اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
66839
1400/05/07 11:00

احتمال حضور هیئت عربستانی در ایران

برخی منابع از احتمال حضور نماینده عربستان سعودی در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رییس جمهور جدید ایران خبر دادند. این موضوع در شرایطی مطرح می‌شود که گفتگو‌های امنیتی و دیپلماتیک میان ایران و عربستان با میانجیگری عراق برگزار شد.

این در شرایطی است که به صورت رسمی چنین دعوتی از سوی وزارت امورخارجه تاکنون انجام نشده و عربستان نیز واکنشی به این موضوع نداشته است. این در حالیست که خبرآنلاین درگفتگو به یک منبع آگاه از احتمال حضور نماینده‌ای از پادشاهی عربستان در مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی خبر داد و اظهار کرد: "با توجه به حل‌وفصل تمامی موارد اختلافی دوجانبه هر لحظه امکان اعلام بهبود روابط تهران و ریاض و بازگشایی سفارتخانه‌ها وجود دارد. "

او افزود: «در حال حاضر مذاکرات در پایتخت‌های برخی از کشور‌های عربی در جریان است و بیشتر موارد اختلافی نه در مورد مناسبات ایران و عربستان بلکه درباره وضعیت کشور‌های یمن، لبنان و عراق است.»
این منبع آگاه با بیان این که احتمال می‌دهد در مراسم تحلیف آقای رئیسی اتفاقی رخ دهد، ادامه داد: «طرفین در حال مذاکره هستند که در مراسم تحلیف حرکت نمادینی انجام شده و پس از آن روابط آغاز شود.»

علی بیگدلی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با فرارو با اشاره به  اخبار غیر رسمی در مورد از دعوت عربستان برای اعزام نماینده به مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، گفت: این خبر به صورت رسمی از سوی وزارت امور خارجه اعلام نشده، معمولاً اخبار غیر رسمی نیز قابلیت استناد ندارد و از سویی با توجه به شرایطی که وجود دارد به نظر نمی‌رسد که چنین دعوتی صورت گرفته باشد، این در حالیست که عربستان نیز اگر چنین دعوتی در واقعیت انجام شود، به احتمال زیاد چنین موضوعی را رد خواهد کرد.

وی افزود: در حال حاضر عربستان مشتاق است که تنش در منطقه کاهش یابد تا کشور بتواند به اهدافی که می‌خواهد برسد، از یک طرف عربستان به دنبال آن است که با میانجیگری ایران جنگ یمن خاتمه یابد و این کشور از باتلاقی که در یمن برای خودش ساخته با کمترین هزینه خارج شود، اما در سوی مقابل بن سلمان می‌خواهد با خلاص شدن از شر بحران یمن، به وضعیت داخلی عربستان رسیدگی کند، او سودای پادشاهی در سر دارد و خاتمه دادن جنگ یمن می‌تواند سنگ بسیار بزرگی را از پیش پای او بردارد.

بیگدلی یادآورشد: عربستان بی‌میل نیست که روابط رسمی با اسرائیل برقرار کند و در چنین شرایطی نیاز دارد که منطقه آرام باشند، این در حالی است که اگر قرار باشد عربستان روابط خود با ایران را نیز به طور رسمی از سر گیرد در این زمینه یک تعارض وجود دارد، زیرا از یک طرف ایران حامی مردم فلسطین و خواستار نابودی اسرائیل است و در طرف مقابل عربستان با توجه به موضعی که در مورد مسئله فلسطین دارد می‌خواهد با اسرائیل نیز ارتباط عادی داشته باشد به نظر نمی‌رسد که چنین مواضع متفاوتی بتواند با هم کنار بیایند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه عربستان بدون اجازه آمریکا و موافقت اسرائیل نمی‌تواند روابط با ایران را از سر بگیرد، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به وضعیتی که بر برجام حاکم است و مذاکرات متوقف شده آمریکا اجازه نخواهد داد که عربستان با ایران رابطه دوستانه برقرار کند، آمریکا می‌خواهد از عربستان به عنوان یک اهرم در قبال ایران استفاده کند، بنابراین شاید عربستان بخواهد در شرایط حاضر با ایران رابطه برقرار کند، اما آمریکا چنین اجازه‌ای را به این کشور نخواهد داد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بن سلمان در مواضعی که در مورد ایران ابراز داشته اعلام کرده که ایران باید سیاست منطقه‌ای خود را تغییر دهد و از دخالت و نفوذ منطقه‌ای در یمن، عراق و لبنان دست بردارد که این مسئله مورد قبول ایران نیست و ایران زیر بار چنین شرطی که از سوی عربستان مطرح شده نخواهد رفت.

این تحلیلگر مسائل منطقه بیان کرد: با توجه به وجود چنین مشکلات و موانعی بود که مذاکرات دو کشور با میانجیگری عراق به بن بست رسید و نتیجه‌ای از گفتگو‌ها حاصل نشد، این در حالی است که هرچند ابراهیم رئیسی در کنفرانس مطبوعاتی خود بعد از انتخابات ابراز تمایل کرد روابط با عربستان را از سر بگیرد، اما این کار نیاز به برداشتن قدم‌هایی از سوی دو طرف دارد تا موانع از میان برداشته شود، اما در حال حاضر با توجه به وضعیتی که بر منطقه و برجام حاکم است، به نظر نمی‌رسد یخ روابط ایران و عربستان به این زودی آب شود.
 


منبع خبر : فرارو
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.