اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
69521
1400/06/25 08:38

هزینه‌های تحصیل دو برابر شد

این روزها برخلاف سال‌های گذشته خبری از شوق و ذوق دانش‌آموزان برای حضور در کلاس درس دیده نمی‌شود. در حال حاضر مهم‌ترین نگرانی والدینی که از قشر متوسط و فقیر هستند هزینه‌های کمرشکن لوازم مورد نیاز سال تحصیلی فرزندانشان است.

تنها یک هفته به آغاز سال تحصیلی مانده است و از دو هفته دیگر، واکسیناسیون ۶ تا ۱۸ ساله‌ها شروع می‌شود؛ طرحی که طبق اعلام دکتر بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تامین ۱۳ میلیون دوز واکسن داخلی و خارجی اجرایی می‌شود و به گفته او، خیال بسیاری از خانواده‌ها هم برای بازگشایی مدارس آسوده خواهد شد. کاظمی سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش هم اعلام کرده است که طبق برنامه ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، دانش‌آموزان دارای بیماری‌های خاص و پرخطر، در اولویت دریافت واکسن قرار خواهند داشت. اما این روزها برخلاف سال‌های گذشته خبری از شوق و ذوق دانش‌آموزان برای حضور در کلاس درس دیده نمی‌شود. در حال حاضر مهم‌ترین نگرانی والدینی که از قشر متوسط و فقیر هستند هزینه‌های کمرشکن لوازم مورد نیاز سال تحصیلی فرزندانشان است. حتی اگر کلاس‌ها به طور مجازی برگزاری شود باز علاوه بر تهیه گوشی‌های هوشمند، لوازم اولیه هم باید برای کودکان تهیه شود.

با اینکه بسیاری از والدین به خاطر وضعیت موجود نگران حضور دانش‌آموزان در مدارس هستند ولی دکتر علی‌اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزیر بهداشت بر این عقیده است که عدم حضور دانش‌آموزان مشکلات زیادی را در بر داشته است و در ادامه می‌گوید: «این فکر که با تعطیل کردن می‌توان اپیدمی را کنترل کرد، اشتباه است، نمی‌توانیم به دلیل ترس واقعی از کرونا، سیستم کشور را متوقف کنیم. وزیر آموزش‌و‌پرورش ایران نیز به شکل رسمی اعلام کرد که در کشور ۲۵ درصد از فرزندان خانواده‌های ما حتی برای یک ساعت در طول شب دسترسی به گوشی هوشمند ندارند یعنی این درصد از عزیزان ترک تحصیل کرده‌اند و این‌گونه موارد تا چند دهه آسیب‌رسان خواهد بود.»

بنابراین وزارت بهداشت با واردات واکسن دانش‌آموزان سعی در بازگشایی مدارس دارد. این در حالی است که اگر سال گذشته به دلیل فقدان گوشی هوشمند سه میلیون از دانش‌آموزان ترک تحصیل اجباری کردند، احتمالا امسال هم به دلیل هزینه‌های گزاف لوازم مدارس بر تعداد ترک‌تحصیل‌ها افزوده می‌شود. مدارس چه حضوری باشد، چه غیرحضوری لیست بلند بالایی از نیازهای ابتدایی دانش‌آموزان به والدین می‌دهد که آنها موظف به تهیه آنها هستند. حتی دکمه و نی هم در این لیست وجود دارد.

افزایش ۲۵ درصدی قیمت کتاب درسی
یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین ابزار لازم برای حضور دانش‌آموزان در مدرسه، کتاب درسی است. قیمت کتاب‌ درسی نسبت به سال قبل ۲۵‌درصد افزایش یافته است. بر اساس فهرست اعلامی از سوی وزارت بهداشت، قیمت کتاب‌های درسی دوره اول ابتدایی، ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان، دوره دوم ابتدایی ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان، سوم ابتدایی ۳۷ هزار تومان، چهارم ابتدایی ۳۷ هزار تومان، پنجم ابتدایی ۳۷ هزار تومان و ششم ابتدایی ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.
قیمت کتاب‌های درسی پایه هفتم دوره اول متوسطه (پسران) ۷۱ هزار و ۵۰۰ تومان، پایه هفتم دوره اول متوسطه (دختران) ۷۳ هزار تومان، پایه هشتم دوره اول متوسطه (پسران) ۶۱ هزار تومان، پایه هشتم دوره اول متوسطه (دختران) ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومان، پایه نهم دوره اول متوسطه ۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.
همچنین بهای کتاب‌های درسی دانش‌آموزان پایه دهم رشته علوم انسانی ۷۵ هزار و ۸۰۰ تومان، رشته علوم تجربی ۷۹ هزار و ۸۰۰ تومان، رشته ریاضی فیزیک ۸۰ هزار و ۳۰۰ تومان و رشته علوم و معارف اسلامی برای پسران ۸۴ هزار و ۵۰۰ تومان و برای دختران ۸۴ هزار و ۷۰۰ تومان است.
کتاب‌های درسی دانش‌آموزان پایه یازدهم رشته علوم انسانی ۷۷ هزار و ۲۰۰ تومان، رشته علوم تجربی ۸۴ هزار و ۲۰۰ تومان، رشته ریاضی فیزیک ۸۸ هزار و ۷۰۰ تومان و رشته معارف و علوم انسانی ۹۸ هزار و ۴۰۰ تومان است.
کتاب‌های درسی دانش‌آموزان پایه دوازدهم در رشته علوم انسانی ۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان، در رشته علوم تجربی ۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان، در رشته ریاضی فیزیک ۶۹ هزار تومان و در رشته علوم و معارف اسلامی ۹۷ هزار و ۶۰۰ تومان است.

