اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
65056
1400/04/10 19:50

اصلاح طلبان علیه اصلاحات؛ زمان خانه تکانی فرارسیده است

انتخابات با تمام حواشی مشارکتی آن به پایان رسید. اما این تازه شروع پیامدهای سیاسی آن در جبهه اصلاحات و نمود چنددستگی در نگرش احزاب اصلاح طلب است. پیامدهایی که با اظهار نظر های انتخاباتی سران اصلاحات قابل پیش بینی بود. اما آیا این پیامدها باعث اصلاحِ اصلاحات خواهد شد یا خیر.

اصلاحات پرس-محمدصابر حسنلو؛ انتخابات 1400 با تمام حواشی و نواقص آن به پایان رسید. انتخاباتی که به گفته‌ی برخی تحلیلگران شرایط جدیدی در فضای سیاسی کشور ایجاد خواهد کرد. درصد مشارکت مردم در این انتخابات 48.8 درصد بود که میزان آراء باطله هم شگفتی فعالان و تحلیلگران را به دنبال داشت.

اما اصلاح طلبان در این انتخابات در واکنش به ردصلاحیت تمام کاندیداهای خود توسط شورای نگهبان به نشانه اعتراض به صورت جریانی از هیچ کاندیدایی حمایت نکردند. البته برخی از چهره‌های مشهور اصلاح طلبی و برخی احزاب به صورت فردی از همتی در این انتخابات حمایت کردند. حتی شیخ مهدی کروبی نیز در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که در این انتخابات به همتی رای خواهد داد.

در این بین سید محمد خاتمی نیز نقش خود در سیاست ورزی را با دعوت مردم برای حضور در انتخابات ایفا کرد. بیانیه او برای همت کردن مردم در مقابله با کسانی که می‌خواهند با کنار زدن مردم و از بین بردن آزادی مردم جریان خود را برسرکار بیاورند، انتقادات زیادی را به دنبال داشت.

سید+محمد+خاتمی

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در واکنش به پیام های انتخاباتی خاتمی گفت: « موضع گیری جناب خاتمی ضربه دیگری بر پیکر ضعیف و ناتوان اصلاحات است. موضع گیری ایشان را به هیچ روی نمی‌توانم بفهمم. واقعا دلایل و انگیزه‌های ایشان را در اتخاذ این رویکرد درک نمی‌کنم. نمی‌دانم نظر شخصی خودشان است یا در مشاوره و همفکری با سایر رهبران اصلاح طلب این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند.»

اما روش اصلاح طلبان در این انتخابات واکنش های زیادی را در پی داشت. برخی از این که اصلاح طلبان به صورت یک صدا از همتی حمایت نکردند ناراحت بودند و برخی دیگر از اینکه جبهه اصلاحات آخرین شانس خود برای زیر سوال نرفتن آرمان های اصلاح طلبی را زنده نگه داشت، خوشحال بودند.

شاید این چند پاره‌گی اصلاحات تا اکنون به این شدت نمایان نشده بود اما پیش از این هم اختلافات زیادی بین چند حزب اصلاح طلب به صورت جدی وجود داشت. اتحادی ها شرکت در انتخابات در هر شرایطی را به هیچ وجه قبول ندارند اما در مقابل کارگزارانی ها، معتقد به مشارکت در هر صورتی هستند آن هم با هدف برای زنده نگه داشتن صندوق رای.

این حواشی و اتفاقات در فضای مجازی صورت دیگری داشت و عده ای با ساخت دو قطبی هایی بین موسوی و خاتمی سعی در تخریب این دو چهره داشتند. و حتی برخی فعالان خارج از ایران که خود را از تئوریسین های برتر اصلاح طلبی می شناسند دست به تحلیل هایی علیه میرحسین موسوی نیز زدند.

اما بر کسی پوشیده نیست که سبک سیاست ورزی خاتمی و موسوی با وجود انتقاداتی که بر هر دو وارد است، با هم تفاوت دارد. خاتمی از کور سوی امیدی برای زنده نگه داشتن دموکراسی و حق رای دفاع می‌کند و در آن نقش فعال دارد و همیشه چشمش به انتظارات نظام از اوست اما میرحسین موسوی به راحتی تسلیم تصمیمات پشت پرده‌ای برای آینده کشور نمی شود و چشمش به انتظارات مردم از اوست.

خاتمی+و+میرحسین+موسوی

با تمام این قضایا انتخابات 1400 با کمترین میزان مشارکت برگزار و رئیس جمهور نیز انتخاب شد. با وجود اتمام انتخابات اما پیامدهای سیاسی آن برای اصلاح طلبان تازه شروع شده است. برخی از چهره ها به دنبال تغییر رویکرد جبهه اصلاحات در دوران پساانتخابات هستند. تغییری که در آن مردم در راس اهداف آنها قرار گیرد نه قدرت.

