اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
77999
1400/08/30 11:05

پیشنهاد وام 100 میلیونی به سهامداران بورسی!

یکی از نمایندگان مجلس پیشنهاد داده است تا به سهامداران متضرر بورسی وام 100 میلیونی تعلق بگیرد اما این تسهیلات قابلیت اجرایی دارد؟

محمد خدابخشی، نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس امروز درباره طرح وام به متضرران بورسی خبر داد.

وی در این باره گفته است: با توجه به ضرر سهامداران حقیقی خرد در بازار سرمایه، در جلسه با رئیس سازمان بورس پیشنهاد شد تا در قبال ارزش تابلو سهامی به عنوان وثیقه لحاظ شود، تا وام قرض‌الحسنه‌ای بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به سهامداران متضرر پرداخت شود.

خدابخشی افزود: این وام با بازپرداخت سه تا پنج ساله می‌تواند، بخشی از ضرر این افراد را جبران و به این سهامداران خرد کمک کند و در مقابل از سهام این افراد می‌توان به عنوان وثیقه استفاده کرد. (تسنیم)

البته به نظر می‌رسد با افت شاخص کل بورس و کاهش ارزش پرتفوی سهامداران بورسی بیشتر افراد مشمول این وام شوند. هنوز جزئیات بیشتری از این طرح منتشر نشده است اما مساله اینجا است که با چه سازوکاری مبلغ وام برای هر نفر مشخص می‌شود؟ و منبع تخصیص این تسهیلات از کجا خواهد بود؟

اگر قرار باشد وام با نرخ بهره و اقساط ماهانه بالا به سهامداران تعلق بگیرد ضرر آن‌ها جبران نمی‌شود بلکه باید هزینه بیشتری را هم به بانک‌ها بپردازند.

همچنین شرایط فعلی وام‌دهی بانک‌ها به متقاضیان دریافت وام سخت و دشوار است اگر چنین طرحی هم به مرحله اجرا برسد هر فرد باید علاوه بر سپرده‌گذاری در بانک ضامن رسمی مورد تایید بانک هم ارائه کند.  در شرایط فعی به نظر می‌رسد تا برنامه مشخصی در این باره صورت نگیرد عملی شدن آن با دشواری رو به رو شود.

وام قرض‌الحسنه با سود چهار درصد است اگر بازپرداخت این وام سه ساله(۳۶ ماهه) باشد اقساط ماهانه این وام دو میلیون و ۹۵۲ هزار تومان خواهد بود.  همچنین اگر بازپرداخت این وام پنج ساله(۶۰ ماهه) باشد اقساط آن یک میلیون و ۸۴۱ هزار تومان خواهد بود.


منبع خبر : تجارت نیوز
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.