روپوش الزامی نیست
این روزها اولیای دانش‌آموزان در زمینه حضوری یا غیرحضوری بودن آموزش فرزندان خود و یا اینکه لباس مدرسه را خریداری کنند یا نکنند دغدغه دارند و این وضعیت اولیا و دانش‌آموزان را بر سر دوراهی قرار داده است. با این حال چند روز پیش سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش اعلام کرد استفاده از روپوش مدارس در اختیار شورای مدارس است و هیچ‌گونه فشار و اجباری به خانواده‌ها وارد نمی‌شود. اما براساس گزارش‌های میدانی حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد قیمت لباس فرم مدرسه افزایش یافته است. همچنین هنوز از سوی اتحادیه خیاطان قیمت دقیقی اعلام نشده است. اما براساس میانگین بیش از ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

هزینه دو میلیون تومانی فقط برای لوازم‌التحریر
خرید لوازم‌التحریر نیز از دیگر ضروریات است، چرا که قیمت دفتر ۴۰ برگ ۲۲ هزار تومان است. همچنین قیمت دفتر ۶۰ برگ ۸۰ هزار تومان، قیمت دفتر ۸۰ برگ ۹۵ هزار تومان، قیمت دفتر ۱۰۰ برگ ۱۳۰ هزار تومان و قیمت دفتر ۲۰۰ برگ ۱۸۰ هزار تومان است. قیمت دفتر نقاشی ۸۰ برگ هم ۳۰ هزار تومان است. قیمت دفتر دو خط ۸۰ برگ ۲۵ هزار تومان است. از طرفی قیمت مداد مشکی دانه‌ای ۱۰ هزار تومان و خودکار ۵۰ هزار تومان است. قیمت مداد رنگی هم از ۶۰ هزار تومان تا ۲۰۰ میلیون تومان است. قیمت جا مدادی از ۱۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. قیمت مداد نوکی ۱۵۰ هزار تومان است. قیمت غلط‌گیر ۶۸ هزار تومان و ماژیک رنگ‌آمیزی ۳۰۰ هزار تومان است.
بررسی‌ها درباره هزینه تهیه لوازم‌التحریر نشان از آن دارد که هزینه تهیه پنج دفتر ۴۰ تا ۲۰۰ برگ، سه خودکار یا مداد، مداد پاک کن حدود یک میلیون تومان می‌شود، البته این مقدار فقط برای شروع سال تحصیلی است و در طول سال به لوازم‌التحریر بیشتری نیاز است. خرید لوازم دیگری مانند جامدادی، پرگار، گونیا و نقاله ممکن است در ابتدا اختیاری به نظر برسد، اما به زودی فرزند شما به آنها نیاز پیدا می‌کنند که به طورکلی دو میلیون تومان هزینه لوازم‌التحریر دانش‌آموزان می‌شود. بنابراین با یک حساب سرانگشتی متوجه افزایش ۱۰۰ درصدی لوازم‌التحریر می‌شوید.

کوله‌پشتی ۸۵۰ هزار تومان
از دیگر ملزومات شروع سال تحصیلی کوله‌پشتی است. براساس گزارش میدانی قیمت کوله‌پشتی معمولی از ۴۰۰ هزار تومان تا ۸۵۰ هزار تومان است. اما این قیمت در مناطق مختلف متفاوت است. چرا که قیمت کوله‌پشتی‌های فانتزی بیش از یک میلیون تومان برآورد شده است.

