اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
67378
1400/05/16 09:37

هر 2.5 ثانیه یک نفر در ایران به کرونا مبتلا می شود

موج پنجم کرونا ایران را با وضعیت ترسناکی درگیر کرده است که متاسفانه به نظر می‌رسد همچنان ادامه داشته باشد.

به نظر می‌رسد که روند اوج‌گیری ترسناک موج پنجم کرونا در ایران به این زودی‌ها متوقف نمی‌شود؛ در یک هفته اخیر متاسفانه باز هم اعداد سیاه کرونا بیشتر و بیشتر شدند و حتی رکورد مجموع مبتلایان و بستری‌ها در یک هفته شکسته شد.

مسعود مردانی، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی با توصیف این وضعیت با کلمه «اسفناک» امروز به ایسنا گفته بود: در حال حاضر در پیک پنجم کووید-۱۹ هستیم و وضعیت بیمارستان‌ها اسفناک است. یعنی تخت خالی گیر نمی‌آید و با سختی پیدا می‌شود. آی‌سی‌یوها و ظرفیت پذیرش پر است. بر همین اساس هم متاسفانه میزان مرگ و میر هم همانطور که در آمارها می‌بینید رو به افزایش است.

 آمار و ارقام روزانه اعلام شده توسط وزارت بهداشت درباره وضعیت کرونا در یک هفته اخیر هم این توضیح مردانی را تایید می‌کنند.

هر ۲.۵ ثانیه یک نفر در ایران به کرونا مبتلا می‌شود

برای مثال در هفت روز اخیر تعداد مبتلایان کرونا با شیب تندی افزایش کرد و در حالی که در روز ۸ مرداد ۲۴۷۱۵ نفر به کرونا مبتلا شده بودند، ۱۴ مرداد ۳۸۶۷۴ نفر در کشور به کرونا مبتلا شدند. همچنین متاسفانه در روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ مرداد رکورد تعداد مبتلایان کروناویروس در کشور شکسته شد.

به طور میانگین در این هفت روز، روزانه ۳۳۰۱۵ نفر در کشور به کرونا مبتلا شدند.

در مجموع از ۸ تا ۱۴ مرداد ۲۳۱۳۱۱ نفر در کشور به کروناویروس مبتلا شدند و برای دومین هفته پی در پی رکورد مجموع مبتلایان کرونا در کشور شکسته شد. در مقایسه با هفته گذشته تعداد مبتلایان ۱۴.۳۱ درصد افزایش پیدا کرده است، هفته پیش تعداد مبتلایان ۲۶.۶درصد بیشتر شده بود.

ابتلای این جمعیت به کرونا به این معنا است که در هفت روز اخیر هر ۲.۵ ثانیه یک نفر در ایران به کرونا مبتلا شده است. [هر ۲.۵ ثانیه یک نفر در ایران به کرونا مبتلا شد، هر 4 دقیقه یک نفر فوت کرد]

هر ۴ دقیقه یک کرونایی فوت کرد

با افزایش آمار مبتلایان، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور هم افزایش پیدا کرده است، به طوری که ابتدای هفته اخیر تعداد جان‌باختگان روزانه ۲۷۰ نفر بود و در روز پایانی به ۴۳۴ نفر رسید. این یعنی به طور میانگین هر روز ۳۶۵ نفر از مبتلایان کرونا در کشور فوت کردند.

رکورد مرگ‌ومیر روزانه کرونا در کشور مربوط به موج سوم (پاییز ۱۳۹۹) است که متاسفانه در یک روز ۴۸۳ نفر فوت کردند.

در مجموع در این هفته سیاه کرونایی ۲۵۵۴ نفر از کسانی که کرونا مبتلا شده بودند جان باختند و تعداد جان‌باختگان نسبت به هفته گذشته ۲۷درصد بیشار شد. هفته پیش تعداد جان‌باختگان ۳۶.۷ درصد بیشتر شده بود.

این یعنی هر ۴ دقیقه یکی از مبتلایان کرونا در کشور فوت کردند، هفته گذشته به ازای هر دقیقه یک زندگی بخاطر کووید-۱۹ به اتمام می‌رسید.

خبر بد این که این آمارها به معنای به اوج رسیدن موج پنجم نیست و به گفته مسئولین وضعیت از این هم بدتر می‌شود.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این رابطه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان هشدار داده بود: «ابتلای بیشتر به کرونای دلتا می‌تواند موجب مرگ و میر بیشتر شود و علاوه بر واکسیناسیون باید میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی افزایش یابد، در ۲۹ استان روند بیماری افزایشی است و هنوز به قله نرسیده‌ایم و اگر روند همین طور ادامه داشته باشد ممکن است ۲ تا ۳ هفته دیگر درگیر باشیم و از طرفی میانگین اقامت بیماران مبتلا به کرونای دلتا در حال افزایش است و بیماران بیش از ۹ روز در بیمارستان بستری می‌شوند، ما درمان سرپایی را راه اندازی کرده‌ایم و اکثر بخش‌های بیمارستانی در حال تبدیل شدن به کووید ۱۹ است.»

بیمارستان‌ها تخت خالی ندارند

با افزایش تعداد مبتلایان کروناویروس، متاسفانه تعداد بستری‌های این بیماری هم در یک هفته اخیر به طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرد و در روز ۱۲ مرداد رکورد ۱۱ و ۱۲ مرداد رکورد تعداد بستری‌های بیماری در کشور هم شکسته شد. تعداد بستری‌های کرونا ابتدای هفته کمتر از ۳هزار نفر بود اما در روزهای پایانی به بالای ۴هزار نفر رسید.

به طور میانگین در این مدت هر روز ۳۸۴۲ نفر از مبتلایان کروناویروس در بیمارستان‌های کشور بستری شدند و همین باعث شد در استان‌های مختلف حتی تهران مسئولین نسبت به کمبود تخت خالی در ببمارستان‌ها هشدار بدهد.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران گفته بود: «طبق آخرین آمارها در روز گذشته حدود ۸۶۰۰ بیمار سرپایی و ۱۳۰۰ بیمار بستری جدید داشته‌ایم که در حال حاضر ۶۷۰۰ بیمار بستری در بیمارستان‌های استان تهران داریم. آی سی یوها هم طبیعتا در این شرایط پر است، اما طبیعتا با جایجایی‌ها یا باز کردن آی سی های جدید مدیریت می‌کنیم. در کل ما با تمام بیمارستان‌های استان تهران جلسات آمادگی را برگزار کردیم و بیمارستان‌ها اعلام آمادگی کردند تا ظرفیت تخت‌هایشان را افزایش دهند.»

در مجموع در این هفت روز ۲۶۸۹۶ نفر از مبتلایان کرونا در بیمارستان‌ها بستری شدند و متاسفانه تعداد بستری‌ها نسبت به هفته گذشته ۲۰درصد بیشتر شد.

ایران قرمزتر شد

بر اساس اعلام سامانه ماسک، شهرهای قرمز کرونا کشور در حال گسترش است و علاوه بر ۱۱۰ شهرستان نارنجی، ۲۸۵ شهرستان قرمز و ۵۳ شهرستان زرد هستند و شهرستان با وضعیت آبی در کشور نداریم. این در حالی است که هفته پیش ۲۳۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار داشتند.


منبع خبر : خبرآنلاین
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.