اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
70908
1400/06/31 08:23

مخالفان دیروز درپی مصادره سیاسی واکسیناسیون

تسریع واردات واکسن طی هفتههای گذشته که اخیراً محملی شده بود برای کری‌خوانیهای سیاسی بین هواداران دولت فعلی و پاسخگویی برخی از چهره‌های سیاسی، حالا بهانه‌‌ای شده برای درخواست تکراری هواداران دولت ابراهیم رئیسی برای محاکمه مدیران یا حتی سران دولت قبل. کسانی که پیش از این بنا به رقابت‌های سیاسی اساساً مخالف هر نوع واکسن خارجی بوده‌اند، حالا خشنود از فراوانی‌اش، دستاویزی برای رقابتهای سیاسی خود یافته‌اند.

حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی نماینده همدان ۲۹ شهریور در مجلس خواستار محاکمه مسئولین سابق به علت گره زدن واردات واکسن به fatf و تحریم‌های بانکی شد. فلاحی ضمن اشاره به تسریع واکسیناسیون و عضویت ایران در سازمان شانگهای در دولت سیزدهم گفته بود: «تاکنون بیش از 90 هزار ایرانی جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند در حالی‌که مقصرین اصلی و القاکنندگان این موضوع که  باید واکسن را از طریق پیوستن ایران به FATF و با همراهی کشورهای غربی وارد شود توسط دستگاه قضا محاکمه شوند.»

ابراهیم رئیسی هم‌، روز دوشنبه ۲۹ شهریور در دیدار جمعی از فرزندان و خانواده‌های شهدا گفت: «متاسفانه شاهد بودیم که بعضی‌ها واردات واکسن یا حتی پیوستن کشور به سازمان شانگهای را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند و حتی در جلسات رسمی نیز بر موضع خود پافشاری می‌کردند.»

سوالی که این روزها در ذهن برخی از مردم شکل گرفته این است که بالاخره واردات این حجم از واکسن خارجی، در دولت قبلی انجام شده یا دولت فعلی. یک منبع آگاه و نزدیک به دولت گذشته در مصاحبه با اعتماد گفته بود:«در دوره دولت قبل برای خرید ۱۱۰میلیون دُز واکسن مذاکره و قرارداد امضا شد، اما همه تامین‌کنندگان واکسن از جمله چین، روسیه و هند شرط کرده بودند که بعد از رفع نیاز داخلی خودشان، تعهدات خود در فروش واکسن به ایران را انجام خواهند داد.» 

ضمنا محسن بندپی عضو کمیسیون بهداشت مجلس هم به اعتماد گفته بود:«بخش قابل‌توجهی از این میزان واکسن وارد شده به کشور، توسط مسئولان دولت دوازدهم سفارش و خریداری شده که به هر دلیل تاکنون امکان ورودشان به کشور محقق نبود.» پیش از این مسعود پزشکیان، دیگر نماینده مجلس هم با بیان ‌‌این‌که سفارش خرید واکسن‌ها در دولت روحانی انجام شده بود، گفته بود: «این‌‌ بی‌انصافی است که بگوییم این واکسن‌ها ظرف مدت دو هفته تامین شده است، ما اگر بخواهیم سفارش بدهیم، شرکت‌های سازنده سفارش ما را بپذیرند و شروع به تولید کنند و بعد بخواهیم وارد کنیم حداقل پنج الی شش ماه زمان‌‌ می‌برد.»

