اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
73131
1400/07/20 11:31

سـرنوشت مبهـم دولـت آینـده عـراق

بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق که توسط کمیساریای عالی مستقل انتخابات این کشور اعلام شد، تاکنون جریان شیعی صدر 73 کرسی، ائتلاف سنی تقدم 38 کرسی، ائتلاف دوله القانون 37 کرسی، ائتلاف عزم 15 کرسی، ائتلاف الفتح 14 کرسی، جنبش امتداد 19 کرسی، جریان حکمت ملی 2 کرسی، ائتلاف النصر، 2 کرسی و حزب دموکرات کردستان عراق 32 کرسی را به دست آورده اند.

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرد که برآورد‌های اولیه نشان‌دهنده مشارکت ۴۱ درصدی در انتخابات این کشور است. در بیانیه رسمی کمیساریا تعداد آراء مأخوذه ۹ میلیون و ۷۷ هزار و ۷۷۹ معادل ۴۱ درصد نسبت واجدان شرایط اعلام شده است. در این بیانیه آمده است که در انتخابات ویژه ۱۶ مورد شکایت و در انتخابات سراسری ۵۸ مورد شکایت ثبت شده است. انتخابات پیش از موعد عراق روز گذشته (۱۰ اکتبر) در سراسر عراق برگزار شد.

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق در سخنرانی با اشاره به پیروزی نامزد‌های وابسته به این جریان، بر مبارزه با فساد تاکید کرد. وی با اشاره به این موضوع که تلاش خواهد شد تا ارزش دینار افزایش یابد، گفت: «فاسدان هر کجا که باشند مورد بازخواست قرار خواهند گرفت و در صورت نیاز، فساد را با خون خود از بین خواهیم برد». مقتدی صدر افزود: «از تمامی سفارتخانه‌ها می‌خواهیم که در امور عراق و تشکیل دولت مداخله نکنند».

مصیب نعیمی کارشناس مسائل عراق با اشاره به اینکه بر اساس آمار‌های اولیه حدود ۴۰ درصد از عراقی‌ها در انتخابات شرکت کردند، اظهارداشت: با توجه به اینکه هیچکدام از احزاب و گروه‌های سیاسی عراقی نتوانستند اکثریت نصف به اضافه یک کرسی را در پارلمان کسب کنند تا از این طریق بتوانند با تشکیل فراکسیون اکثریت دولت متبوع خود را تشکیل دهند، گروه‌های سیاسی این کشور باید با رایزنی با یکدیگر یک دولت وحدت ملی تشکیل دهند.

وی افزود: با توجه به نتایج اولیه انتخابات، عراق ممکن است برای تشکیل دولت آینده با چالش‌های پیش‌بینی نشده‌ای، روبرو شود، این درحالی است که به دلیل اینکه هیچ کدام از گروه‌های عراقی نتوانسته‌اند رای قاطعی به دست بیاورند، برای تشکیل دولت نیاز است که گروه‌هایی که بیشترین کرسی را کسب کرده‌اند، با احزاب دیگر یا نامزد‌های مستقل ائتلاف تشکیل دهند، بنابراین دولت آینده عراق نیز ائتلافی خواهد بود، از سویی از الان نیز نمی‌شود در مورد ترکیب دولت آینده و اینکه چه اتفاقاتی در این زمینه رخ خواهد داد، پیش‌بینی‌ای را انجام داد.

نعیمی گفت: باید قدری صبر کرد و منتظر ماند تا نتایج نهایی انتخابات اعلام شود، اما مسئله مهم این است که عراق روز‌های مهمی را در پیش‌ رو دارد و گروه‌های سیاسی این کشور باید بتوانند در فضای آرام و بدون تنش دولت آتی این کشور را تشکیل دهند، قدر مسلم نیرو‌های موثر سیاسی عراق در این دوره نیز پارلمان را از راه دور راهبری و هدایت خواهند کرد، بنابراین صحنه سیاسی عراق برای تعیین نوع سازوکار تشکیل دولت بار دیگر کشمکش‌هایی را به خود خواهد دید.

این کارشناس مسائل عراق همچنین با اشاره به شانس الکاظمی نخست وزیر فعلی عراق برای ماندن در قدرت، اضافه کرد: با توجه به اقدامات اخیری که الکاظمی انجام داد و سعی کرد با محور نشان دادن عراق در منطقه اقدامات مهمی را انجام دهد، توانست قدری موضع خود را در بین مردم و گروه‌های سیاسی عراق بهبود ببخشد، هرچند خودش اعلام کرده در دولت آتی عراق حضور نخواهد داشت، مگر اینکه از وی دعوت به عمل آید، اما در صورتی که فراکسیون اکثریت پارلمان عراق نتواند به جمع‌بندی دست پیدا کند و نامزد مورد نظر خود را انتخاب کند، الکاظمی با توجه به شرایط فعلی از جمله افرادی است که از شانس خوبی برای تصدی نخست وزیری عراق برخوردار است.

وی همچنین در رابطه با موقعیت مقتدی صدر انتخابات اخیر و پیشتازی جریان او، گفت: با توجه به اینکه میزان مشارکت مردم در انتخابات زیر ۵۰ درصد بود و اینکه هواداران مقتدی صدر تحت هر شرایطی در انتخابات شرکت می‌کنند، او توانست بیشترین کرسی را به دست بیاورد، اما اگر مشاکت به ۵۵، ۶۰ درصد می‌رسید، صدر با این موفقیت روبرو نمی‌شد، این در حالی است که او طی یک سال گذشته با توجه به تنزلزلی که از خود نشان داد و سه بار از حضور در انتخابات انصراف داد، اما دوباره برگشت، این موضوع وجهه او را در بین عراقی‌ها تضعیف کرد، اما به دلیل درصد مشارکت زیر ۵۰ درصد توانست، ۷۳ کرسی را به دست بیاورد.


منبع خبر : فرارو
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.