قیمت کتاب‌های کمک آموزشی
در این بین برخی از پایه‌ها به کتاب‌های کمک آموزشی نیاز دارند که اگر کلاس‌هایی همچون سال گذشته مجازی برگزار شود والدین مجبور به تهیه آنها هستند. یکی از این کتاب‌ها روان‌خوانی کلاس اول است، که قیمت هر جلد آن ۱۲ هزار تومان بوده و دارای ۴۵ جلد کتاب است. همچنین قیمت کتاب‌های کمک آموزشی برای مقطع متوسطه از ۱۷۰ هزار تومان شروع می‌شود.

عدم‌توانایی مالی خانواده‌ها
یکی از متصدیان شهرکتاب غرب تهران درخصوص مراجعه والدین برای تهیه الزامات دانش‌آموزان به «جهان‌صنعت» گفت: امسال برخلاف سال‌های گذشته والدین بسیار کمی برای خرید لوازم‌التحریر به شهرکتاب مراجعه می‌کنند. سال‌های گذشته جای سوزن انداختن در شهر کتاب نبود ولی در حال حاضر تک و توک می‌آیند. بسیاری از والدین تنها یک دفتر و یک خودکار می‌خرند و از گرانی اقلام گلایه می‌کنند. در حال حاضر فروش کوله‌پشتی و جامدادی به شدت کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: کتاب پایه ابتدایی تغییر کرده است و به اندازه حروف الفبا سخت شده که والدین برای یادگیری آسان حروف الفبا بچه‌ها ۲۰۰ هزار تومان برای وسایل کمک آموزشی هزینه می‌کنند. به طورکلی آن چیزی که ما مشاهده می‌کنیم بسیاری از خانواده‌ها توانایی تهیه وسایل ضروری برای آغاز سال تحصیلی بچه‌ها را ندارند.

شهریه‌های سرسام‌آور
البته دانش‌آموز هزینه‌های دیگری نیز دارد؛ به عنوان مثال اگر مدرسه به منزل شما نزدیک نباشد ناچار به تهیه سرویس مدرسه هستید که قیمت آن از ماهی یک میلیون و پانصد هزار تومان شروع می‌شود و بر اساس مسافت و سایر ملاحظات از جمله تعداد دانش‌آموزان در سرویس، مدل اتومبیل و… تغییر می‌کند.
شهریه مدارس نیز با وجود اینکه با سخت‌گیری‌های آموزش‌و‌پرورش در مدارس دولتی برای شروع سال تحصیلی و ثبت‌نام ممنوع شده، اما با گذشت یکی دو ماه از سال و در اولین جلسه اولیا و مربیان به عنوان کمک به مدرسه مبلغی گرفته می‌شود که از ۵۰۰ هزارتومان به بالاست. شهریه مدارس غیرانتفاعی از ۱۳ میلیون تومان شروع می‌شود.

هزینه ۳ میلیون تومانی آغاز تحصیلی
اگرچه کلیه این هزینه‌ها نسبی بوده و براساس منطقه و کیفیت مدرسه متفاوت است، اما به طور متوسط آماده‌سازی یک دانش‌آموز برای ورود به یک مدرسه دولتی با کمترین هزینه‌ها در ابتدای مهر حدود سه میلیون تومان است. این در حالی است که پایه حقوق یک کارگر سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. کارگری که علاوه بر هزینه اجاره خانه و خوراک دیگر پولی برایش باقی نمی‌ماند که یک فرزندش را به مدرسه بفرستد. بر فرض اینکه فرد یک فرزند داشته باشد وگرنه تمام این هزینه‌ها باید دو برابر شود. چراکه او توانایی فرستادن یک فرزندش به مدرسه را ندارد چه برسد به دو یا سه فرزند. در نتیجه با چنین وضعیتی امسال هم شاهد ترک تحصیل عده عظیمی از کودکان و در پی آن افزایش آسیب‌های اجتماعی از جمله کودک‌همسری دختران و کودکان کار خواهیم بود.

ماسک روزی ۳ هزار تومان
جدای از هزینه‌ها که هر ساله بر والدین تحمیل می‌شد، امسال اگر مدارس حضوری شود، هزینه روزانه تهیه ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده هم به آنها تحمیل می‌شود. اگر والدین روزانه یک ماسک سه لایه معمولی طی هشت ماه سال تحصیلی تهیه کنند ۲۴۰ هزار تومان هزینه آن می‌شود. قیمت الکل‌های جیبی هم ۳۰ هزار تومان است که صرف یک هفته دانش‌آموز می‌شود. بنابراین دو میلیون و چهارصد هزار تومان هم هزینه مواد ضدعفونی‌کننده می‌شود.


منبع خبر : جهان صنعت
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.