اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
70907
1400/06/31 08:18

ریاست جبلی بر رسانه ملی قطعی شده است؟

همزمان با تغییرات در دولت و به‌کارگیری نیروهای اصول‌گرا در دولت جدید و شهرداری تهران، پایان ماموریت برخی از افراد در مدیریت تحت نهادهای رهبر معظم انقلاب نیز برخی از تغییرات را در این زمان اجتناب‌ناپذیر کرده است.

انتصاب امیرسرتیپ خلبان «حمید واحدی» به فرماندهی نیروی هوایی ارتش و انتصاب امیر سرتیپ «عزیز نصیرزاده» به جانشینی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ازسوی رهبر انقلاب از جمله این موارد است. پایان دبیری محسن رضایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و انتصاب سردار محمدباقر ذوالقدر به جای وی با حکم آیت‌الله آملی لاریجانی از دیگر تغییر و تحولاتی است که سیمای مدیریتی کشور را شکلی جدید داده است.
در این میان وضعیت رسانه ملی به جهت جایگاه رسانه‌ای‌‌اش در کشور و ارتباط آن با بدنه جامعه جایگاه خاصی دارد.
در میان کسانی که تاکنون ریاست این سازمان را برعهده داشته‌‌‌اند به جز محمد سرافراز که کمتر از دوسال در این جایگاه بود و با استعفا کنار رفت، کسانی چون محمد‌‌‌‌هاشمی رفسنجانی، علی لاریجانی و عزت‌الله ضرغامی با مدت زمانی بیش از یک دهه در جایگاه خود ماندند که نشان می‌دهد ثبات مدیریتی این رسانه بزرگ حاکمیتی یک مولفه مهم از نظر رهبران انقلاب بوده است. اگرچه با حضور کوتاه‌مدت سرافراز این حد نصاب برقرار نماند، اما با حضور عبدالعلی علی عسگری در این سازمان نیز برخی از ناظران براین باور بودند که وضعیت به مانند زمان مدیریت محمد‌‌‌‌هاشمی رفسنجانی، علی لاریجانی و عزت‌الله ضرغامی نخواهد بود و علی عسگری نیز بیش از یک دوره را در این منصب نخواهد گذراند.
اکنون و با  فرارسیدن پایان دوره پنج‌ساله علی عسگری آنچه بیش از همه به گوش می‌رسد، انتصاب فرد دیگری به جای او و نه تمدید دوره ریاست‌‌اش بر این رسانه عریض وطویل است. از همین رو در ماه‌های گذشته نام برخی افراد همچون حداد عادل، ولایتی و رحمانی فضلی برسر زبان‌‌‌‌ها بود که البته چندان ادامه پیدا نکرد. اما یک نام دیگر از دل سازمان صداوسیما به صورت دقیق‌تر و پربسامدتری شنیده می‌شود: «پیمان جبلی» معاون فعلی برون‌مرزی صداوسیما؛ چهره‌ای نه چندان شناخته شده در سپهر سیاسی واجرایی جمهوری اسلامی.
 اما جبلی کیست و چه کارنامه‌ای تا به امروز در رسانه ملی داشته است؟ این موضوع در روزهای گذشته مورد توجه برخی رسانه‌‌‌‌ها قرار گرفت.
خبرگزاری مهر در این باره نوشت: این روزها تغییرات مدیریتی صداوسیما به تیتر اصلی رسانه‌ها و روزنامه‌ها تبدیل شده است. هنوز نه خبری به صورت رسمی اعلام شده است و نه تکذیب و پس از مدت‌ها شایعه و گمانه‌زنی درباره خداحافظی عبدالعلی علی عسکری با صداوسیما پس از پنج سال پر فراز و نشیب حالا جدی‌ترین گزینه‌ای که نامش در محافل رسمی و غیررسمی مطرح می‌شود پیمان جبلی است. با ریاست جبلی بر صداوسیما، سکان مدیریت سازمان به یکی از معاونان شناخته شده صداوسیما می‌رسد که چند سالی است معاون برون مرزی صداوسیماست و در همین بخش از سازمان هم با چالش‌های مختلفی رو به رو بوده است. 
خبرگزاری مهر مروری بر زندگی حرفه‌ای و شغلی جبلی داشت که در زیر می‌آید:

از دانشگاه امام صادق(ع) تا به صداوسیما

جبلی با حکم خود علی عسکری از ۲۴مرداد۱۳۹۵ تاکنون در سمت معاون برون‌مرزی او، سکاندار هدایت سرویس‌های رادیویی و تلویزیونی بین‌المللی رسانه ملی بوده است. او البته در همین زمان مشاغل دیگری از جمله تدریس در دانشگاه صداوسیما را هم بر عهده داشته است و البته طبق اطلاع‌رسانی برخی کانال‌های خبری او به دلیل مشغله سنگین‌تر ریاست صداوسیما از پذیرفتن پایان‌نامه‌های دانشجویی در دانشگاه صداوسیما امتناع کرده است.
پیمان جبلی سال ۱۳۴۵ در خانواده‌ای مذهبی در محله شمیران تهران به دنیا آمده است و از جمله مدیران صداوسیماست که مطابق با رشته تحصیلی خود سال‌ها در این سازمان در سطوح مختلف، تجربیات متعددی را پشت سر گذاشته است.
او جبلی در سال ۱۳۷۲ مدرک کارشناسی ارشد را در رشته معارف اسلامی و تبلیغ از دانشگاه امام صادق (ع) اخذ کرد و اکنون به زبان عربی مسلط است. او همچنین سال ۱۳۸۳ در رشته فرهنگ و ارتباطات، با مدرک دکتری از دانشگاه امام صادق(ع) فارغ‌التحصیل شد و امروز به عنوان عضو هیأت علمی و استادیار دانشگاه صداوسیما نیز مشغول به کار است.او در این سال‌ها مسئولیت‌های مختلفی در بخش‌های خبری و در معاونت سیاسی صداوسیما بر عهده داشته است. دبیری اخبار خارجی بخش شامگاهی رادیو، دبیری اخبار خارجی و داخلی اخبار تلویزیون، سردبیری اخبار سراسری شبکه دو سیما، مدیرکلی اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیرکلی اخبار شبکه العالم، مدیریت دفتر شبکه العالم در بیروت از جمله این مسئولیت‌‌‌‌هاست.

