اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
73558
1400/07/26 08:55

مراقب سویه لامبدا در خیز ششم باشیم

با وجود واکسینه شدن حدود 75 درصد جمعیت کشور در برابر کرونا، هنوز نگرانی‌ها در مورد آغاز خیز ششم کرونا در فصل سرما وجود دارد و عبور از این خیز در کنار واکسیناسیون، منوط به رعایت دستورالعمل های بهداشتی است که همراهی مردم را می‌طلبد.

روز شنبه ۲۴ مهر ماه با ورود شصت وهشتمین محموله واکسن به کشور، واکسن‌های وارد شده از منابع خارجی از مرز یکصد میلیون دُز گذشت و تا دهم آبان ماه، تعداد واکسن ورودی به کشور از مرز یکصد و پنجاه میلیون دوز خواهد گذشت.

تا کنون ۴۸ میلیون و ۱۵ هزار و ۱۵۹ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۳ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۱۱۸ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۷۱ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۲۷۷ دُز رسیده، اما واکسیناسیون به تنهایی برای مقابله با کرونا کافی نیست، مردم باید در کنار واکسینه شدن، باید دستورالعمل های بهداشتی از جمله زدن ماسک، پرهیز از تجمعات، رعایت فاصله گذاری اجتماعی حداقل ۲ متر و شستشوی مرتب دستها با آب و صابودن یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده را مورد توجه قرار دهند.

 باید از پیک های دیگر بویژه خیز پنجم تجربه کسب کرد و زودهنگام رعایت پروتکل ها را کنار نگذاشت زیرا ویروس کرونا ممکن است با رنگ و رخی جدید در کمین نشسته تا حمله کند.

همانگونه که مقامات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هشدار داده اند که در صورت عادی انگاری و بی توجهی به واکسیناسیون، آبان ماه شاهد بروز و ظهور پیک ششم کرونا که مخوف تر از سایر پیک ها است خواهیم بود.

نقش  مهم صاحبان تربیون در تشویق مردم به رعایت اصول بهداشتی 

رییس‌جمهور روز شنبه ۲۴ مهر ماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه واکسیناسیون عمومی باید با قوت ادامه یابد، گفت: دانشگاهیان و صاحبان تریبون در ترغیب و تشویق مردم به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسینه شدن در برابر ویروس کرونا نقش بسزایی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی با اشاره به دستاوردهای مهم در تولید و واردات واکسن کرونا افزود:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید از واکسن تولید شرکت‌های داخلی حمایت کند تا محصولات‌ آنان با کیفیت لازم به بازار عرضه شود.

وی با بیان اینکه ادامه راه مقابله با بیماری کرونا نیازمند تدوین نقشه‌راه جامع است، ادامه داد: در این نقشه‌ راه باید همه موارد بهداشتی، اجتماعی، اقتصادی و درمانی به طور دقیق لحاظ شود تا با روشن کردن وضع آینده، ما را از اقدامات انفعالی در برابر شیوع بیماری خارج کند.

رییس دولت سیزدهم واکسیناسیون را از راه‌های پیشگیری دانست که البته کافی نیست و در این باره تصریح کرد: عادی‌انگاری می‌تواند تبعات خطرناکی داشته باشد بنابراین از مردم تقاضا می‌کنم در کنار واکسیناسیون، شیوه‌نامه‌های بهداشتی را هم با دقت رعایت کنند.

سلامت مردم به خطر نیفتد

رئیسی با اشاره به لزوم رعایت کامل اصول بهداشتی در روند بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها و نماز جمعه، گفت: مسئولان مربوطه در روند این بازگشایی‌ها باید برنامه‌ریزی‌ها و نظارت‌های لازم را انجام دهند تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت اقناع‌ افکار عمومی و اطلاع‌رسانی به موقع و دقیق در زمینه بیماری کرونا، اظهار داشت: سیاست ما در این مورد اقناعی است نه اجباری و بر این باور هستیم که با تبیین و روشنگری می‌توان اعتماد مردم را جلب و آنان را همراه کرد.

رئیسی با تاکید مجدد بر کنترل دقیق ورود و خروج در مرزها و فرودگاه‌های بین المللی کشور، افزود: استانداران استان‌های مرزی و مسئولان مربوطه باید ورود و خروج از کشور را به دقت کنترل کنند و ورود به کشور حتما با واکسیناسیون همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه کاهش محدودیت‌های کرونایی باید با ضوابط همراه باشد، گفت: سیر نزولی بیماری با اجرای طرح شهید سلیمانی، آموزش عمومی و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از شرایط کاهش محدودیت‌ها است که باید به آنها توجه شود.

