اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
67782
1400/05/22 20:42

امیر شفیعی

یاداشتی درباره ی اظهارات شهردار جدید تهران


انتخاب علیرضا زاکانی برای شهرداری تهران توسط شورای شهر ششم و برخی اظهارنظرهای غیرمنطقی همچون  تخریب محلات و جابجایی ساکنان یا اظهار نظر عضو شورا درباره تغییر قانون برای انتخاب شهردار، مجدد بحث ضرورت متخصص بودن یا نبودن شهردار و اعضای شورای شهر را مطرح کرده است.

اما اتفاقا مسئله اصلی بحث متخصص بودن یا نبودن ایشان نیست بلکه خود این گفتمان است که به جای مطالبه سازوکار دموکراتیک و همه شمول، موضوع را به سطح شخص/گروه فرو می‌کاهد که طبیعتا گروهی به دنبال ساخت بزرگراه است گروهی به دنبال مرمت بناهای قدیمی و گروهی هم در پی مهندسی اجتماعی مردم.

این گفتمان چیره و شرایط کنونی محصول همه محافظه کاری و انفعالی است که نمایندگان ادوار مجلس و شورای شهر (اگرچه خود این نمایندگی محل بحث است) به ویژه نمایندگانی که با اکثریت رای ممکن در نهادهای انتخابی در دوره گذشته حاضر شدند، به خرج دادند و به اقدام‌های خرد محسوس (همچون تعداد طرح موضعی مصوب یا برگزاری مسابقه معماری یا ساخت یک بنا) در برابر دگرگونی اساسی سیاسی اولویت بخشیدند. اگرچه پیشاپیش آشکار بود ساختار صلب قدرت مانع چنین دگرگونی هاییست اما نفس ایجاد و گسترش این‌گفتمان می‌توانست در طول زمان اثربخش باشد.

پیشاپیش باید دانست که در نبود احزاب، رویکرد سیاسی، اقتصادی اجتماعی روشن گروه ها (در نبود احزاب)، نبود سازوکار سلسله مراتبی نمایندگی و فروکاست نمایندگی شهر ده میلیونی به ۲۱ نفر، اعمال نظارت استصوابی بر نامزدها از سوی مجلس و اشکالات این چنین، مقبولیت و مشروعیت تصمیم های شورا محل چالش بوده است (بر خلاف تصوری که بعضا شورا سنگر مقاومت خوانده می شد). این چالش به ویژه برای شورای کنونی تهران بسیار بیشتر است که با حدود ۲۴ درصد مشارکت مردم تهران شکل گرفته و از این مشارکت حدود ۴۶ درصد آرای باطله بوده است و بجز نفر اول مابقی منتخبان کمتر از آرای باطله رای داشته‌اند.


منبع خبر : خوانش انتقادی شهر
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.