اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
77602
1400/08/24 12:52

محمد رهبری-هادی صفری

شیب منفی محبوبیت ابراهیم رئیسی

مخاطبان صفحه اینستاگرام رییسی، پس از 100 روز از آغاز دولت سیزدهم چگونه فکر می‌کنند؟

با گذشت 100 روز از آغاز به کار دولت ابراهیم رییسی، حالا شهروندان قضاوت بهتری از عملکرد او دارند. آنها وزیران پیشنهادی رییسی، معاونانش، نطق‌ها و سخنرانی‌هایش و مهم‌تر از این موارد، عملکرد ابراهیم رییسی را طی این مدت بررسی کرده و بهترین داور برای قضاوت عملکرد او هستند. شعارها و وعده‌های انتخاباتی ابراهیم رییسی و حامیانش هنوز در اذهان مردم باقی است و قیاس آن شعارها با عملکرد امروز دولت برای مردم کار دشواری نیست.

در راستای ارزیابی قضاوت شهروندان از عملکرد دولت رییسی، در مطالعه‌ای دادکاوانه، کامنت‌های اینستاگرامی ابراهیم رییسی مورد تحلیل قرار گرفته است. این کامنت‌ها از آن‌رو دارای اهمیت هستند که دیدگاه مخاطبان اینستاگرامی رییسی و کسانی که او را دنبال می‌کنند، نشان می‌دهد. به همین منظور، کامنت‌های 3 پست اول اینستاگرامی ابراهیم رییسی پس از آغاز به کارش همراه با کامنت‌های 3 پست آخر اینستاگرام او، 100 روز پس از آغاز به کار دولت سیزدهم که طی روزهای 18 تا 20 آبان‌ماه منتشر شد، استخراج شده و مورد مقایسه قرار گرفت که ابر کلمات حاصل از آن به شرح زیر است. مقایسه این کامنت‌ها کاملا معنادار است. به‌طور طبیعی کلیدواژه «مردم» در کامنت‌های هر دو مقطع پرتکرار بوده است؛ اما در مقطع اول یعنی آغاز به کار دولت سیزدهم، مردم آغاز ریاست‌جمهوری را به ابراهیم رییسی تبریک گفته و برای او ابراز موفقیت کرده‌اند. کامنت‌های آن مقطع زمانی نشان می‌دهد که بخشی از مخاطبان صفحه اینستاگرامی رییسی به او و آینده ایران امید داشته‌اند. از منظر سیاسی نیز برخی از این مخاطبان خواستار محاکمه روحانی و دولت قبلی شده بودند.اما با گذشت 100 روز از دولت رییسی شرایط کاملا فرق کرده است. نمودار زیر به خوبی بیانگر این تفاوت‌هاست. مخاطبان صفحه اینستاگرامی رییسی، در مورد امید و موفقیت به مراتب کمتر صحبت کرده‌اند؛ آنها در خصوص قیمت ماشین و خودرو، بورس و گرانی کالاها مطالبات‌شان را بیان داشته‌اند و حتی دیگر مطالبه محاکمه روحانی و کابینه قبلی را ندارند و به نسبت قبل، کلمه «امید» را به مراتب بیشتر تکرار کرده‌اند.این نمودار حاوی نشانه‌های مهمی درخصوص نگرش مردم نسبت ‌به دولت ابراهیم رییسی است؛ به‌ویژه از آن جهت که حاوی کامنت‌های اینستاگرامی ابراهیم رییسی و مخاطبان خود آن فرد است. اینکه حتی نام ابراهیم رییسی کمتر به ‌کار برده شده، کاربران او را کمتر «سید» نامیده‌اند یا کلمه «سلام» کمتر تکرار شده است، نشان از تغییر لحن و ادبیات این مخاطبان در مواجهه با ابراهیم رییسی است و این در حالی است که تعداد کامنت‌های پست‌های اینستاگرامی در صفحه او نیز کاهش یافته است. به‌طور مثال، کلماتی همچون «حقوق»، «بورس» و حتی «گرانی» در حالی نسبت به ابتدای دولت رییسی پرتکرار بوده که تعداد کامنت‌ها به‌ نسبت کمتر بوده و درنتیجه این کلمات درصد بیشتری از کامنت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

تحلیل این کامنت‌ها می‌تواند نشانه روشنی از تغییر نگاه مردم به ابراهیم رییسی و دولتش باشد که در آینده نیز می‌تواند تداوم داشته باشد. آنچه از این کامنت‌ها مشخص است، آن است که ابراهیم رییسی باید هرچه سریع‌تر فکری به حال گرانی و افزایش قیمت‌ها کرده و با ارایه برنامه‌ای، مانع از تداوم وضع موجود شود؛ چراکه در غیر این صورت معلوم نیست همین میزان محبوبیت او نیز تحت‌الشعاع قرار نگرفته و میزان محبوبیتش بیش از این کاهش یابد.

محمد رهبری| هادی صفری


منبع خبر : اعتماد
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.