اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
66405
1400/05/01 15:10

احمد زیدآبادی

اعتراض مردمی و مصادرات به مطلوب!


هر گاه هرگونه اعتراضی در گوشه و کنار کشور رخ می‌دهد، متأسفانه صدها مدعی پیدا می‌کند!

تظاهرات اخیر مردم شهرهای خوزستان نیز از این آفت برکنار نمانده است. از جناح‌هایی در داخل نظام گرفته تا گروه‌های اپوزیسیونِ کاملاً ناهمسو با هم، همگی اعترضات مردم خوزستان و برخی شهرهای استان‌های همجوار را به حمایت از برنامۀ سیاسی خود نسبت می‌دهند و آن را مصادرۀ به مطلوب می‌کنند.
در واقع همین نوع برخوردهای فرصت‌طلبانۀ سیاسی با اعتراض‌های مردمی، مانع دستیابی معترضان به خواست‌های مشروع خود می‌شود و بهانه‌ای برای نادیده‌انگاری و سرکوب آنها فراهم می‌کند.
ظاهراً نیروهایی در داخل نظام علاقمندند که گونه‌ای از آشفتگی‌های سیاسی بر حرکت‌های مردمی و مطالبات آنها حاکم شود تا در نهایت تأثیر و خروجی آن به صفر برسد. از همین رو، اجازۀ قانونمند شدن اعتراض‌ها را نمی‌دهند تا مانع شفاف شدن خواست‌ها و تعیین نمایندگانی برای گفتگو و تفاهم و توافق دوجانبه شوند.
در غیابِ نمایندگانی مشخص و مورد اعتماد برای مذاکره، مطالبات معترضان و راه‌های معقولِ تحققِ عملی آنها در جدول زمانی مشخصی، شکلِ پیدا نمی‌کند و با کمال تأسف، اعتراض‌ها طبق معمول به مقصد خود نمی‌رسد.

در حقیقت قانونمند نشدن اعتراضات، باختی چند جانبه است. از یک طرف نظامِ حاکم به دلیل مقابلۀ فیزیکی با آن، بدنام می‌شود و اعتبارش بیش از پیش در بین اقشار گوناگون حتی بخشی از هوادارانش آسیب می‌بیند. از طرف دیگر، معترضان نیز به رغم تلاش و زحمت و پرداخت هزینه، به خواست‌های مشروع خود دست پیدا نمی‌کنند.
در این میان، طرف سوم یعنی اپوزیسیون خواهان براندازی هم جز چند صباحی تبلیغات پر سر و صدا، سودی عایدش نمی‌شود و عمدتاً زیان می‌بیند، زیرا از این طریق، وعدۀ سرنگونی محقق نمی‌شود و سرخوردگی و حتی اغمای سیاسی به سراغ هوادارانش می‌آید.

شاید برخی نیروهای داخل نظام و اپوزیسیون برانداز نه از روی سنجش سود و زیان خود، بلکه صرفاً به منظور تحمیل هزینه‌ای به یکدیگر، از تکرار این وضع در دوره‌های مختلف نگران و ناراضی نباشند. درست به همین دلیل، جمعیت معترض باید با حساب و کتابی دقیق، گام‌های خود را بردارد تا در میان انبوه مشکلات رویارو، وجه‌المنازعۀ اهل قدرت نشود.


منبع خبر : کانال تلگرام زیدآبادی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.