اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
72924
1400/07/18 10:44

پیرمحمد ملازهی

طالبان و چالش امنیت افغانستان


طالبان آنطور که از بیرون به نظر می‌آید یا تصور می‌شود، یک گروه منسجم با یک رهبری واحد نیست و جناح‌های مختلفی در درون آن وجود دارد که فقط دو جناح آن را برجسته می‌بینیم: یکی شورای کویته و یکی هم شبکه حقانی. حالا که طالبان قدرت را به دست گرفته باید ثبات افغانستان را حفظ کند و این منفعت او است اما اینکه آیا با توجه به مجموع شرایط این کشور، توان عملی آن را دارد یا خیر، بحث پیچیده‌ای است. در افغانستان بیش از بیست و دو، سه گروه مسلح وجود دارد که با طالبان آنطور که تصور می‌شود هماهنگ نیستند و هر کدام دیدگاه و نظر خاص خود را دارند. به اضافه اینکه داعش در آنجا حضور یافته است. البته این داعش بومی است و نیروهای ازبک، تاجیک، چچن و بخشی متاثر از طالبان پاکستان و بخشی هم گروه‌های مجاهدین در هند و جمعیت اسلامی مالزی و اندونزی و بنگلادش هستند. همه این نیروها در حال حاضر در افغانستان حضور دارند و هرکدام وابستگی به داعش دارند که خیلی با طالبان هماهنگ نیستند. بنابراین برخورد طالبان با این نیروها ساده نیست. اگر قرار به برخورد نظامی و جدی باشد در شرایط فعلی نه اراده و نه توان لازم را دارند زیرا اینها نیروهای زبده و کارآزموده‌ای هستند و در جنگ سوریه و عراق در سطح فرماندهی فعال بوده‌اند. لذا به این سادگی نیست که طالب تصمیم بگیرد همه این نیروها را جمع کند و بتواند در کوتاه‌مدت چنین کند. بحث دیگر اما این است که بین داعش و طالبان بر سر مناطق تحت نفوذ اختلاف نظر وجود دارد. جاهایی است که داعش می‌خواهد خلافت کند و طالبان حاضر به پذیرش نیست لذا درگیری نظامی بین آنها ایجاد می‌شود. به اضافه اینکه طالبان یک گروه محلی است که هدف اصلی او اسلامی کردن افغانستان است و ادعای بیشتری ندارد و نمی‌خواهد که خلافت را در کل دنیای اسلامی برقرار کند. درحالی که داعش خلافت‌گرا و معتقد است که باید کشورهای اسلامی یکی‌یکی تبدیل به امارت اسلامی و ادغام شوند تا خلافت اسلامی ایجاد شود. در این زمینه هم داعش و طالبان هماهنگ نیستند.
با همه اینها به نظر نمی‌رسد که طالبان تصمیم داشته باشد با این گروه‌ها برخورد نظامی و جدی داشته باشد. هنوز ارتباطات پشت پرده‌ای با هم دارند و از نظر ایدئولوژیکی با هم نزدیک هستند. اگر هم زمانی تصمیم بگیرند که برخورد کنند تا قدرتشان زیر سوال نرود، توان کنترل این گروه‌ها را خواهند داشت.
* کارشناس مسائل شبه‌قاره


منبع خبر : جهان صنعت
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.