رییسی توجه به آموزش عمومی را در کنار اطلاع‌رسانی دقیق و مستمر ضروری دانست و خاطرنشان کرد: دانشگاهیان و صاحبان تریبون نقش مهمی در این زمینه دارند و در زمینه اثربخشی واکسن، لازم است مراکز علمی و دانشگاهی به طور مستمر رصد علمی و پژوهشی کنند،  چرا که اقدامات آینده منوط به نتایج این پژوهش‌ها است.

مراقب سویه لامبدا در خیز ششم باشیم

حمید نژادلو رییس بیمارستان شهدای یافت آباد در این زمینه معتقد است:: با توجه به اینکه در حال نزولی شدن میزان بستری‌ها و مرگ و میر کرونایی هستیم اما باید مراقب سویه لامبدا که آغاز خیز ششم کرونا است، باشیم، ورودی مرزها باید به شدت کنترل شوند.

وی خاطرنشان کرد: افزایش واکسیناسیون در کاهش روند بستری و مرگ و میر بیماران کرونا تاثیر خوبی دارد واز طرفی رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز بهتر شده که بر روند موثر خواهد بود و آمارها کاسته می‌شود، اما با فرارسیدن فضل پاییز و شیوع بیشتر بیماری‌ها تنفسی ترس از شدت گرفتن مجدد کرونا بیشتر می‌شود و به نظر می‌رسد نباید از خیز ششم کرونا غافل شویم.

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز موج ششم کرونا

در عین حال حسین کرمانپور رئیس اورژانس بیمارستان سینا هشدار داد : عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز موج ششم کرونا است، اکنون  در اورژانس بیمارستان سینا  نسبت ورودی بیماران به بیمارستان و بستری‌ها به‌شکل آرامی در حال افزایش است. قبلاً افرادی که مراجعه می‌کردند ۲ تا ۵ درصدشان بستری می‌شد. امروز ۱۰ درصد مراجعه‌کنندگان بستری می‌شوند که نشان می‌دهد یا دیر مراجعه کرده‌اند یا در معرض انواعی از ویروس قرار گرفته‌اند. اغلب این افراد نیز در تجمعات گرفتار شده‌اند که علاوه بر ابتلا به انواع مختلف ویروس کرونا با چگالی قابل توجهی از ویروس درگیر شده‌اند. بنابراین ویروس‌های متعدد کانون‌های متعددی را در ریه گرفتار کرده است. برای همین اغلب این بیماران که جوان هستند کنترل بیماری‌شان سخت است.

وی افزود:، به‌نظر می‌رسد وضعیت به حدی برسد که‌ آی‌سی‌یوها مجدداً پر شوند و تا زمانی که روزانه ۵ تا ۶ هزار بیمار در آی‌سی‌یو بستری شده‌اند انتظار اینکه مرگ‌ها به زیر دو رقم برسد نامعقول است. زمانی می‌توان به مرگ‌های دو رقمی رسید که تعداد بیماران آی‌سی‌یو به زیر دو هزار نفر و مبتلایان به زیر ۵هزار نفر برسد.  

کرمانپور  با بیان اینکه شیوع آنفلوانزا، سرماخوردگی و فصل شدید آلرژی، سرد شدن هوا و بستن در و پنجره انتقال ویروس را تشدید می‌کند، تصریح کرد: باید انتظار وقوع پیک ششم را داشته باشیم اما نسبت به سال گذشته امید داریم که  چون واکسیناسیون در حال افزایش است  شاید پیک ششم مثل پیک پنجم نباشد که به کادر درمان و جمعیت کشور آسیب برساند. با این حال تاکید می‌کنم  در سال دوم حضور کرونا برای ویروس کرونا نژاد و مذهب و جمعیت کشور و سطح سواد و زن و مرد مطرح نیست.

اکنون روند بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ایران رو به کاهش است اما در صورت عادی انگاری جامعه این روند شکننده خواهد بود و همچنان باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تسریع روند واکسیناسیون به ریشه‌کنی این ویروس منحوس کمک کرد.


منبع خبر : ایرنا
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.