اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
74011
1400/08/03 10:05

واکنش جریان صدر به نشست احزاب معترض

جریان صدر عراق خواستار پیروی احزاب معترض به نتایج انتخابات عراق از مفاد "قانون رفتار انتخاباتی" این کشور شد.

به گزارش شفق نیوز، ریاض المسعودی، نماینده سابق جریان صدر در پارلمان عراق در سخنانی نسبت به نشست عصر یکشنبه احزاب معترض به نتایج انتخابات عراق واکنش نشان داد.

وی از احزاب معترض به نتایج انتخابات عراق خواست که از مفاد "قانون رفتار انتخاباتی" این کشور که توسط رهبران تمامی احزاب سیاسی امضا شده است، پیروی کنند.

المسعودی گفت: جریان صدر در یک نمودار صعودی حرکت می‌کند و نتایج انتخابات و دستیابی آن به ۷۳ کرسی بیانگر این موضوع است. جریان صدر همچنین دارای روابط افقی با همه تشکیلات سیاسی و روابط عمودی با احزاب سیاسی شیعه است. روابطی که همگی بر پایه‌های ملی و میهنی بنا شده‌اند و به ایجاد یک دولت ملی کمک می‌کنند تا بتوان از چالش‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و خدماتی عبور کرد.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که نتایج انتخابات را رد می‌کنند و کسانی که به عملکرد کمیساریای عالی انتخابات شک دارند، دچار تناقض شده‌اند؛ چراکه همگی قانون رفتار انتخاباتی را امضا کرده‌اند و ملزم به پایبندی به آن هستند که از هرگونه درگیری جلوگیری می‌کند.

المسعودی ادامه داد: اما آنچه امروز رخ می‌دهد مخالف آن چیزی است که آن را امضا کرده‌اند. نشست هیات هماهنگی احزاب شیعه موسوم به "چارچوب هماهنگی شیعیان" با احزاب شکست خورده در انتخابات و معترض به نتایج آن اگر منجر به حمایت از جریان صدر برای تسریع در روند تشکیل دولت شود، ما از آن استقبال می‌کنیم اما کسانی که می‌خواهند قانون اساسی و کمیساریای انتخابات و همچنین نتایج آن را نادیده بگیرند؛ این اقدام خلاف ماده‌های شش و پنج قانون اساسی است که بر حاکمیت قانون تاکید دارند.

وی افزود: اگر آنها توافق کنند که با جریان صدر همکاری کنند، ما نه به منظور تقسیم قدرت، بلکه برای حمایت از دولت آینده و ایجاد مکانیزم‌های حمایتی واقعی به گفت‌وگو خواهیم پرداخت.

المسعودی درباره گام بعدی جریان صدر نیز تاکید کرد: تفاهمات با سرعت بالایی در حال انجام است و جریان صدربه سطوح بالایی در آن دست یافته است و به سمت تشکیل اکثریت قوی پارلمانی با قابلیت تصویب لوایحی که به نفع کشور است، پیش می‌رود. ما معتقد به مشارکت "قوا" هستیم.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که احزاب سیاسی مخالف نتایج انتخابات عراق با برگزاری نشستی ضمن اعلام مجدد مخالفتشان با نتایج اعلام شده، خواستار بازشماری دستی در همه مراکز اخذ رای شدند.

در همین حال، کمیساریای عالی انتخابات عراق در بیانیه‌ای از شمارش دستی آرای ۲۹۷ حوزه اخذ رای در ۱۳ استان عراق خبر داد.

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد برپایه ۲۲ شکایت که دارای ادله لازم بود، با بازشماری دستی آرای ۲۹۷ حوزه انتخاباتی در دیالی، نینوا، میسان، کربلاء، کرکوک، ذی قار، الانبار، القادسیه، صلاح الدین، مثنی، بصره، بغداد و بابل موافقت شد.

در این بیانیه آمده است: کمیساریای عالی انتخابات بازشماری دستی آرا در استان نینوا را از روز چهارشنبه (۲۷ اکتبر) ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر آغاز خواهد کرد و آرای بقیه استان‌ها نیز طی زمانی که بعدا اعلام خواهد شد با حضور ناظران، رسانه‌ها و نمایندگان نامزدها بازشماری خواهد شد.


منبع خبر : ایسنا
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.