Telegram Instagram Twitter Tags Rss
7771
1396/12/21 10:54

اکران نوروزی، جلب نظر مخاطب با نیم نگاهی به گیشه

اکران نوروزی، جلب نظر مخاطب با نیم نگاهی به گیشه

اکران نوروزی طی سال های اخیر به یکی از موضوعات مورد بحث سینمای کشور تبدیل شده است.

با پایان جشنواره فیلم فجر در بهمن ماه که از آن عنوان تحویل سال سینمای ایران یاد می شود، بحث اکران فیلم های نوروزی که چند روز پیش از تحویل سال شمسی، رنگ پرده می گیرند، داغ می شود.
بسیاری از تهیه کنندگان و کارگردانان سینما همواره علاقه مندی به نمایش آثار خود را در این فصل جذاب اکران پنهان نکرده اند و خواستار حضور در این تورنمنت داغ شده اند.
علت عمده این پافشاری، ایام تعطیل نوروز و فراغت مردم سینمارو است، که می تواند سرنوشت خوبی را بر ای یک فیلم در گیشه رقم بزند.
غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش اوایل اسفند ماه، اسامی 16 فیلم متقاضی اکران نوروزی از جمله «به وقت شام»(ابراهیم حاتمی‌کیا)، «بی حساب»(مصطفی احمدی)، «تگزاس»(مسعود اطیابی)، «خجالت نکش»(رضا مقصودی)، «چهارراه استانبول»(مصطفی کیایی)، «خاله قورباغه»(افشین هاشمی)، «خرگیوش»(مانی باغبانی)، «فراری»(علیرضا داوودنژاد)، «فیلشاه»(حامد محمدی)، «لاتاری»(محمدحسین مهدویان)، «لونه زنبور»(برزو نیک‌نژاد) و «مصادره»(مهران احمدی) را اعلام و تصریح کرد از میان این تعداد، هفت فیلم در ایام نوروز به روی پرده می روند.
گرچه در اکران نوروزی، سلیقه همه مخاطبان در نظر گرفته می شود، اما فیلم های مفرح و شاد با اقبال عمومی بیشتری مواجه شده اند.
خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، در آستانه اعلام اکران نوروزی که معمولا از 25 اسفند ماه آغاز می شود، نظر چند سینماگر شامل مسعود اطیابی، احمد امینی، حسین قناعت سه کارگردان سینما، حبیب اسماعیلی تهیه سینما و عزیزالله حاجی مشهدی منتقد سینما را درمورد انتخاب گزینه های بهتر اکران در ایام عید جویا شده که مشروح آن در پی می آید:

** فیلم های مفرح در فهرست اکران نوروزی قرار گیرند
کارگردان فیلم سینمایی «اخلاقتو خوب کن» معتقد است، باید فیلم های مفرح در فهرست اکران نوروزی قرار گیرند تا مردم شادتر شوند.
مسعود اطیابی افزود: برای اکران نوروزی، محتوای فیلم ها چندان مهم نیست و باید مفرح بودن داستان مدنظر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در طول سال فیلم های متنوع در ژانرهای درام، دفاع مقدس، اجتماعی و غیره به نمایش در می آیند، اظهار کرد: فضای ساختاری فیلم هایی که در نوروز اکران می شوند، باید متنوع و جذاب باشد، تا مخاطب وقتی سالن را ترک می کند، احساس رضایت و شادی از تماشای فیلم داشته باشد.
کارگردان فیلم سینمایی «خروس جنگی» ادامه داد: درحال حاضر فیلم های خوبی توسط سینماگران ساخته می شود و وضعیت صنعت سینما را می تواند قابل قبول دانست.
اطیابی با بیان اینکه تقویت زیرساخت های سینما در تولید کیفیت فیلم ها نیز اثرگذار است و باید این مساله مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: در دولت یازدهم سینمای ایران از وضعیت بحرانی خارج شده و رو به توسعه است.
به گفته وی، با توجه به اینکه صنعت سینما کشور رو به توسعه است، انتظار می رود در سال آینده مسوولان توجه بیشتری به تقویت زیرساخت های سینما کنند.

