اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
73085
1400/07/20 08:57

مشارکت بسیار پایین مردم در انتخابات عراق

همان‌طور که انتظار می‌رفت، معترضان عراقی انتخابات پارلمانی را بایکوت کردند؛ اما حتی تحلیلگران منطقه‌ای هم تصور نمی‌کردند که میزان نارضایتی و بی‌اعتمادی در عراق به حدی رسیده باشد که کمترین میزان مشارکت در انتخابات از زمان سقوط صدام حسین و حمله آمریکا به این کشور رقم بخورد.

طبق اولین آمارهای اعلام‌شده از سوی کمیسیون انتخاباتی عراق، میزان مشارکت کمترین میزان از زمان برگزاری انتخابات‌های رقابتی در سال ۲۰۰۳ تاکنون بوده است. در سال ۲۰۱۸ میزان مشارکت در انتخابات ۴۴.۵ درصد بود که بسیار پایین شمرده می‌شد؛ اما این‌بار دو مقام کمیسیون انتخاباتی گفتند که میزان مشارکت 41 درصد بوده است. این در حالی است که فعالان سیاسی در این کشور بر این باورند که تنها نزدیک به 19 درصد از عراقی‌ها پای صندوق رأی رفته‌اند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت بسیاری از مردم عراق انتخابات را تحریم کرده‌اند؛ چراکه آنها اعتماد و اعتقادشان را به سیستم دموکراتیکی که پس از اشغال عراق توسط آمریکا برقرار شد، از دست داده‌اند.

پایگاه خبری العربی الجدید نیز در گزارشی نوشت: بیشتر افراد مسن در انتخابات شرکت کردند، جوانان عمدتا جزء تحریم‌کنندگان بوده‌اند. این در حالی است که ۶۰ درصد جمعیت عراق را افراد زیر ۲۵ سال تشکیل می‌دهند؛ در‌حالی‌که بی‌کاری در بین جوانان به ۴۰ درصد رسیده است و چهره‌ها و سیاست‌مداران قدیمی ‌قادر به جذب آرای جوانان نیستند.

یکی از ساکنان نجف به ایندیپندنت می‌گوید: «حتی یک نفر را نمی‌شناسم که در این انتخابات شرکت کرده باشد. جوانان می‌دانند که این انتخابات و این سیاست‌مداران چاره کار ما نیستند. اینجا فقط بعضی طرفداران مقتدی صدر حاضرند رأی بدهند». یکی از نزدیکان مقتدی صدر، رهبر جریان صدر نیز می‌گوید، نامزدهای ائتلاف صدر، بزرگ‌ترین سهم را در بین برندگان این انتخابات دارند. او در توییتی نوشت: «آماده شوید... شادی خود را (از پیروزی در انتخابات به‌عنوان بزرگ‌ترین گروه) ابراز کنید».

مشارکت  حداقلی  در  مناطق  کردنشین
در سیلمانیه، منطقه کردنشین در شمال عراق نیز مردم حاضر به حضور در پای صندوق‌های رأی نشدند. سیروان حام فرج، یکی از ناظران انتخاباتی، به الجزیره گفت که 75 درصد از مردم رأی به تحریم دادند؛ چرا‌که دیگر به انتخابات و صندوق رأی امیدی ندارند. برزن وهاب، یکی از هنرمندان عراقی کُرد نیز به الجزیره می‌گوید مردم از انتخابات دلسرد شده‌اند و طبقه سیاسی تنها به دلیل اعتراضات خونین ماه اکتبر این انتخابات را برگزار کرد. او بر این باور است که با وجود مشارکت پایین، این انتخابات قطعا نقشه سیاسی عراق را تغییر می‌دهد؛ چراکه بازتابی از اعتراضات ماه اکتبر است.

