اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
73728
1400/07/28 10:05

بی‌اعتنایی تیم اقتصـادی دولـت رئیسـی به تورم

دیروز رئیس‌جمهور در حالی مهمان رسانه ملی بود که در میان اظهارات خود در زمینه‌های چالش‌های مختلف، گذری هم به تورم کرد و خیلی صریح گفت که در جریان افزایش قیمت کالاهای اساسی قرار دارد.

ابراهیم رئیسی همان رئیس‌جمهوری است که در فضای رقابت‌های انتخاباتی به صراحت گفته بود برای حل بحران معیشت کارشناسان را به صف خواهد کرد. اما حالا با گذشت حدود دو ماه از ورود رئیسی به پاستور، اوضاع قیمتی کالاهای اساسی بهتر که نشده، بدتر هم شده است و این در حالی است که به نظر می‌رسد راه‌کارهای کارشناسی برای حل بحران تورم به سایه رفته؛ آنهم در شرایطی که قیمت کالاهای اساسی خیلی زودتر از چیزی که تصور می‌شد رو به افزایش رفته؛ از برنج، مرغ، ماهی و ... گرفته تا بقیه. بعد از رسیدن قیمت ماهی قزل‌آلا به 80 تا 90 هزار تومان، حالا نوبت‌ خبرهای افزایش قیمتی از لوازم خانگی است.

روز گذشته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران به نود اقتصادی گفت: «در دو ماه اخیر برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی قیمت تولیدات خود را ۱٠ درصد افزایش دادند. واحدهای تولیدکننده لوازم خانگی هیچگونه شفافیتی در خصوص افزایش قیمت ارائه نکرده و کشف قیمت نمی‌کنند».

وی افزود: «وقتی تولیدکنندگان هرسال چند مرتبه تولیدات خود را گران می‌کنند یک کارگر چگونه می‌تواند یک یخچال خریداری کند؟! سازمان حمایت فقط روی عملکرد فروشندگان لوازم خانگی نظارت می‌کند درحالی که فروشندگان اصلا قیمت‌گذاری نمی‌کنند».

اکبر پازوکی ادامه داد: «سازمان حمایت بر چه اساسی اجازه افزایش قیمت را به تولیدکنندگان می‌دهد؟! درحالی که تولیدکنندگان اصلا فاکتور ارائه نکرده و قیمت‌ها را در سامانه ثبت نمی‌کنند».

از این دست گزارش‌ها در این دو ماهی که از ورود دولت می‌گذرد کم نیست که البته فقط محدود به همین دولت نیست و ماجرا از سال‌های گذشته آغاز شده و تا همین حالا کش آمده؛ بطوریکه نه فقط کالاهای اساسی که حتی هزینه سفرها هم افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرده؛ مثلا یکی در تویتتر نوشته: «زمستان سال 91 هزینه تور جنوب کشور فقط 300 هزار تومان بود، اما حالا هزینه این سفر به دو میلیون و 850 هزار تومان رسیده».

کاربر دیگری در توصیه‌ای نوشته: «به هیچ وجه برای چند ماه آینده ریال در حساب خود نگه ندارید؛ سونامی تورم و بحران اقتصادی پای ثابت بحران‌های کشور است و بهتر است ریال را فورا تبدیل به ملک، دلار، ارز دیجیتال یا کالا کنید».

واقعیت این است که این‌روزها حتی بیشتر از ماه‌های گذشته،  اخبار گرانی کالاهای اساسی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و گرانی اجناس مختلف در قالب گزارش‌های تصویری یا مکتوب جنجالی‌تر از همیشه مطرح است.

این گزارش‌ها در حالی است که حتی آمارهای رسمی هم حالا دیگر به صراحت لب به سخن گشوده و از تورمی وحشتناک طی ماه‌های اخیر خبر می‌دهند. بر اساس آخرین داده‌های رسمی مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در شهریور همین امسال بار دیگر رکورد زد. هر چند واکنش دولت جدید نیز به این تورم برای اقشار ضعیف آب و نان نشده و به درد نمی‌خورد؛ «تورم امروز بازار، آثار و نتایج تصمیمات گذشته است»، اما سوال اصلی که می‌توان مطرح کرد این است که این آثار دقیقا چه زمانی تمام می‌شود و اقشار مختلف جامعه کی تاثیر تصمیمات دولت فعلی را درک خواهند کرد؟، سوالی که هیچ پاسخی برای آن وجود ندارد.

هر چه که هست، این گزارش‌ها از اوضاع ناخوش معیشت در حالی است که در کشورهای توسعه‌یافته مانند ژاپن تورم منفی یا حتی صفر گزارش شده، هر چند این تورم منفی برای این کشورها با رکود همراه است، اما در ایران ماجرا کاملا متفاوت است و رکوردشکنی‌ها تمامی ندارد. در جریان داغ شدن خبرهای تورمی، رئیس اتاق بازرگانی تهران هم روز گذشته به این موضوع واکنش نشان داد و راه‌کارهایی برای حل این بحران ارائه داد.


منبع خبر : همدلی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.