یکی محبت به این جانب که شک در آن ندارم، یکی هم ناراحتی اعصاب از جمله باعث شده است که مطالبی که به شما گفته شده است و من به هیچ وجه از آنها اطلاع ندارم باور فرمودید و قضیه را مفروضه اخذ نموده و متفرع بر آن مطالبی که هیچ انتظار از شما نداشتم مرقوم فرموده اید(دل شما از من خون است) من اشخاصی که فرضاً به من بدی ها کرده باشند دلم از آن ها خون نیست و اگر خدا خواسته باشد چنین اظهاری نخواهم کرد شما که در دل من مقام مخصوص دارید و همانطور که کراراً گفته ام در سختی ها و خطر ها بالاتر از دیگران شما مردانه خود را برای هدف من که هدف همه است ان شاءالله به خاطر می انداخته اید چه طور ممکن است دلم از شما رنجش داشته باشد یا اگر خدای نخواسته رنجش باشد به کسی بگوییم خصوصاً به این تعبیر غیر صحیح.
شما مطمئن باشید که من انشاءالله تا آخر عمر عواطف شما را فراموش نمی کنم، آنچه اینجانب را بسیار بسیار ناراحت کرده جملی است که در اواخر مرقوم ذکر فرموده اید که فلان نردبام ترقی بود الی آخر ، البته این جمله در حالی نوشته شده است که مبدء مهم عصبی کارفرما بوده است ، لکن عواطف شما باید غلبه کنند بر اعصاب ، اینکه شما مرقوم داشته اید کانه اینجانب را مثل آقامحمد خان فجر سرسلسله قاجار تصور فرمودید، نه شما در آن روز هاسمت چوب بست داشتید، هدفت مشترکی بوده، تشخیص داده بودید و عمل فرمودید جزاکم الله خیراً و نه من با مثل شماها که مایه امید و نور چشم هستید چنین نظری داشته و دارم.
من الان در حالی هستم که نمیتوانم بیش از این تصدیق دهم،لکن شما بدانید که مورد علاقه اینجانب هستید و خواهید بود. یک جمله دیگر نیز در مرقوم شما بود که آن هم ناراحتم کرد و خیلی از شما تعجب کردم که چطور پس از آن همه سوابق، اینجانب را نشناخته اید و گمان کردید اگر شما (درس) بروید من ناراحت می شوم، بسیار در اشتباه هستید . امید است انشاءالله پس از این به حرف اشخاص گوش نکنید و تا تحقیق نفرمایید آن هم از خود اینجانب ترتیب اثر ندهید. اما راجع به مصطفی، شما و ایشان دو نفر رفیق و هم سن هستید و گله ها هرطور می خواهید بکنید ولی من در موضوع ایشان هم هر حرفی را باور نفرمایید، ممکن است مفسدینی بخواهند بین شما و ایشان نگرانی ایجاد کنند، من برقوم شما را به ایشان نشان ندادم و حرفی هم نزدم،لکن از ایشان بی علاقه گی نسبت به شما ادراک نکردم . از جنابعالی امید دعای خیر دارم و آنچه مایه دلخوشی است آن است که چند روزی بیش این حرف ها نیست و نفسی چند که از اینجانب مانده است منقطع بشود و حرف ها تمام می شود

والسلام
روح الله الموسوی الخمینی

********

فرامین امام راحب به صادق خلخالی

در ادامه کتاب خاطرات، آیت الله خلخالی برخی دیگر از فرامین و نامه‌های امام خمینی (ره) را در خاطرات خود آورده است.

