اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
72156
1400/07/04 13:11

اولین واکنش بارزانی نشست جنجالی اربیل

«نچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق در واکنش به برگزاری کنفرانس عادی سازی روابط با اسرائیل در اربیل با بیان اینکه این نشست ارتباطی با اقلیم ندارد گفت که سیاست خارجی جزو اختیارات بغداد است و ما به قانون اساسی کشور پایبندیم.

رئیس اقلیم کردستان عراق در این باره اظهار کرد که مقام های اقلیم هیچ اطلاعی از برگزاری کنفرانس اربیل نداشتند.

جمعه شب گذشته  نشستی با حضور برخی چهره های عشایری عراق در اربیل مرکز اقلیم کردستان  این کشور با عنوان «السلام و الاسترداد» برگزار که در آن به عادی سازی روابط عراق با اسرائیل پرداخته شد.

برگزاری این نشست و انتشار اخبار آن از روز شنبه همچنان موجی از اعتراض و واکنش همراه با خشم و انزجار در عراق به دنبال داشته و بسیاری از چهره های سیاسی این کشور به آن واکنش نشان دادند.

در واکنش به این اعتراض، اواخر شب گذشته رسانه های کردی در اقلیم کردستان عراق بیانیه ای منتشر کردند که اظهارات نچیروان بارزانی رئیس این اقلیم را در باره کنفرانس اربیل بازتاب داد.

تارنمای «شفق نیوز» وابسته  به حزب دموکرات کردستان عراق با انتشار این بیانیه نوشت که ریاست اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که اربیل ملزم به احترام و رعایت سیاست خارجی دولت مرکزی فدرال (بغداد) است.

 در بیانیه ریاست اقلیم کردستان عراق آمده است که اربیل هیچ اطلاعی از این نشست و محورها و محتوای آن نداشته و خروجی این نشست بیانگر دیدگاه، سیاست و یا موضع اقلیم کردستان عراق نیست.

بیانیه بارزانی افزود که ریاست اقلیم بار دیگر تأکید می کند که هرگونه گفت و گو، موضع گیری و جهت گیری مرتبط با سیاست خارجی مطابق اصول قانون اساسی کشور، از اختیارهای دولت فدرال است و تاکید می شود که اقلیم کردستان عراق به سیاست خارجی دولت مرکزی پایبند و متعهد است.

رئیس اقلیم کردستان عراق در این بیانیه از همه شخصیت ها، احزاب و نیروهای عراقی خواسته با این مساله در آرامش بیشتر برخورد کنند و نتظر نتایج تحقیقات وزارت داخله اقلیم کردستان در مورد موضوع باشند.


منبع خبر : ایرنا
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.