اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
73723
1400/07/28 09:31

22.3 درصد کارگران به مواد مخدر اعتیاد دارند

مدیر‌کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به وضعیت شیوع مواد مخدر گفت: در جمعیت عمومی 5.4 درصد، در جمعیت دانش‌آموزی و متوسطه و هنرستان‌ها 2.1 درصد، در بین دانشجویان دولتی 4.7 درصد و در محیط‌های کارگری 22.3 درصد مصرف مولد مخدر داریم

حمید صرامی در نشست تخصصی روند برنامه تحول راهبردی مبارزه با مواد مخدر و بررسی تحولات کشور افغانستان و پیامدهای آن در عرصه مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: در حوزه سیمای مواد مخدر اگر در یک نگاه کوتاه در عرصه جهانی بخواهیم ببینیم چه وضعیتی داریم، مواد مخدر به‌عنوان یک تهدید استراتژیک چندوجهی، چندسببی و سیستماتیک سبب شده است که در ۱۳ سال اخیر میزان مصرف مواد در سال ۲۰۰۶ که ۲۰۸ میلیون نفر بود، در سال ۲۰۱۹ به ۲۷۵ میلیون نفر افزایش پیدا کند. 

وی ادامه داد: این روند افزایش ۳۲‌درصدی که حداقل افراد یک بار در سال یکی از مواد مخدر، محرک یا توهم‌زاها را استفاده کرده‌اند یک زنگ خطر جهانی برای جامعه بشریت است. صرامی درباره وضعیت شیوع مواد مخدر در اقشار مختلف جامعه گفت: وضعیت شیوع به‌گونه‌ای است که در جمعیت عمومی 

۵.۴ درصد، در جمعیت دانش‌آموزی و متوسطه و هنرستان‌ها ۲.۱ درصد، در بین دانشجویان دولتی ۴.۷ درصد و در محیط‌های کارگری ۲۲.۳ درصد مصرف مولد مخدر داریم. الگوهای مصرف بیشتر مواد اوپییدی و توهم‌زاست.

 مدیر‌کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: در خسارت‌های اجتماعی مواد مخدر از همسرآزاری‌ها و طلاق و کودک‌آزاری تا قتل از مشکلاتی است که بر جامعه تحمیل می‌شود. 

خسارت‌های اقتصادی کشور ناشی از مواد مخدر در هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم ۱۶۷ هزار میلیارد تومان در یک سال است که در عرصه جامعه و دولت و فقر این هزینه‌ها ایجاد شده است. صرامی با اشاره به کشفیات مواد مخدر در شش‌ماهه ابتدای سال گفت: در شش‌ماهه اول سال جاری بیش از ۵۹۶ تن کشفیات انواع مواد مخدر توسط نیروها بوده است و این اقدامات در حالی بود که با افزایش تحریم‌ها و بیماری کرونا و محدودیت‌های اعتباری مواجه بودیم اما رهنمودهای بسیار صحیح و اشراف اطلاعاتی و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و تمرکز اقدامات در مناطق شرق و حاشیه شرق سبب شد ۷۰ درصد کشفیات با اقدامات اطلاعاتی باشد و همچنین ۷۲ درصد کشفیات در استان‌های شرقی و حاشیه شرق بوده است.


منبع خبر : روزنامه شرق
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.