فرمان به ثقه الاسلام آقای صادق خلخالی

بسم الله الرحمن رحیم

الحمد الله رب العالمین و الصلو و السلام علی محمد و آله الطاهرین و لعنته الله علی اعدائهم اجمعین و بعد جناب مستطاب قدوه الاعلام و ملاد الانام و ثقه السلام آقای آقا شیخ صادق خلخالی_دامت افاضاته و کثرالله تعالی امثاله_که مدت ها عمر شریف را در تحصیل علوم شرعیه و فضایل تفسانیه صرف نموده اند و بحمدالله به کمال علم و فضل نایل گردیده اند، از قبل حقیر مجازند در تصدی امور حسبیه و شرعیه که تصدی آن در عصر غیبت ولی امر_عجل الله فرجه الشریف_از مختصات فقیه جامع الشرایط است《فله التصدی لما ذکر مع مراعات الحتیاط》و نیز جناب ایشان مجازند در اخذ سهم مبارک امام علیه السلام و صرف در اعاشه خودشان و نحو اقتصاد و صرف ثلث از بقیه را در ترویج دیانت مقدسه و ایصال دو ثلث دیگر را نزد حقیر برای صرف در حوزه مبارکه علمیه.

و اوصیه ایده الله تعالی: بما اوصی به السف الصالح من ملازمه الاتقوی و التجنب عن الهوی و التمسک بعروه الاحتیاط فی الدین و الدنیا و ارجو منه ان لا ینسانی من صالح دعواته و السلام علیه و علی اخوننا المومنین و رحمته الله و برکاته.

       روح الله الموسوی الخمینی

     تاریخ:۱۳۴۰/۳/۱۵

********

فرمان به ثقه السلام آقای صادق خلخالی

بسمه تعالی

خدمت جناب مستطاب عماد الاسلام و ثقه الاسلام آقای صادق خلخالی دامت افاضاته مرقوم شریف و اصل گردید. از تفقد از اینجانب متشرکم، راجع به مطالبی که مرقوم شده است، مهم آن که قضیه شهریه است عمل شده است لکن دو محذور در کار است که گمان ندارم ادامه پیدا کند. یکی جلوگیری دستگاه است. مرقوم داشته اید کسی داعی ندارد به اشاعه. دواعی زیاد به اشاعه است. خواهید متذکر شد به نرسیدن وجوهات.بااین وضع که در کار است بعضی وکلای اینجانب از خوف.قبول وجه نمی کنند و اکثر قریب به اتفاق اشخاص مجاز، بااینکه بعضی از آنها وجوب خوب دریافت می کنند لکن نمی رسانند و مال امام علیه السلام را مال خود می دانند یا بالاتر. بااین وضع گمان ندارم بشود ادامه داد، لکن عجالتا برای امتحان عمل شد تا چه شود. راجع به زحمات آقایان طلاب_ایدهم الله تعالی_امید است خداوند تعالی به آنها توفیق و تایید عنایت فرماید. راجع به خلخال، ان شاء الله لدی الاقتضا از جنابعالی امید دعای خیر دارم.

      والسلام علکیم

      تاریخ:۱۳۴۹/۶/۱۹

********

فرمان حجت الاسلام حاج شیخ صادق خلخالی

بسم الله الرحمن الرحیم

بعدالحمد و الصلاه

جناب مستطاب عماد الاعلام و حجت الاسلام آقای حاج شیخ صادق خلخالی_دامت افاضاته_از قبل اینجانب در تصدی امور حسبیه و شرعیه که در عصر غیبت امام علیه السلام از مختصات فقیه است و نیز مجازند در اخذ سهمین مبارکین و صرف سهم سادات و نصف از سهم مبارک امام علیه السلام را در مورد مقرره و ایصال نصف دیگر را به این جانب یا به وکیل معروف اینجانب در قم.

و اوصیه ایده الله تعالی بما اوصی به السف الصالح من التقوی و مخالفه الهوی و ارجو منه الدعاء و النصیحه و السلام علیه و علی عبادالله الصالحین.

           روح الله الموسوی الخمینی

            تاریخ:۱۳۵۷/۱۰/۲۴

********

پاسخ به نامه ثقه الاسلام آقای صادق خلخالی

بسمه تعالی

خدمت جناب مستطاب عمادالاعلام وثقه الاسلام آقای اقاشیخ صادق خلخالی دامت برکاته.

