اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
73652
1400/07/27 10:48

محمد هاشمی

چند نکته درباره سفرهای استانی


سفرهای استانــی به ایـن صورت و شکل در دولت‌های گذشته چندان سابقه‌ای ندارد و در دولت‌های مرحوم آیت‌ا... هاشمی  و آقای خاتمی سفرهای اینگونه به استان‌های کشور مرسوم نبود. بلکه روال به اینگونه بود که در یک دوره چهار سال به هر استان یک بار سفر می‌کردند.

مگر در مواردی که پروژه مهمی در یک استان احداث می‌شد که برای افتتاح آن طرح نیز سفر استانی ویژه انجام می‌شد. اما اینکه شاهد باشیم هر هفته رئیس جمهور به یک استان سفر کند نبود. البته تعداد استا‌ن‌ها محدود است و با این روشی که آقای رئیسی در پیش گرفتــه  و هر هفتــه به یک استان می‌رود در شش ماه اول ریاست جمهوری خود یک دور همه کشور را سفر خواهد کرد.

گرچه چون سفرهای رئیس جمهور یک روزه و کوتاه است نمی‌تواند به همه جای استان و شهرها و روستاها رسیدگی کند. در حالی که در سفر آقای هاشمی و آقای خاتمی اینگونه نبود بلکه یک سفر 4 یا 5 روزه می‌رفتند و رئیس جمهور از پروژه‌ها، شهرها و حتی روستاها در مسیر بازدید کرده و با مردم دیدار می‌کرد.

در حقیقت سفر استانی همه استان را در بر می‌گرفت نه یک گزینه خاص یا مرکز استان. هر چند که برخی از این سفرها موجبات برخی گلایه‌ها را فراهم آورده که چرا وقتی رئیس جمهور به استان ما آمد به فلان شهر یا روستا سر نزد. همین الان در فضای مجازی و برخی رسانه‌‌ها اینگونه تبعیض‌ها دیده می‌شود.

منشأ این مسائل نیز اینجا است که رئیس جمهور صرفا به مرکز استان، یکی دو شهر یا روستا می‌رود. بنابر این با این رویه‌ای که آقای‌رئیسی در پیش گرفته پس از شش ماه به خوبی معلوم می‌شود که نتایج این سفرهای استانی چه بوده و آیا هزینه‌هایی که برای این سفرها شده آنقدر بازدهی و برای مردم سودآوری داشته است یا نتایج مطلوبی حاصل نشده است.

به هر حال این سبکی است که دولت شروع کرده و مشکلات مردم را از نزدیک می‌بیند و معتقد است اینگونه بهتر می‌توان به مشکلات مردم پی‌برد و درصدد حل آن بر آمد. البته نباید از یاد برد که مشکلات وجود دارد اما حل شدنی است و زمان می‌برد. اینگونه نیست که با یک سفر یک روزه تمامی مشکلات یک استان زدوده شده و حل شود.

این در حالی است که اگر بعد از شش ماه نتایجی که باید از این سفرها گرفته نشود و مصوبات دولت در این استان‌ها به بار ننشیند این موضوع بیشتر باعث رنجش و نارضایتی مردم می‌شود و تاثیر منفی این سفرها ممکن است بیش از گذشته در اذهان افکار عمومی نقش ببندند.

البته اینکه گفته می‌شود در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی لزومی به سفرهای استانی نیست، چراکه سفرهای استانی برای حل مشکلات استان‌ها و شهرستان‌هاست و جنبه داخلی دارد اما بحث تحریم و مشکلات اقتصادی جنبه ملی و کلی دارد که باید در جای خود مورد بحث، بررسی و حل و فصل قرار گیرد.

*تحلیلگر مسائل سیاسی


منبع خبر : آرمان ملی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.