اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
69469
1 روز 5 ساعت پیش

نگاهی به جدیدترین اثر مهدویان به بهانه دریافت پروانه نمایش

خبرها حاکی از آن است فیلم سینمایی «شیشلیک» پروانه نمایش خود را دریافت کرده و احتمال دارد تا قبل از جشنواره فیلم فجر چهلم اکران شود اما برخی معتقدند که اکران این فیلم در روزهای کرونایی به نوعی ریسک محسوب می‌شود و هیچ تضمینی وجود ندارد که «شیشلیک» همچون «دینامیت» بفروشد.

محمدحسین مهدویان طی سالهای گذشته با آثار مختلفی راهی ادوار مختلف جشنواره فیلم فجر شده است، اولین حضور وی با «ایستاده در غبار» به نوعی گام بزرگی برای این کارگردان جوان محسوب می شد، گامی که پس از آن با اولین نسخه از فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» تثبیت شد. 

وی در این سالها خودش را در نوعی از سینمای مستند روایی جا انداخته است، آثاری همچون ماجرای نیمروز، ایستاده در غبار، لاتاری، درخت گردو نشان دادند که مهدویان همیشه به تاریخ معاصر و از سویی تاریخ دفاع مقدس ارادت ویژه ای دارد. 

در این میان به جز فیلم لاتاری که با نقد منفی منتقدان و اهالی رسانه روبرو شد اما سایر آثار وی در جشنواره فیلم فجر و همچنین گیشه به موفقیت های بزرگی رسیدند تا هر روز انتظارها از کارگردان جوان اما صاحب سبک سینما بالا برود. 

جشنواره فیلم فجر در دوره سی و نهم با اما و اگرهای فراوانی برگزار شد، مهدویان هم با وجود شیوع بیماری کرونا دست از کار نکشید و برای فجر سی و نهم فیلم سینمایی «شیشلیک» را راهی مهمترین رویداد سینمایی کشور کرد. 

«شیشلیک» از همان ابتدا با حواشی فراوانی آغاز به کار کرد، فارغ از ژانر اثر تا یک روز پیش از اعلام آثار سودای سیمرغ، شایعاتی مبنی بر توقیف فیلم و یا حذف آن در جشنواره فیلم فجر شنیده می شد اما همه این شایعات در همان حد باقی ماند و مهدویان ششمین فیلم خود را در دقیقه نود راهی جشنواره فیلم فجر کرد.

نکته قابل تامل درباره فیلم سینمایی «شیشلیک» بدون شک تغییر جهت کامل مهدویان نسبت به آثار گذشته خود است، وی که در فیلم «درخت گردو» از تیم بازیگران همیشگی خود فاصله گرفته بود این بار به طور کامل هم در گروه بازیگران و هم در ژانر و محتوا تغییر جهت داده تا با ریسکی بزرگ در سینمای کمدی روبرو باشد. 

«شیشلیک» جدیدترین ساخته محمدحسین مهدویان یکی از متفاوت‌ترین ساخته های وی در مقام کارگردان است، اثری با حضور چهره‌های مطرح سینمای کشور که در آن بازیگرانی همچون رضا عطاران، پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، مه‌ لقا باقری، وحید رهبانی، عباس جمشیدی و جمشید هاشم ‌پور در آن به ایفای نقش می پردازند.

وحید رهبانی  پیرامون فیلم سینمایی «شیشلیک» گفت: من هنوز چیز خاصی ندارم که درباره فیلم بگویم زیرا معتقدم که فیلم باید خودش حرفش را بزند، باید دید که بازخوردها نسبت به این فیلم چگونه است، به شخصه از حضور در این فیلم راضی و خوشحال هستم زیرا بعد از مدت‌ها در سینما حاضر شدم و به هر حال کمی هم ناراحتم که نقشم در شیشلیک نسبت به نسخه اصلی کوتاه تر شده است. 

وی درباره نقش خود در فیلم «شیشلیک» اضافه کرد: این تفاوت که در فیلم شیشلیک در نقش من بود را دوست دارم، به نظر من بهتر است که هر بازیگری در هر اثر نقشی متفاوت ارائه کند.

مهدویان بدون شک یکی از استعداد‌های درخشان سینمای ایران در سالیان اخیر محسوب می‌شود که فارغ از نقد‌های تخصصی و غیر تخصصی به هیچ وجه نمی‌توان تاثیر وی را در چهار سال گذشته سینما کتمان کرد. کارگردانی که به خوبی با سینمای مستند آشنایی داشته و حال سبکی تلفیقی از مستند و سینما از خود به جا گذاشته است.

حال خبرها حاکی از آن است فیلم سینمایی «شیشلیک» پروانه نمایش خود را دریافت کرده و احتمال دارد تا قبل از جشنواره فیلم فجر چهلم اکران شود اما برخی معتقدند که اکران این فیلم در روزهای کرونایی به نوعی ریسک محسوب می‌شود و هیچ تضمینی وجود ندارد که «شیشلیک» همچون «دینامیت» بفروشد.

عباس جمشیدی‌فر با اشاره به اکران احتمالی فیلم سینمایی «شیشلیک» بیان کرد: شرایط حال حاضر سینما به شدت پیچیده است و معلوم نیست با اکران فیلمها دوباره درگیر موج جدیدی از کرونا خواهیم شد یا نه. همین روزها هم که متاسفانه موج پنجم کرونا تاثیر خود را گذاشته نه تنها سینما که تئاتر و تمامی مشاغل دیگر نیز تحت تاثیر این موج دچار مشکل شده‌اند و به همین دلیل نمی‌دانم با اکران این فیلم یا فیلمهای دیگر در این شرایط چه سرنوشتی پیدا می‌کنند و در موقعیت فعلی همه چیز مجهول است. به همین خاطر اکران «شیشلیک» و فیلمهای سینمایی دیگر ریسک بالایی دارد و باید دید کرونا در کشور ما جمع می‌شود و به حالت عادی برمی‌گردیم یا نه.

وی با اشاره به پرفروش شدن «شیشلیک» در شرایط عادی ابراز داشت: اگر در شرایط عادی فیلم سینمایی «شیشلیک» اکران شود؛ قطع به یقین یکی از پرفروش‌ترین فیلمهای سینمایی خواهد شد.

حال باید دید در شرایطی که کشور از نظر واکسیناسیون به موقعیت بسیار خوبی رسیده و به سرعت گروه‌های سنی به ترتیب در حال واکسیناسیون هستند آیا در آینده نزدیک به شرایط بهتری در کشور خواهیم رسید تا اکران آثاری همچون «شیشلیک» با استقبال عمومی مخاطبان در گیشه مواجه شود یا خیر.


منبع خبر : میزان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.