اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
71993
1400/07/01 10:14

ابتذال نقادان؛ آرزوی مستجاب شده نقدناپذیران

به طبع، همه آحاد جامعه در برخورداری از حقوق شهروندی، شهروند درجه اول محسوب می‌شوند اما الزامی وجود ندارد که یک اندیشمند یا تحلیل‌گر سیاسی درجه اول هم باشند، به عنوان مثال؛ باید برای اعتراض به تضییع حقوق یک خواننده، هدف ما انتقاد به عدم رعایت حقوق اولیه هرفرد اعم از برخورداری از آزادی بیان باشد نه اینکه در جریان کنش ما آن شخص تا جایگاه مرجعیت سیاسی، بال و پر بگیرد

اصلاحات‌پرس-سیدعلی شیخ الاسلامی؛ پیش‌تر، صاحبان اندیشه گروهی از افراد بودند که می‌توانستند تحلیلی جامع و قابل درک از موضوعات را حداقل به اندازه یک ستون از روزنامه‌، ارائه کنند.

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش شبکه‌های اجتماعی، شرایطی برای اظهار نظر همگانی در موضوعات مختلف، به وجود آمد.

جدای از آنکه هرکس حق بیان نظر خود را دارد و این، یکی از شروط اساسی دموکراسی است، عمومی شدن برخی حوزه‌های تخصصی، فتح باب جدی برای پذیرش گرایشات عوام‌فریبانه و پوپولیستی از طریق برانگیختن احساسات مخاطبان فضای مجازی در جهت اشتباه شد.

فراهم بودن امکان اظهار نظر در کنار حس تخلیه روحی افراد، گاه با توجه به عدم پرسشگری در بزم تندروی‌های مجازی، بدون ارائه گفتمان عقلایی ک فقط به دلیل آنچه که مخالفت با سیاست‌های موجود خوانده می‌شود، طرفدار پیدا کرده و در بسیاری از موارد به مبدا آن گفتمان بی‌پایه و اساس، مرجعیت سیاسی و اجتماعی می‌بخشد.

به طبع، همه آحاد جامعه در برخورداری از حقوق شهروندی، شهروند درجه اول محسوب می‌شوند اما الزامی وجود ندارد که یک اندیشمند یا تحلیل‌گر سیاسی درجه اول هم باشند، به عنوان مثال؛ باید برای اعتراض به تضییع حقوق یک خواننده، هدف ما انتقاد به عدم رعایت حقوق اولیه هرفرد اعم از برخورداری از آزادی بیان باشد نه اینکه در جریان کنش ما آن شخص تا جایگاه مرجعیت سیاسی، بال و پر بگیرد.

باید به این نکته توجه شود که چهره‌سازی از منتقدان کوتوله، فرصت و فضای انتقادات جامع و سازنده‌ی را از دانش‌آموختگان سیاست و اجتماع، خواهد گرفت.

با ادامه این روند، دانشگاهیان (هر فردی که به شیوه‌ای با علم و کتاب سر و کار دارد و نه شخصی که کارمند ساختار دانشگاه است) و اندیشمندان در میان مردم، ناشناخته شدند و دغل‌بازان با عدم رعایت امانت از اندیشه و انتساب اندیشه دانشگاهیان به خود، معروف و مقبول جامعه شدند.

مشروعیت‌بخشی به این طیف مبتذل که با فریب افکار عمومی، از طریق تبلیغات و برانگیختن عواطف انسانی عامه مردم، صورت گرفته و نتیجه آن به حاشیه رفتن و خانه‌نشینی دلسوزان حقیقی و آن‌هایی که دقیقاً می‌دانند مشکل از چیست و راه حل را کجا باید جست‌وجو کرد، موجب رضایت عمیق و خرسندی گروه نقدناپذیرانی شده که از اصلاح و نقد فرار می‌کنند، چرا که ابتذال منتقدان، حمایت عمومی را از مسیر منتقدان اصیل، منحرف می‌کند‌.

با گذشت زمان، این انحراف آنقدر زیاد می‌شود که بذر یاس و ناامیدی از هرگونه انتقاد و راه‌کار عقلایی، تمام جامعه را دربر می‌گیرد و چه چیزی بهتر از این، برای آنان که نمی‌خواهند با شنیدن نقدها در مسیر مثبت گام بردارند؟

درنتیجه، ما محکوم به پذیرش حقایق از زبان دلسوزان حقیقی و دانشگاهیان هستیم تا تحت تاثیر تبلیغات دروغین، تصمیمات احساسی نگیریم و سخنان بی‌اساس نگوییم و رفته رفته با راهکارهای علمی و منطقی به دور از هرگونه هزینه، مشکلاتمان را رفع کنیم.


منبع خبر : اصلاحات پرس
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.