 فارس: ایران قرارداد خرید ۱۱۰ میلیون‌‌ دُز واکسن را بسته بود

صحبت از محاکمه مسئولین سابق به علت دخیل دانستن تحریم در واردات واکسن درحالی مطرح‌‌ می‌شود که خبرگزاری فارس، که درواقع نزدیک‌ترین‌ و مورد اعتمادترین خبرگزاری ‌‌اصول‌گرایان است، طی گزارش مفصلی که روز ۲۳‌شهریور منتشر کرد، صریحاً اذعان می‌کند که دولت قبلی ضمن راه‌اندازی خط تولید واکسن برکت، برای خرید مجموعاً ۱۱۰میلیون دز واکسن خارجی با کواکس، روسیه، چین و هند قرارداد بسته بود و با وجود تمام مشکلات در زمینه انتقال پول، بخشی از پول این قراردادها را پرداخت کرده بود، ولی کشورهای طرف قرارداد با «توسل به تحریم‌های آمریکا»، انتقال واکسن به ایران را متوقف کردند.  در بخشی از این گزارش زیر تیتر «چرا ورق برگشت» که درباره دلیل تسریع واردات واکسن از خرداد به بعد توضیح می‌دهد، صریحا‌ قید شده است که: «آمریکا که در دی ماه به فاصله ۲ هفته از موفقیت اولیه برکت، این شرکت را تحریم کرده بود، این بار در کمتر از ۳ روز تحریم واکسن را برداشت. این درحالی بود که آمریکا همیشه ادعا می‌کرد اقلام دارویی را تحریم نکرده و ایران مشکلی برای خرید دارو ندارد.»

نکته جالب ماجرا اینجاست که در گزارش صریحاً گفته شده علت تسریع در واردات واکسن خارجی برداشته شدن تحریم‌ دارویی آمریکا بوده ولی با این حال در ادامه حرف از مذاکرات دولت سیزدهم به صورت مستقیم با کشورهای دیگر می‌زند؛ مذاکراتی که اگر هم واقعیت داشته باشد، قطعا مذاکره خرید و قرارداد یا راضی کردن کشورها برای همکاری در دور زدن تحریم‌ها نبوده و صرفاً حرف از شروع مجدد ارسال محموله‌ها بوده؛ ارسالی که با توجه به رفع تحریم‌های آمریکا و رفع مشکل‌ انتقال پول واکسن، دیگر کار سختی نبوده. درواقع معما چو حل گشت آسان شود. 

و نکته جالب‌تر ‌‌این‌که، در همان سال گذشته که مسئولین دولت دوازدهم از موانعی که تحریم‌های بانکی آمریکا در راه خرید واکسن ایجاد کرده، برخی از اصول‌گرایان اصرار داشتند که اساساً ما چرا باید بر واردات واکسن خارجی پافشاری کنیم و دولت (دولت روحانی) باید تمام هم و غم و پول خود را به تولید واکسن داخلی اختصاص دهد و به کلی واکسن خارجی را فراموش کند. اما حالا همین افراد پز ورود واکسن خارجی در دولت رئیسی را‌‌ می‌دهند. برای نمونه، سیدمحمد حسینی که در حال حاضر معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی است، در دی ماه ۹۹ در توئیتر نوشته بود: «حال که با همت نخبگان و ستاد اجرایی فرمان امام، مطالبه و شعار واکسن می‌سازیم، تحقق یافته و علی‌رغم سخت‌گیری‌های وزارت بهداشت، به مرحله تست انسانی رسیده و بیش از ۲۷۰۰۰ نفر آماده زدن این واکسن هستند، مانور دادن و تبلیغ زیاد روی «خرید واکسنِ مشکوکِ خارجی» چه وجهی دارد؟!»

اما معاون پارلمانی رئیس جمهور، در ۲۰ شهریور امسال،‌‌ بی‌توجه به توئیت قبلی خود در مورد واکسن، به واردات واکسن از نظر ایشان مشکوکِ خارجی در دولت ابراهیم رئیسی‌‌ می‌بالد و می‌نویسد: «سیاسی‌بازی تا کجا؟ بازی بازی با جان مردم هم بازی؟! دولتمردان غرب‌گرای اصلاح‌طلب، واردات واکسن را هم مشروط به پذیرش fatf می‌دانستند! حال که ظرف چند روز بدون پذیرش fatf میلیون‌ها‌‌ دُز واکسن وارد کشور شده، چه توجیهی دارند؟ آیا نباید به‌خاطر آدرس غلط دادن، محاکمه و مجازات شوند؟!»

بالاخره اگر ورود واکسن خارجی، حتی بدون وجود تحریم‌ها، خوب و به نفع مردم بود پس آن ایرادات و اتهامات به دولت قبلی به خاطر تلاش برای واردات واکسن چه بود و اگر واکسن خارجی اساساً مشکوک است، پس این تبلیغات و بوق و کرنا برای ورود آن چیست؟


منبع خبر : همدلی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.