اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
72057
1400/07/03 09:13

سهم «دولت سایه» از قدرت چقدر است؟

کابینه سیزدهم تقریبا کامل شده است، اغلب نامزدهای همسو با رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر به سهمی از قدرت دست یافتند، اما نام سعید جلیلی همچنان از این فهرست جا مانده است. آیا جلیلی و نزدیکانش در «دولت سایه» به سهم خود از قدرت دست‌‌‌‌ می‌‍یابند؟

دولت رئیسی دو ماهه شد؛ رقبای همسویش اگرچه نتوانستند در  انتخابات از او پیشی بگیرند، اما بالاخره توانستند بر یکی از کرسی‌‌‌های هیات دولت یا مهم و اثرگذار تکیه بزنند. با این حال به نظر‌‌‌‌ می‌‍رسد سر یکی از رقبای او همچنان بی‌کلاه مانده است، او کسی نیست جز سعید جلیلی!

هرچند در آستانه تشکیل کابینه سیزدهم، نام او هر روز برای سمتی، از معاون اولی تا وزارت امورخارجه و  دبیری شورای عالی امنیت ملی مطرح بود، اما تاکنون نتوانسته به گعده پاستورنشین‌‌‌ها راه پیدا کند؛ با این حال به نظر نمی‌رسد که او تمایلی به حضور در دولت رئیسی ندارد! همزمان با تکاپوها برای تعیین ترکیب کابینه در رشته توئیتی که بیشتر به گلایه‌‌‌‌ می‌‍ماند تا اظهارنظر، نوشت: «شخص محوری و تکیه بر افراد سیاسی یک آسیب است؛ باید تکیه حرکت گفتمانی در انقلاب اسلامی بر محور ولایت فقیه و حقانیت ارزش‌‌‌ها و اصول و آرمان‌‌‌های انقلاب باشد. آنچه‌‌‌‌ می‌‍تواند کشور را جهش دهد،  همراهی و اعتماد مردم است که لازمه آن صداقت و کارآمدی مسئولان است. اگر برای نسل جوان دهه 60، جنگ تحمیلی عرصه دفاع از انقلاب اسلامی بود،  امروز یکی از مهم‌ترین عرصه‌های دفاع از انقلاب برای نسل کنونی،  کمک به کارآمدی و کاهش فاصله بین مردم و نظام است و جوانان انقلابی نیز متناسب با این عرصه باید وارد میدان شوند.»

برخی این تذکرات را تعبیر به سهم‌خواهی کردند؛ حتی آیت‌الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و پدر همسر رئیس جمهوری تلویحا به این قبیل اظهارات واکنش نشان داد و گفت: «کسانی نیز سودای منصب دارند و در انتخابات و ستادها شرکت کردند تا نصیبی داشته باشند و سهمی بگیرند؛ همه آنها که نمی‌توانند منصب بگیرند و آنهایی که منصب نمی‌گیرند شروع به تخریب می‌کنند... مطالبات باید تکلیف مدارانه باشد،مطالبات نباید سهم‌خواهانه و انتقام‌جویانه باشد!»

هرچند کرسی وزارت خارجه به حسین امیرعبداللهیان و معاون اولی به محمد مخبر رسید، اما نباید از یاد برد که شانس جلیلی برای تصاحب سمت سابق خود،یعنی دبیری شورای عالی امنیت ملی همچنان کم نیست. ضمن آنکه یاران او نیز  از حضور در دولت بی‌نصیب نماندند! هفته گذشته علی باقری کنی، دستیار سابق او در تیم مذاکرات هسته‌‌‌‌ای ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد جایگزین عباس عراقچی شد و بر کرسی معاونت سیاسی این وزارتخانه تکیه زد. 

این روزها نام یکی دیگر از یاران او در شورای عالی امنیت ملی نیز به عنوان جانشین احتمالی علی عسگری در صداوسیما مطرح است؛ پیمان جبلی معاون رسانه‌ای جلیلی در دوران حضورش در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود. جبلی همچون جلیلی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق و اساتید دانشگاه صداوسیماست؛ او در دولت محمود احمدی‌نژاد سفیر ایران در تونس بود، در دوران ریاست محمد سرافراز به سمت معاون سیاسی سیما و در زمان ریاست علی عسگری به سمت معاون برون‌مرزی منصوب شد.

شاید این انتصابات را بتوان ذیل وعده او درباره تداوم فعالیت «دولت سایه» در زمان کنار نشستن از رقابت با رئیسی در انتخابات دانست!


منبع خبر : همدلی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.