اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
78077
1400/09/01 10:30

تاجزاده: مشکلات زنان مسأله‌ای فقط زنانه نیست

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مشکلات زنان مسأله‌ای فقط زنانه نیست، بلکه مسأله جامعه است. اکثریت مردم این نگاه را دارند و به‌رغم تمام محدودیت‌هایی که بر آنان تحمیل شده است، همچنان از اصل آزادی‌ها دفاع می‌کنند.

بی‌تردید زنان نقش مهمی در تحولات کشور دارند و بدون حضور آنها بسیاری از موفقیت‌ها در کشور حاصل نمی‌شد اما هیچگاه به اندازه تاثیرگذاری‌شان نتوانستند به آنچه حق خود می‌دانند، دست پیدا کنند. انتظاراتی مانند جلوس بر کرسی ریاست جمهوری یا وزارت. تنها در یک مقطع وحیده دستجردی در زمان احمدی‌نژاد وزیر بهداشت شد و پس از آن دیگر خبر از وزیر زن نشد و در دولت سیزدهم هم برخلاف گذشته حتی معاونان رئیس جمهور هم از زنان انتخاب نشدند.

اکنون زنان مطالبه‌گر هستند و می‌خواهند بسیاری از خط قرمزهای سلیقه‌ای در عرصه سیاسی و به‌ویژه اجتماعی از پیرامون آنها حذف شود. به عنوان نمونه در برخی شهرها مانند اصفهان که در شورای فرهنگی استان مصوب شد دوچرخه‌سواری بانوان در انظارعمومی ممنوع است و احمد عبداللهی‌نژاد، دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان می‌گوید:«حاکمیت نباید دوچرخه سواری زنان را ترویج کند، بلکه باید فضای مناسب را برای تفریح، دوچرخه‌سواری و حمل‌ونقل آنها فراهم کند و نسبت به منکر بودن دوچرخه‌سواری زنان اطلاع‌رسانی کند؛ پس از اجرای این مراحل ما اجازه داریم نسبت به انجام این کار نهی از منکر کنیم.»

این در حالی است که آیت‌ا... علم‌الهدی امام جمعه مشهد معتقد است:« من موافق دوچرخه سواری بانوان هستم ولی نباید به‌گونه‌ای تبرج جاهلیت رخ دهد.» یا مورد دیگر در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای فوتبال است که زنان با دوگانه‌های زیادی مواجه هستند چنانکه از یکسو لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور سابق حدود دو سال پیش به صراحت اعلام کرد که «هیچ منع قانونی برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها وجود ندارد و بنابراین اصل بر «جواز» است».

طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم نیز بعد از حضور حدود ۱۰۰۰ زن به صورت گزینشی در فینال لیگ قهرمانان آسیا یعنی بازی پرسپولیس- کاشیما با تکرار حرف‌های جنیدی گفت که «بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هیچ منع قانونی و شرعی از نظر احکام اولیه و ثانویه در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها وجود ندارد».

اما از سوی دیگر برخی مانند حجت‌الاسلام والمسلمین خالد الغفوری، عضو هیأت علمی جامعه‌المصطفی(ص) معتقدند: « معمولا در ورزشگاه‌ها حدود شرعی رعایت نمی‌شود، از جمله اینکه دوربین‌ها بیش از مقدار لازم متوجه بانوان می‌شوند و ممکن است حرکت‌های نسنجیده و سبکی از سوی برخی رخ دهد که در شأن زن مسلمان و ایرانی نیست. نکته دوم تأکید بر مسائل اخلاقی است.»

 3 مسیر برای تحقق مطالبات زنان
زنان سال‌ها برای تحقق حقوق خودشان که بعضا از سوی قانونگذاران مرد از آنها سلب شده، تلاش می‌کنند به عنوان نمونه سال گذشته کمپینی با حضور فائزه هاشمی برای تشویق زنان به ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت یا شهرداری اجازه استفاده بانوان از دوچرخه‌های این نهاد در سطح شهر را صادر کرد اما زنان راه درازی برای تحقق خواسته‌های قانونی خودشان دارند.