سعید حجاریان که از برجسته ترین تئوریسین های جریان اصلاحات شناخته می شود شروع مقابله با جریان قدرت خواه در اصلاحات را کلید زد. او که پیش از این نیز تلویحا اعلام کرده بود که در این انتخابات شرکت نخواهد کرد در توئیتی نوشت:« اصلاحات صندوق محور مُرد! اما قبل از تدفین شکوهمند باید به اتاق تشریح برده شود تا علت مرگ روشن شود. آیا مرگ به علت کهولت سن بوده است یا می توان رد پای قاتل یا قاتلانی را پیدا کرد؟».

اما این توئیت حجاریان که به نظر می‌رسد خطاب به اصلاح طلبان قدرت محور باشد واکنش های زیادی را به دنبال داشت. به گفته برخی از فعالان این اظهارات مشخصا علیه حزب کارگزاران سازندگی بیان شده است. حزبی که اعضای آن و سرمایه مالی شان به شدت در انتخابات های اخیر نقش فعال داشته و حتی در انتخابات مجلس نیز به صورت مجزا لیست دادند.

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران که معتقد بود نظریه تحریم انتخابات با همه هیاهویش در انتخابات 1400 عملا شکست خورده است در واکنش به توئیت حجاریان گفت:« اصلاح طلبی نمی‌میرد ممکن است افراد جابه جا شوند. عده ای از اصلاح طلبان علاقه مند به ترک سیاست شده‌ند».

سعید+حجاریان

مرعشی در بخشی از مصاحبه خود با خبرآنلاین می‌گوید:« اینکه شما بگویید با مردم همراهی کنیم یعنی چه؟ یعنی اگر مردم در انتخابات نیامدند ما به عنوان سیاستمدار نباید مردم را راهنمایی کنیم؟ ما با هر نوع گروه سیاسی یا سیاستمداری که مردد در استفاده از ابزار صندوق است، نخواهیم بود، سیاست راهبردی ما استفاده از ظرفیتهای صندوق برای اصلاح امور کشور است».

دیگر چهره های شاخص اصلاحات نیز هر کدام تحلیل خود از روش مورد نیاز اصلاح طلبان را بیان کرده اند. در این بین محمدرضا تاجیک، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در دولت اصلاحات از پرچم داران مبارز با قدرت محور بودن جبهه اصلاحات بوده است. او پیش‌تر نیز از قدرت طلبانی که به اصلاحات چنبره زده اند درخواست کرده بود که به تعطیلات تاریخی بروند.

تاجیک در یادداشتی تحلیل خود برای ترسیم راه جدید برای جریان اصلاحات نوشته است:« اکنون که جریان رسمی اصلاح‌طلبی لاجرم در اندیشه‌ی نقد واساختی خود شده است، شاید در نخستین و ضروری‌ترین گام، باید از هسته‌ی سخت خود امتناع و تخطی کند و هسته‌ای نرم و انعطاف‌پذیر و خلاق را جایگزین آن نماید. تا این هسته‌ی سخت دود نشود و به هوا نرود، بعید می‌دانم تغییر و تحولی در حال و احوال نظری و عملی این جریان منجمد و یخ‌زده ایجاد شود.»

تاجیک در ادامه به هسته سخت قدرت محور در جریان اصلاح طلبی اشاره می‌کند و می‌نویسد: «این هسته‌ی سخت، سخت به بازی قدرت خوگر شده است و جز آن نخواهد و نتواند. بنابراین، وقت آن رسیده که در و دریچه‌های این جریان گشوده شوند تا نسیمی، نوری، و هوایی تازه بر کالبد کرخت و خموده و خمیده و خموش آن جاری شود.»

غلامحسین+کرباسچی

کرباسچی، دبیر حزب کارگزاران که از فعال ترین اعضای این حزب در انتخابات اخیر بود در گفتگویی به برخی از انتقادات در مورد حزب خود پاسخ داده است. او معتقد است که در انتخابات 1400 نه تحریمی ها پیروز شدند نه اصولگرایان. او در بخشی از صحبت های خود در دفاع از عملکرد کارگزاران در انتخابات گفته است: «اگر به انتخابات بها ندهیم و در آن شرکت نکنیم، ممکن است حاکمیت و جریان های قدرت به این نتیجه برسند که بدون انتخابات نیز می‌توان کشور را اداره کرد.»