 همراهی با سعید جلیلی در شورای امنیت ملی

حضور جبلی در برخی مسئولیت‌های سیاسی مثل معاونت رسانه‌ای دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی سعید جلیلی باعث شد تا حضور پررنگ‌تری در بخش‌های خبری و سیاسی سازمان داشته باشد که معاونت خبر سابق که امروز به معاونت سیاسی شهرت دارد از این قبیل مسئولیت‌‌‌‌هاست و در زمان ۲ ساله ریاست محمد سرافراز بر صداوسیما صورت گرفت.
جبلی طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس فعالیت کرد و حضور در بخش‌های مختلف میدان سیاست خارجی باعث شد در دوران ریاست علی عسکری به عنوان معاون برون مرزی صداوسیما منصوب شود که در این بازه پنج ساله شبکه‌های برون مرزی با چالش‌های مختلف کمبود بودجه و تهدید و مسدود شدن سایت‌ها و ماهواره‌ها مواجه شدند.با این حال در همین دوران شبکه‌های مختلفی هم توسط وی افتتاح یا به حالت ۲۴ ساعته درآمد.

 مواضع و دیدگاه‌های سیاسی ورسانه‌ای

از جمله اقدامات جبلی راه‌اندازی شبکه العالم سوریه بود که حالا بیش از ۲ سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد. جبلی ابتدای امسال گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر داشت که درباره ‌راه‌اندازی یک شبکه تلویزیون که برای اولین بار در خارج از مرزهای ایران صورت گرفته بود گفت: «یکی از دلایل اصلی ‌راه‌اندازی شبکه العالم سوریه و یکی از عواملی که انگیزه ما را برای ‌راه‌اندازی این شبکه چند برابر کرد تأکیدات شهید سردار سلیمانی برای حفظ دستاوردهای جبهه مقاومت بود. تعبیر ایشان این بود که خون فرزندان ما و رزمندگان جبهه مقاومت که برای تثبیت این جبهه و دستاوردها در سوریه، عراق و مناطق دیگر ریخته شده نباید به هدر رود و یا به تعبیر آن شهید بزرگوار ما بر گروه‌های تروریستی و دشمنان محور مقاومت غلبه کردیم و حالا در عرصه افکاری عمومی بقیه نباید روی این موج سوار شوند و بخواهند منطقه را در سمت و سویی مخالف با اهداف مقاومت پیش ببرند.»
جبلی همچنین در همین گفت‌وگو به یک رویکرد درباره سریال سازی داخلی و خارجی اشاره می‌کند و با اشاره به صنعت سریال سازی ترکیه می‌گوید: برخی سریال‌هایی که ما در داخل کشور تولید می‌کنیم، الزاماً مطابق اهداف ما در بیرون مرزها نیست. در مورد ترکیه هم شما کافی است سریال‌های پخش خارجی‌شان را با سریال‌هایی که در داخل کشورشان تولید و پخش می‌شود مقایسه کنید. حجمی از غم و اندوه و سیاه‌نمایی که در سریال‌های داخلی ترکیه وجود دارد، به‌هیچ‌وجه در سریال‌های خارجی‌شان انعکاس ندارد. همه سریال‌های ترکیه‌ای که برای مخاطب خارجی در نظر گرفته شده، نشان‌دهنده اقتدار و زیبایی و جنبه‌های مثبت تاریخی فرهنگی و اجتماعی این کشور هستند.

 پیمان جیلی در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی

در این میان احتمال ریاست جبلی بر صداوسیما از سوی کاربران فضای مجازی نیز پیگیری شد. برخی کاربران نزدیک به جناح اصول‌گرا انتصاب او را مثبت ارزیابی کرده و برخی از مخالفان این جناح نیز او  را به جهت نزدیکی به برخی چهره‌‌‌‌های ناموفق در سیاست ایران همچوم سعید جلیلی چندان گزینه مناسبی برای یک رسانه در جایگاه ملی نمی‌دانند.
محمد مهاجری، فعال اصول‌گرا چندماه پیش در توئیتی راجع به اخبار شبکه پرس‌تی‌وی درباره مذاکرات برجامی که با تکذیب عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران همراه بود، به پیمان جبلی اشاره کرد و نوشت:«شبکهPRESS TV(مال صداوسیما)مرتبا به نقل از ‎منبع مطلع در وین، خبرهای کاملا دروغ می‌فرستد برای برهم زدن مذاکرات عرض می‌کنم این تصویر همان منبع مطلع است.آقای ‎پیمان جبلی سخنگوی سابق آقای ‎سعیدجلیلی. این قوم به‌صورت ژنتیک منبع مطلعند و در ماه رمضان برای برای ثواب دروغ می‌گویند.تقبل‌الله!»


منبع خبر : همدلی
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.