مصطفی تاج زاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید:«سه راه برای دفاع از حقوق زنان وجود دارد. اول اینکه با رهاکردن همه مشکلات جامعه، فقط برای حقوق زنان کمپین راه بیندازیم. دوم اینکه بگوییم با رفع مشکلات کشور، خودبه‌خود و در ذیل آن مشکلات بانوان نیز حل می‌شود. سوم تمرکزکردن بر مشکلات عمده کشور همراه با پیگیری مورد به مورد مشکلات زنان و دیگر مسائل است. من به راه سوم معتقدم.»

وی ادامه داد: مشکلات زنان مسأله‌ای فقط زنانه نیست، بلکه مسأله جامعه است. اکثریت مردم این نگاه را دارند و به‌رغم تمام محدودیت‌هایی که بر آنان تحمیل شده است، همچنان از اصل آزادی‌ها دفاع می‌کنند.

تاج‌زاده گفت: «وقتی اقتصاد رونق می‌گیرد از صدر تا ذیل جامعه از آن بهره‌مند می‌شوند. در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز اگر بنیان درستی گذارده شود، همه منتفع می‌شوند، در غیراین‌صورت همه بازنده‌اند حتی کسانی‌که تصور می‌کنند پیروز شده‌اند.»

وی با بیان اینکه از بانوان شجاع و غیوری که برای سربلندی ایران و ایرانی تلاش می‌کنند، همواره قدردانی کرده‌ام؛ همت بلندشان را ستوده و از حقوق‌شان دفاع کرده‌ام» ادامه داد: دهه ۶۰ دو رویه دارد. یکی حماسه‌‌های وصف‌ناپذیری که ملت ایران به‌خصوص در دفاع از میهن خلق کرد. روی دیگر آن متاسفانه محدودیت‌ها و تنگ‌نظری‌هایی است که در آن دهه به‌خصوص به بانوان تحمیل شد. من به سهم خود از این بابت طلب بخشش می‌کنم.

تاج زاده می‌گوید: تنوع اقوام در طول تاریخ نماد زیبایی و قدرت ایران بوده است. وجود برخی سنت‌های غلط باعث ظلم مضاعف به زنان در برخی مناطق کشور می‌شود. انتخابات شوراها نشان داد که نظر جامعه در مجموع به زنان مثبت است و تعداد قابل توجهی از آن‌ها به شوراها راه یافته‌اند.

این فعال سیاسی اظهار داشت: اگر شاخص‌های حکمرانی ارتقاء یابد، دعای خیر ما و همگان را به دنبال خواهد داشت. چنانچه مشکلات کشور، به‌خصوص وضعیت بغرنج اقتصادی ادامه پیدا کند یا تشدید شود، دیگر هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست.

تاج‌زاده تصریح کرد:یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای سنجش عملکرد مسئولان، استمرار یا انقطاع ابتکاراتشان است. بنابراین اقدام‌هایی مانند تاسیس دانشگاه تهران مفید و مطابق خواست مردم بوده است، اما کشف حجاب اجباری را اقدامی نادرست می‌دانم.

وی ادامه داد: کودک‌همسری ظلمی آشکار به دختران این سرزمین است که دلیل آن بیش از آنکه قوانین و مقررات باشد به سنت‌های غلطی بازمی‌گردد که از گذشته دور در برخی مناطق کشور جاری بوده است. البته مشکلات اقتصادی نیز نقش مهمی در تداوم آن ایفا می‌کند.

تاج زاده گفت: تقسیم شهروندان به خودی و غیرخودی یکی از انحرافات بزرگی است که ابتدا برای حضور در ارکان مختلف مطرح شد ولی به گزینش شهروندان در سطوح گوناگون اجتماعی تسری یافت. برخی از حقوق بدیهی خود محروم شده‌اند.
 


منبع خبر : آرمان ملی
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.