اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
69670
1400/06/27 18:10

محمد مهدی عباسی

واکسیناسیون کرونا و آمریکایی که از قافله جا ماند!


پژوهشگر مسائل آمریکا در یادداشتی نوشت: تا به این لحظه که این یادداشت نگاشته می‌شود، ایالات متحده موفق شده نزدیک به 380 میلیون دوز واکسن کرونا در خاک خود تزریق کند که 209 میلیون آمریکایی تنها یک دوز واکسن و 178 میلیون نیز هر دو دوزِ واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. این بدان معناست که 53 درصد جمعیت آمریکا به طور کامل واکسینه شده و 63 درصد نیز یک دوز از واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.[1] آماری که شاید در نسبت با بسیاری از کشورهای آسیایی، آفریقایی یا کشورهای کمتر توسعه یافته دنیا آمار بهتری باشد، اما وقتی این روزها به سراغ مقایسه میزان واکسیناسیون ایالات متحده با کشورهای شاخص دنیا می‌رویم، ماجرا کمی متفاوت است.

در 14 می 2021 میلادی، یعنی 4 ماه قبل که ایالات متحده 45 درصد جمعیت خود را در مقابل ویروس کرونا واکسینه کرده بود، نمودارهای مقایسه واکسیناسیون کرونا نشان می‌داد که آمریکا حتی از بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیز جلوتر بوده و پس از اسرائیل و انگلستان، رتبه سوم را در میان 12 کشور شاخص دنیا به دست آورده است.

اما 4 ماه بعد، یعنی 14 سپتامبر 2021 میلادی، ایالات متحده با تزریق حداقل یک دوز واکسن به 63 درصد شهروندانش، در رتبه یازدهم 12 کشور شاخص دنیا ایستاده است. چه کشوری چون چین با جمعیتی بیشتر از ایالات متحده و چه کشورهایی چون آلمان، فرانسه، کانادا و ایتالیا که جمعیتی کمتر دارند، همگی این روزها در واکسینه کردن شهروندانشان گوی سبقت را از ایالات متحده ربوده‌اند.

اما به راستی چه شد که آمریکا که فقط در بازه دو ماهه 14 مارس تا 14 می 2021 میلادی توانسته بود جمعیت واکسینه شده‌ه‌ی خود را از 20 درصد به 45 درصد برساند، در مدت 4 ماهه پس از آن، تعداد جمعیت واکسینه شده‌‌ی این کشور تنها رشد 18 درصدی داشت و از قافله واکسیناسیون کشورهای توسعه یافته عقب ماند؟

پاسخ این سوال مهم را می‌توان در ایالت‌های محافظه‌کار آمریکا یافت؛ همان ایالت‌هایی که اغلب شهروندان آن‌ها در انتخابات 2016 و 2020 میلادی به دونالد ترامپ رای داده بودند و پیش از واکسن کرونا نیز همواره اخبار مخالفت آن‌ها با ماسک و محدودیت‌های کرونایی شنیده می‌شد. برای نمونه ایالت آلاباما که اغلب جمعیت آن را محافظه‌کاران آمریکایی تشکیل می‌دهند، تا به امروز تنها 40 درصد جمعیتش در مقابل ویروس کرونا کاملاً واکسینه شده‌اند یا در ایالت وایومینگ که در انتخابات نوامبر گذشته دونالد ترامپ نزدیک به 70 درصد آراء مردمی را به دست آورده بود، تنها 39 درصد ساکنین این ایالت هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.[2] این آمارها در حالیست که در ایالت‌های دموکراتی چون ورمانت و ماساچوست، به ترتیب 68 و 66 درصد شهروندان هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

خوب است بدانید شهروندان ایالت‌هایی چون آلاباما حتی این روزها دیگر به سخنان رئیس جمهور محبوبشان نیز توجهی ندارند و با وجود اینکه ترامپ در تجمع هوادارانش در آلاباما آن‌ها را دعوت به تزریق واکسن کرونا کرد، با هو کردنش به مخالفت با او پرداختند![3] افرادی که دلایل جالب و بعضاً قابل توجهی نیز برای مخالفت با واکسن کرونا دارند. برای مثال، مطابق افکارسنجی نیویورک تایمز از افراد واکسینه نشده در آمریکا، 53 درصد آن‌ها بیان کرده‌اند که به دلیل تاثیرات جانبی واکسن آن را تزریق نمی‌کنند یا 40 درصد گفته‌اند که منتظرند تا امن بودن واکسن‌های کرونا اثبات شود. همچنین 27 درصد افراد واکسینه نشده نیز در این افکارسنجی اعلام کرده‌اند که به دولت هیچ اعتمادی ندارند و به همین دلیل واکسن کرونا را تزریق نخواهند کرد![4]

در پایان؛ باید منتظر بود و دید که امتناع شهروندان محافظه کار آمریکایی تا چه زمانی تداوم خواهد داشت و آیا ایالات متحده توان غلبه بر این شکاف گسترده داخلی‌اش را خواهد داشت؟ شکافی که اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود، آمریکا باز هم به روزهای وخیم کرونایی خود باز خواهد گشت و بیش از پیش از قافله واکسیناسیون گسترده کشورهای توسعه یافته، جا خواهد ماندl


منبع خبر : اصلاحات پرس
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.