** فیلم های مفرح به اکران نوروزی رونق می دهد
مدرس و منتقد سینما معتقد است، نمایش فیلم های مفرح، سرگرم کننده و جذاب سبب رونق اکران نوروزی می شود.
عزیزالله حاجی مشهدی افزود: نمایش فیلم های سینمایی در تعطیلات نوروزی یکی از چالش های جدی و دغدغه های سینماگران اعم از تهیه کننده و کارگردان و نیز شورای صنفی نمایش بوده است.
وی اظهار کرد: روزهای تعطیلی نوروز، فرصت و فراغت مناسبی برای بسیاری از خانواده ها فراهم می سازد تا بتوانند به شکل گروهی و خانوادگی به سینماها بروند.
حاجی مشهدی ادامه داد: گرچه بازار برنامه های تلویزیونی و مجموعه های مناسبتی که هرساله برای پخش در ایام نوروز تولید می شوند نیز گرم خواهد بود، اما اکران نوروزی برای صاحبان فیلم ها، کارگردانان و سرمایه گذاران اهمیت فراوانی دارد، زیرا در ایام نوروز، همواره نمایش فیلم های جدید برای «سینما دوستان» دارای جذابیت خاصی است.
این منتقد و مدرس سینما تصریح کرد: به طور معمول هر ساله در هفته های پایانی اسفند ماه، تکلیف فیلم های برای اکران نوروزی روشن و از سوی سخنگوی شورای صنفی نمایش به طور رسمی اعلام می شود.
وی افزود: در موضوع انتخاب فیلم ها برای نمایش در ایام نوروز، به طور قطع، پخش فیلم های مفرح، سرگرم کننده و پرکشش و جذاب می تواند در گرم شدن بازار نمایش فیلم بسیار تاثیرگذار باشد.
حاجی مشهدی خاطرنشان کرد: تکلیف نهایی فیلم هایی که دارای مجوز نمایش فیلم باشند، بر پایه توافق و تفاهم تهیه کننده و گروه های نمایش فیلم و شورای صنفی نمایش تعیین می شود.

** فیلم های کمدی بهترین گزینه برای اکران نوروزی هستند
کارگردان فیلم سینمایی «زخم شانه حوا» گفت: فیلم های کمدی بهترین گزینه برای اکران نوروزی هستند زیرا نمایش چنین فیلم های باعث شادی بیشتر مردم می شود.
حسین قناعت افزود: با توجه به اینکه با آغاز سال نو، مردم نیز بدنبال شادی هستند، اکران فیلم های کمدی بیش از سایر موضوعات دیگر به نیاز شاد بودن مردم پاسخگو می دهد.
وی با بیان اینکه فیلم های کمدی در هر دوره ای با استقبال مواجه هستند، اظهار کرد: مردم برای دیدن این فیلم‌ها نیاز دارند تا از فضای پر از استرس و اضطراب کمی دور باشند و لحظاتی را بدون هیچ درگیری فکری به شادی سپری کنند، به همین دلیل نوروز می تواند بهترین زمان برای اکران فیلم های کمدی باشد.
کارگردان فیلم سینمایی «دزد و پری» ادامه داد: البته بدنبال رضایت مخاطب، فیلم‌های کمدی باید همراه با پسند، سلیقه، فرهنگ و ادبیات جامعه تولید شود و ضرورت دارد سینماگران نظرات مخاطب را براساس استانداردها و عرف جامعه مدنظر قرار دهند.
قناعت با بیان اینکه فیلمساز نباید در تولید فیلم کمدی فقط بحث سرگرمی را در نظر بگیرد، تصریح کرد: محتوای فیلم کمدی باید طوری باشد تا علاوه بر سرگرمی، امید و شادی را در دل مخاطب زنده کند.
وی همچنین به اکران فیلم های کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: بهتر است در اکران نوروزی، فیلم کودک و نوجوان نیز مورد توجه قرار گیرد، زیرا کودکان و نوجوانان همواره به فراموشی سپرده می شوند.
قناعت افزود: اکران فیلم های کودک و نوجوان که عمدتا کمدی هستند، می تواند اوقات فراغتی شاد برای کودکان و نوجوانان همراه خانواده خود در نوروز فراهم کند.