پس از سلام و تحیب،مرقوم شما را که تنبهاتی عاقلانه و رندانه داشت مطالعه کردم.گمان نکنید غفلت دارم و آنچه تایید می کنم از روی اغماض از گذشته است.آنچه من اطلاع خصوصی دارم و نگفته ام، شما هم مطلع نیستید،لکن باید رعایت صلاح تا حدودی که مخالف مصالح عامه نباشد بشود. در غالب نوشته ها و گفته ها، در قشرهای مختلف آنچه مورد نظرشان است انحراف اذهان از مجرم واقعی است.بیجاره آنها ملزم به عمل هستند و متهم به خودسری، بیچاره آنها که به مقدار کفاف قتل عام نکرده اند باید محاکمه شوند و از درجه و شغل برکنار. آن منطق دستگاه و این مطالب اینها موید همان، کانه یک دست همه را اداره می کند. من حالم مقتضی نیست که بیش از این تصدیق دهم، الان در حال تب و سرماخوردگی هستم ولی مهم نیست. من شمارا و شماها را فراموش نمی کنم  و نمیتوانم فراموش کنم. از خداوند تعالی اصلاح امور را خواهانم.

      والسلام علکیم.

      تاریخ:۱۳۵۶/۱۲/۱۰

********

پاسخ به ثقه الاسلام آقای صادق خلخالی

بسم تعالی

خدمت جناب مستطاب عماد الاعلام و ثقه الاسلام آقای شیخ صادق خلخالی دامت افاضاته به عرض می رساند مرقوم شریف که متضمن تفقد از اینجانب و مظهر عواطف کریمه در این حادثه بود، و اصل و موجب تشکر گردید. خداوند همه ما را توفیق خدمت بدهد. من نمی توانم عواطف شما بلکه نقش شما را در این نهضت مقدس فراموش کنم زحماتی که شما در مواقع حساس در متن خطر کشیدید، هیچ گاه فراموش نمی شود و چون ان شاء الله تعالی برای رضای حق تعالی و خدمت به اسلام بوده است، در پیشگاه مقدس حق تعالی رو سفید خواهید بود، و امید است خداوند شما و ما را توفیق هرچه بیشتر در خدمت به حق و احکام نورانی اسلام اعطا فرماید.

اگر احیاناً در جواب مرقومات آقایان کوتاهی کنم باید عفو فرمایند،من با حال ضعف و نقاهت و نگرانی های بسیار روز شماری می کنم. مستدعی است به جمیع فضلا و مدرسین حوزه علمیه که اظهار لطف نموده اند، از قبل اینجانب قدردانی و تشکر فرمایند و اینجانب را از دعای خیر برای حسن عاقبت فراموش ننمایند.

      والسلام علیکم و رحمه الله

     روح الله الموسوی الخمینی

     تاریخ: ۱۳۵۸/۲/۲۵


 


منبع خبر : اصلاحات پرس
اخبار مرتبط
تکوین%20مبارزات%20در%20قم؛%20اختلاف%20امام%20با%20آیت%20الله%20بروجردی%20از%20زبان%20خلخالی

تکوین مبارزات در قم؛ اختلاف امام با آیت الله بروجردی از زبان خلخالی


صادق خلخالی در بخشی از خاطرات خود نوشته است: «یکی از مسائلی که موجب می شد امام از بیت آقای بروجردی فاصله بگیرد، این بود که اطرافیان آقای بروجردی نمی خواستند که آقای بروجردی در مورد کارهای خلاف شرع و دین شاه، زبان به اعتراض بگشاید. اطرافیان آقای بروجردی با مرحوم نوّاب و واحدی، سرسختانه مخالف بودند. آنها با آیت الله کاشانی نیز مخالف بودند.»

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.