اما روزنامه اصلاح طلب شرق تحلیل جالبی از رویکرد اصلاح طلبان داشت. این روزنامه با اعتقاد به این که تنها راه حل اصلاح طلبان بازگشت به سوی مردم است در گزارشی انتقادی نسب به بزرگان اصلاحات نوشت: «جبهه اصلاحات در تمام این‌سال‌ها از سرمایه اجتماعی خود غافل ماند و نسبتش با مخاطبانش پادگانی شده بود؛ به این معنی که طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان تصور می‌کردند سرمایه اجتماعی‌شان سربازهایی گوش به فرمان‌اند که هر زمان پدرخوانده‌ها اراده کنند بی‌هیچ چون و چرایی رأی خود را به نفع اصلاحات به صندوق می‌اندازند و فراموش شده بود که اینها مردم‌اند.»

سیدمحمد خاتمی اما در پیام پس از انتخابات خود رسما خط مشی اصلاح طلبی را از هرگونه تحریم و براندازی جدا دانست. او در پیام خود نوشته است: «در برابر همه آنان که در انتخابات اخیر با وجود انتقادها و تنگناها و موانع شرکت کردند و نیز آنان که با احساس اهانتی که به شعور و حقوق آنها شد یا به ‌خاطر نومیدی از بهبود امور از رای دادن خودداری کردند سر تعظیم فرود می‌آوریم و حساب اکثریت قاطع را از آنان که به پندار ناروای خود به ‌منظور براندازی انتخابات را تحریم کردند جدا می‌کنیم.»

خاتمی بر این باور است که رای ندادن مردم یک زنگ خطری است که باید همه را به خود بیاورد و موجب اصلاح ساختارها، رویکردها و مدیریت در کشور شود. او در عین حال راه‌حل مهم را همان اصلاح‌طلبی دانسته است ولی اعلام کرد که اصلاح‌طلبان نیز باید در کار خود بازنگری کنند.

این پیام خاتمی می‌تواند شروع یک خانه تکانی در جریان اصلاحات باشد. تغییراتی که این بار باید جوانان اصلاح طلب در آن به کنش ورزی بپردازند. به نظر می‎رسد ریش سفیدان اصلاح طلب دیگر قدرت تاثیرگذاری خود در جامعه را از دست داده اند و جبهه اصلاحات باید به صورت جدی به پوست اندازی در نسل تصمیم گیران حزبی خود توجه کند.

مصطفی تاجزاده، نامزد ردصلاحیت شده‌ی انتخابات ریاست جمهوری اما سه راه برای نجات سیاسی اصلاح طلبان در نظر دارد. او در توئیتی سه راه مورد نظر خود را اینگونه تعیین کرده است: «اول بقای تشکیلاتی، رسانه‌ای و انتخاباتی به هر قیمت. دوم صبر و سکوت اعتراضی تا زمان شکست پروژه یکدست‌سازی حکومت. سوم دفاع از اصلاحات ساختاری و تبیین مخاطرات یک‌نفره، مطلقه و غیرپاسخگوشدن قدرت، حتی اگر با تضییقات جدید مواجه شوند.».

تاجزاده+و+همسرش

محسن آرمین به عنوان یکی از چهره‌های اثرگذار جریان اصلاحات نیز گفته است: «عرصه سیاست فراز و فرود زیاد دارد و نباید ناامید شویم، عرصه سیاست، عرصه رقابت میان احزاب نیست و برای رقابت میان گفتمان‌های سیاسی است. مادامی که یک گفتمان بتواند جامعه را اقناع کند پیروز خواهد بود و ‌باقی می‌ماند. اگر گفتمان اصلاح‌طلبی قادر به تبیین پدیده واقعیات سیاسی نباشد و گفتمان دیگری بتواند این کار را انجام بدهد جایگزین می‌شود و‌ نیاز به اما و‌ اگر و‌ باید و نبایدی نیست.»

خواه یا ناخواه، با مشارکت حداقلی یا حداکثری انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. اما این انتخابات برای اصلاح طلبان معناهای متفاوتی داشت. اینکه مردم در هر صورتی حاضر به حضور در صحنه سیاسی کشور نیستند و اصلاح طلبان باید پیش از هرچیز خود را پاسخگوی مردم بدانند.

آیا اصلاح طلبان پاسخگوی عملکرد دولت مورد حمایت خود بوده اند؟ بدون پاسخگویی و صحبت با مردم و بدون در نظر داشتن نظر مردم جبهه اصلاحات به پایان تلخی دچار خواهد شد. باید منتظر ماند و دید آیا تصمیم گیران و بزرگان اصلاحات حاضر به پوست اندازی نسلی و ایجاد روش و نگرشی جدید در رویکرد خود خواهند بود یا به مانند گذشته فقط زمان انتخابات به دنبال مردم خواهند رفت.


منبع خبر : اصلاحات پرس
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.