اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
67017
1400/05/11 09:34

قوانین جدید برای دریافت اسکار

طیق قوانین جدید آکادمی اسکار، فیلم ها در صورت اکران در کشوری غیر از کشور مبدا نیز می توانند واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم بین المللی جوایز سینمایی اسکار شوند.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار تحت تاثیر همه گیری جهانی ویروس کرونا، در دو سال اخیر تغییراتی را برای تسهیل حضور آثار در این جوایز سینمایی ایجاد کرده است و شاخه بهترین فیلم بین المللی نیز به سبب حضور نمایندگان رسمی کشورهای دیگر دستخوش تغغیراتی شده است. 

بر این اساس امسال نیز همچون دوره گذشته و سبب تعطیلی سینماها در برخی از مناطق جهان، فیلم هایی که از پیش برنامه اکران سینمایی داشته اند اما در نهایت در ابتدا از طریق سامانه های نمایش آنلاین معتبر اکران شدند نیز می توانند تحت شرایطی واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم جوایز سینمایی اسکار شوند. 

همچنین بر اساس قوانین نود و چارمین دوره جوایز سینمایی اسکار و برای تسهیل حضور آثار سینمایی در این جوایز در شرایط کنونی، فیلم ها برای معرفی رسمی برای حضور در شاخه بهترین فیلم بین المللی الزاما نیاز به اکران در کشور مبدا ندارند و در صورتی که در یکی از کشورها (غیر از آمریکا و کشورهای تحت قلمرو آن) به مدت حداقل هفت روز پیایی اکران تجاری داشته باشند، در صورت داشت دیگر شرایط، واجد معرفی به عنوان نماینده رسمی کشور معرفی کننده خواهند شد. 

طبق قوانین معمول آکادمی، فیلم ها برای حضور در شاخه بهترین فیلم بین المللی اسکار ۲۰۲۲، باید در حد فاصل بین اول ژانویه تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ (۱۲ دی ۱۳۹۹ تا ۱۰ دی ۱۴۰۰) در کشور مبدا حداقل هفت روز اکران سینمایی  داشته داشته باشند و در ایران تنها ۱۱ فیلم تاکنون در این بازه زمانی اکران سینمایی شده اند که شامل «دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتابچیان (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۰/۱۶)، «اینجا هم باران می بارد» به کارگردانی نادر طریقت (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۱/۲۲)، «آن شب» به کارگردانی کوروش اهری (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۲/۰۶)، «لاله» به کارگردانی اسدالله نیک نژاد (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۲/۲۷)، «تکخال» به کارگردانی مجید مافی (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۲/۲۷)، «خون شد» به کارگردانی مسعود کیمیایی (آغاز اکران ۱۳۹۹/۱۲/۲۷)، «هفته ای یک بار آدم باش» به کارگردانی شهرام شاه حسینی (آغاز اکران ۱۳۹۹/۲۷/۱۲)، «مدیترانه» به کارگردانی هادی حاجتمند (آغاز اکران ۱۴۰۰/۰۵/۰۴)، «قصه عشق پدرم» به کارگردانی محمد رضا ورزی (آغاز اکران ۱۴۰۰/۰۴۳۱)، «سیا باز» به کارگردانی حمید همتی (آغاز اکران ۱۴۰۰/۰۴/۳۰) و «دینامیت» به کارگردانی مسعود اطیابی (آغاز اکران ۱۴۰۰/۰۴/۱۰) می شود. 

فیلم «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی پس از حضور رونمایی موفق در جشنواره فیلم کن و کسب جایزه بزرگ هیات داوران این رویداد سینمایی، بخت نخست انتخاب به عنوان نماینده رسمی ایران در شاخه بهترین فیلم بین المللی نود و چهارمین دوره جوایز سینمایی اسکار است. 

هنوز تاریخ اکران «قهرمان» در ایران مشخص نشده است اما این فیلم قرار است از ۱۲ نوامبر در سوئد، ۲۲ دسامبر در فرانسه اکران عمومی شود و در این صورت و طبق قوانین اسکار میتواند بدون اکران در ایران نیز به عنوان نماینده کشورمان در شاخه بهترین فیلم بین المللی نود و چهارمین دوره جوایز سینمایی اسکار انتخاب شود. 

کمپانی آمازون پخش فیلم «قهرمان» در آمریکا را در اختیار دارد و این فیلم برای این که بتواند در سایر شاخه های اسکار ۲۰۲۲، واجد شرایط رقابت شود باید در بازه زمانی تعیین شده در آمریکا اکران شود. اصغر فرهادی را به عنوان یکی از شانس های شاخه بهترین کارگردانی اسکار پیش رو نیز معرفی کرده اند. تاریخ اکران «قهرمان» در آمریکا نیز هنوز مشخص نیست. 

آخرین مهلت معرفی نماینده رسمی کشورها برای حضور در شاخه بهترین فیلم بین المللی اسکار، ۱۵ دسامبر (۲۴ شهریور) است. 


منبع خبر : ایسنا
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.