** چیدمان متنوعی از فیلم ها برای اکران نوروزی در نظر گرفته شود
تهیه کننده فیلم سینمایی «سه بیگانه» پیشنهاد داد مسئولان امور سینمایی چیدمان متنوعی از فیلم های طنز، اجتماعی، خانوادگی و دفاع مقدس را برای اکران نوروزی در نظر بگیرند.
حبیب اسماعیلی افزود: مخاطبان سینما اقشار مختلف با طیفی از سلایق گوناگون هستند بنابراین چیدمان اکران نوروزی فیلم ها باید طوری باشد که بتواند هر مخاطبی را به سالن های سینمایی سوق داد.
وی با بیان اینکه بسیاری از فیلمها با مضامین طنز، اجتماعی و خانوادگی درون نمایه ای از جنبه های آموزشی دارند، اظهار کرد: تولید فیلمها در سالهای اخیر خوب شده و کارگردانها حرف های جدیدی برای گفتن دارند که می تواند سینمای ایران را متحول کند.
تهیه کننده فیلم سینمایی «خرگیوش» ادامه داد: امسال وضعیت سینمای ایران مطلوب بود و فیلم های خوبی اکران شد که فروش های قابل قبولی داشتند و برای صنعت سینمای ایران مفید واقع شدند اما هنوز مخاطبان سینما کم هستند و باید سعی شود با گسترش سالن های سینمایی بتوان فیلم های بیشتری اکران کرد.
بازیگر فیلم سینمایی 360 درجه با اشاره به اینکه امسال از میان حدود 100 فیلم تولید شده، 60 فیلم پروانه نمایش گرفتند، تصریح کرد: برای اینکه فیلم ها در نوبت اکران نمانند و فروش های 6 و هفت میلیاردی داشته باشیم باید سالن های سینمایی افزایش یابد تا جذب مخاطب نیز داشته باشیم.
اسماعیلی با بیان اینکه رقابت سالم به صنعت سینما کمک می‌کند اگر هر فیلم بتواند مخاطب خودش را جذب کند، گفت: این مساله باعث می شود تعداد افرادی که به سینما می روند بیشتر می‌شود.
وی با بیان اینکه فیلمسازان ما باید با مخاطب‌شناسی، بدانند برای چه قشری چه نوع فیلمی می‌سازند، افزود: ترکیب عادلانه برای اکران نوروزی فیلم ها می تواند به ارتقای سینمای ایران و افزایش مخاطب منجر شود.

** اکران نوروزی باید به سلایق مخاطبان سینما پاسخ دهد
کارگردان فیلم سینمایی «چتری برای دو نفر» معتقد است، اکران نوروزی باید مجموعه ای از انواع فیلم ها باشد تا به سلایق مخاطبان پاسخ داده شود.
احمد امینی افزود: بر اساس آیین نامه شورای صنفی نمایش فیلم، قرار شده برای اکران فیلم های نوروزی هفت گروه سینمایی تشکیل شود تا در نوروز مجموعه ای از فیلم ها به نمایش درآید.
وی با بیان اینکه اکران نوروزی فیلم ها از هر طیفی، بازتاب بهتری در جذب مخاطب و فروش دارد، اظهار کرد: مخاطبان سینما، فیلم هایی با موضوعات طنز، اجتماعی، تاریخی و غیره را می پسندند و در واقع باید به سلایق بینندگان جواب می دهد.
کارگردان فیلم سینمایی «غریبانه» تصریح کرد: اگر فقط فیلم هایی با موضوعات طنز و یا اجتماعی در نوروز اکران شود، ریزش مخاطب نیز بوجود می آید، پس بهتر است اعتدال در این زمینه از سوی دست اندرکاران امر رعایت شود.
وی فیلم های تولیدی و اکران شده امسال را از نظر کیفیت و محتوا مطلوب دانست، گفت: فیلم ها از نظر سطح محتوایی ، فنی و تکنیکی ارتقا یافتند و امسال وضعیت مطلوب است.
امینی افزود: امسال فیلم اولی ها خوب درخشیدند و حرف هایی برای گفتن داشتند و این نشان می دهد وضعیت صنعت سینما و تولید فیلم در سال آینده رو به رشد باشد.
وی با بیان اینکه امسال با فیلم های گرمتر، خوب و مخاطب پسند روبرو بودیم، خاطرنشان کرد: امیدوارم با اعتدال در اکران فیلم های نوروزی، صنعت سینمای ایران فروش خوبی داشته باشد و مخاطبان را به سمت پرده های سینمایی سوق دهد.
اکران نوروزی بدلیل استقبال مردم، یکی از مباحث برانگیر سینما در سال های اخیر بوده، زیرا بسیاری از فیلمسازان علاقه مندند فیلم های خود را در روزهای تعطیل نوروز به اکران برسانند.

ایرنا

کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 , All rights reserved.