تأثیر  اندک  بر  توازن  سیاسی
تغییر نظام انتخاباتی عراق باعث شده این‌بار مردم نه‌فقط به لیست‌ها بلکه به چهره‌های مشخص رأی بدهند؛ در نتیجه شمار نامزدها از همیشه بیشتر بوده است، بیش از سه‌هزار‌و 200 نامزد و حداقل ۱۶۷ حزب از‌ جمله بسیاری از چهره‌های مستقل و تازه‌واردان به دنیای سیاست عراق. برخی کارشناسان می‌گویند پایین‌بودن مشارکت مشروعیت دولت بعدی را زیر سؤال می‌برد؛ چنان‌که پایین‌بودن مشارکت در انتخابات ۲۰۱۸ باعث افت مشروعیت دولت‌های ناشی از آن و نهایتا آغاز جنبش اکتبر ۲۰۱۹ شد؛ اما در مقابل عباس کاظم،‌ مدیر بخش عراق شورای آتلانتیک، بر این باور است که مشارکت پایین «به‌هیچ‌وجه نشانی از عدم مشروعیت انتخابات نیست».

او می‌گوید:‌ «تا جایی که کسی جلوی رأی‌دادن واجدان شرایط را نگرفته، این رأی مشروع است و همین هم بوده». انتظار می‌رود که مثل انتخابات سال ۲۰۱۸ فراکسیون طرفداران مقتدی صدر این بار هم بزرگ‌ترین فراکسیون حاضر در مجلس باشد؛ اما تشکیل دولت همچنان به مدت‌ها چانه‌زنی سیاسی نیاز خواهد داشت. بار قبل تشکیل دولت هشت ماه طول کشید. در آن انتخابات مقتدی صدر در حالی اول شد که با حزب کمونیست عراق ائتلاف کرده بود.

کارشناسان عراقی معتقدند باز هم مجلس متفرقی شکل خواهد گرفت که هیچ حزبی در آن به کسب اکثریت آرا نزدیک هم نخواهد شد. تازه‌واردهای جنبش «تشرین» هم بین ۱۸ تا ۲۶ صندلی مجلس را خواهند گرفت که با توجه به ذات غیرمتحد این مجلس، دستاورد بزرگی به نظر می‌رسد؛ اما در برابر ۳۲۹ کرسی موجود ناچیز است. به باور مقامات عراقی و تحلیلگران خارجی، چنین نتیجه‌ای توازن قوا را در عراق یا خاورمیانه به‌ طور چشمگیری تغییر نمی‌دهد؛ اما برای عراقی‌ها می‌تواند به این معنا باشد که نفوذ و قدرت مقتدی صدر در دولت به‌شدت افزایش می‌یابد.

برخی‌ نیز می‌گویند مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر مستقل عراق، خواهد کوشید سمت خود را حفظ کند. تلاش کاظمی برای مستقل‌ماندن عراق و وابسته‌نبودنش به کشور ثالث باعث محبوبیت او بین برخی از مردم و نیروهای سیاسی شده است. کاظمی احتمالا بتواند برای دوام دولت خود با صدر و سایر چهره‌های سیاسی به توافق برسد.

کاظمی پس از رأی‌دادن گفت: «به مردم عراق فراخوان می‌دهم: هنوز وقت هست. بروید و به خاطر عراق و به خاطر آینده‌تان رأی بدهید»؛ اما ظاهرا این درخواست در کنار پیام‌های دیگر که از سوی مقامات ارشد عراقی از‌جمله آیت‌الله علی سیستانى، مرجع تقلید شیعیان عراق و هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح مطرح شد، تأثیری بر مردم نداشته است.

در حقیقت مشارکت بسیار پایین عراقی‌ها نشان‌دهنده بی‌اعتمادی به طبقه سیاسی و نظام طوایفی و قومی-مذهبی در این کشور است که در پی حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام به وجود آمده است و در مجموع، مردم عراق به موفقیت پارلمان تازه این کشور در مهار فساد سیستماتیک، ایجاد شغل و مهار خودسری گروه‌های شبه‌نظامی امید چندانی ندارند.

ویولا فون کرامون، ناظر ارشد انتخاباتی از اتحادیه اروپا، می‌گوید میزان پایین مشارکت را باید جدی گرفت. او در جمع خبرنگاران این‌گونه ادامه می‌دهد: «این پیام سیاسی روشنی است و امید من این است که سیاست‌مداران و نخبگان سیاسی عراق این پیغام را بشنوند».


منبع خبر : شرق
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.