اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
67298
1400/05/14 11:52

حسام حسینی

بازار بر مدار سهام بنیادی


تحلیلگر بازار سرمایه  در یادداشتی نوشت: شاخص بورس در حالی نسبت به ابتدای سال بازدهی ۵/ ۷درصدی را ثبت کرده است که هم‌اکنون در کنار سود اوراق با درآمد ثابت بهترین بازدهی را بین دارایی‌های مختلف دارد. با توجه به اینکه انتهای سال گذشته را بورس در یک حمایت دستوری ناشی از اجبار صندوق‌های درآمد ثابت به خرید سهام به پایان رساند لذا تجربه بهترین بازدهی تا اینجای کار هم نشان می‌دهد اندکی تلخی ریزش‌های شدید نیمه دوم سال گذشته برای فعالان بورسی جبران‌شده است. این بازدهی البته در سهام متکی بر کامودیتی پررنگ‌تر بوده است، برای نمونه پتروشیمی نوری هم‌اکنون در قیمتی حدود ۲برابر قیمت مرداد سال گذشته که در شاخص بیش از ۲ میلیون واحدی بودیم تجربه می‌کند.

هم‌اکنون شرکت‌های بزرگ دیگری همچون چادرملو، پتروشیمی پردیس و گل‌گهر نیز در سقف تاریخی خود و چند ۱۰ درصد بالاتر مرداد سال گذشته قرار گرفته‌اند که خود نشان می‌دهد در انتخاب سهام بنیادی در یک سبد این امکان وجود داشت که مصون از بخش زیادی از ریزش شاخص بود. اما این بازدهی در سهام دلاری در روزهای اخیر بسیار شدت گرفته‌اند و نکته جالب اینکه سهام خودرو و بانکی که معمولا با وجود شرایط نه‌چندان مطلوب بنیادی و صورت‌های مالی، پیشرو بازار می‌شدند در حال‌حاضر هیچ سهمی از روزهای خوب بازار ندارند. در واقع بازار سهام مجددا نشان می‌دهد هیچ حالت میانه‌ای در ارزش‌گذاری سهام ندارد به‌طوری‌که انبوه سهامی که از سقف قیمت‌ها یک‌چهارم و یک‌پنجم هم شده‌اند و بخش زیادی از حباب تخلیه شده هنوز بی‌اقبال بوده اما سهام بنیادی با رشد فزاینده، در صورت تداوم رشد با این سرعت، خود در حال تبدیل شدن به سهام حبابی هستند. ارزش بازار قریب به ۲۳۰ هزار میلیارد تومانی گل‌گهر که معادل ۹ میلیارد دلار است. در اسکیل جهانی برای شرکتی با این میزان تولید مقداری قابل‌تامل است. به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه در حال خرید سهام با چشم‌انداز رشد ارز بوده، پر واضح است مادامی‌ که در شرایط ثبات ارز صرفا بر مدار این انتظارات رشد قیمت‌ها ادامه داشته باشد نهایتا قیمت سهام در برابر دلار بازدهی کمتری خواهد داشت چرا‌که هم در صورت تحقق انتظارات رشد ارز، عملا بازار به استقبال این رخداد رفته بود و در صورت عدم‌تحقق (در صورت گشایش سیاسی) با برگشت معکوس شدیدی مواجه خواهد شد. در حال‌حاضر ارزش بازار بورس و فرابورس بیش از ۷۰۰۰ هزار میلیارد تومان است که معادل ۲۰۰ درصد GDP و همچنین ۱۸۵ درصد نقدینگی است که نسبت‌های بزرگی در نظر گرفته می‌شود که تکیه بر بالاترین حاشیه سود تاریخ شرکت‌های بورس تهران که به سمت ۴۰ درصد میل کرده است، دارد.


منبع خبر : دنیای اقتصاد
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.