اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
64406
1400/04/01 09:53

مصطفی رهبر

گفتگو برای منافع ملی


نتایج انتخابات  چشم انداز مناسبی برای تمام طرف های درگیر در مسائل سیاسی ایران ایجاد کرد، از یک طرف منتقدان رویه فعلی متوجه شدند که حتی با کسر آرای همتی و بخشی از آراء باطله، با وجود تمام مشکلات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، حداقل 40 درصد مردم به سازوکارهای موجود رای دادند و 30 درصد نیز با انتخاب رئیسی مهر تاییدی به رویه فعلی شورای نگهبان زدند و یا اینکه مشکل اساسی با آن نداشتند. فلذا نباید در برآورد طرفداران اصلاحات و نیروهای طرفدار وضع موجود دچار اشتباه شد و هر برنامه اصلاحی باید با لحاظ کردن این واقعیت باشد.

از طرف دیگر، براندازان نیز با دقت در میزان طرفداران وضع موجود، حتما متوجه خسارات ناشی از حرکات براندازانه خواهند شد البته روشن است که نمی توان تمام کسانی که رای نداده اند را برانداز خواند، بلکه بخش قابل توجهی از رای نداده ها مردمان معترض و ناامیدی هستند که در صورت ایجاد روزنه های امید و وجود انتخابات رقابتی، مجددا رای خویش را به نفع نامزدی از جنس خود به صندوق خواهند انداخت. کما اینکه در سال 72 که هاشمی رفسنجانی بدون رقیب در انتخابات پیروز شد، میزان مشارکت همچون این انتخابات حدود 50 درصد بود اما در سال 76، که انتخاباتی رقابتی برگزار شد، مشارکت به حدود 80 درصد رسید.

از جنبه سوم، طرفداران رویه فعلی و در واقع اصولگرایان نیز مناسب است توجه داشته باشند که در اقلیت هستند و برای توجیه پایین بودن مشارکت نمی توانند  به عملکرد ضعیف حسن روحانی استناد کنند چرا که اولا گزینه های مخالف روحانی در صحنه حاضر بودند و مردم برای نشان دادن مخالفت خود با روحانی و عملکرد وی، می توانستند به این گزینه‌ها رای دهند، ثانیا وقتی سالهاست که در تریبون های رسمی رای دادن، رای به اصل نظام و رای ندادن گناه کبیره معرفی می شود صرفا نارضایتی از دولت نمی‌تواند دلیلی بر رای ندادن برای مدافعان رویه فعلی و وضع موجود باشد. نهایت توان اصولگرایان بعد از سالها تلاش برای چهره سازی از رئیسی در رسانه ملی همین رای زیر 18 میلیونی بود.

بنابراین وزنه دو‌طرف ماجرا سنگین است و هیچ یک از طرفین نمی‌تواند طرف دیگر را نادیده گرفته و یا حذف کند و حتی طرف پیروز در انتخابات نیز نمی تواند با این نتایج، ادعای کسب رای اکثریت را داشته باشد اما اساسا فقط اکثریت ملاک نیست، بلکه حفظ حقوق اقلیت هم از بایسته های دموکراسی و حکمرانی شایسته است، نه اصلاح جویان می توانند خواسته ها و علایق طرف مقابل را نادیده بگیرند و نه اصولگرایان قادرند مشی خود را بر طرف مقابل دیکته کنند، در این بین چاره ای جز گفتگوی جدی و  نهایتا توافق همه گروه ها بر سر منافع ملی وجود ندارد، موضوعی که سالهاست در دعواهای سیاسی مغفول مانده است.


منبع خبر : اصلاحات پرس
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.