اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
78576
1400/09/08 12:10

دولت سیزدهم، هم روی صندلی میز مذاکره نشست

تیم پر‌تعدادِ‌ نمایندگان ایران که از دو روز پیش به‌منظور شرکت در مذاکرات هسته‌ای وین، در اتاق‌های خود در هتل کوبورگ وین، مستقر شده‌اند تا ساعاتی دیگر رایزنی‌های پیش از مذاکرات خود را پایان داده و چانه‌زنی گروه اصلی خود با طرف‌های اروپایی را به نظاره خواهند نشست.

تیم مذاکره‌کننده ایران به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه، پیشتر ملاقات دوجانبه و سه جانب‌های را در سطوح کارشناسی با روسای هیات‌های چین، روسیه و نیز با انریکه مورا هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا انجام داده و در نهایت، بعدازظهر امروز جلسه اصلی خود را با هیات‌های اصلی عضو برجام برگزار خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که پیشتر منتشرشده، اعلام کرده است که نشست کمیسیون مشترک برجام روز دوشنبه هشتم آذرماه در هتل کوبورگ وین برگزار می‌شود. بر اساس این بیانیه؛ این نشست به ریاست انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان ایران، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس برگزار می‌شود. این نشست در سطح معاونان وزرای امور خارجه و مدیران سیاسی برگزار خواهد شد.

در این بیانیه تأکید شده است که مطابق با قوانین سلامت اتریش و به دلیل قرنطینه سراسری در این کشور؛ مطبوعات اجازه ورود به داخل و سالن محل برگزاری این نشست را ندارند و تنها می‌توانند در یک محوطه مطبوعاتی مقابل هتل کوبورگ که برای آن‌ها تعیین‌شده است حضورداشته باشند. در همین زمینه میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای امروز، گفت: «لازم است تمام تلاش خود را برای تکمیل موفقیت‌آمیز مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای با ایران انجام دهیم، احتمال دستیابی به توافق همچنان باقی است. نگرش‌ها مثبت‌ است به این معنا که باید تمام تلاش خود را برای تکمیل موفقیت‌آمیز این مذاکرات انجام داد، زیرا جایگزین از بد تا بسیار بد متغیر است. مشتاق شنیدن نظرات ایرانی‌ها در وین هستم.»

او همچنین در صفحه توییتر خود نوشت: «اولین نشست غیررسمی دوجانبه در وین برگزار شد، این نشست جهت آمادگی برای ازسرگیری رسمی مذاکرات احیای برجام است که قرار است دوشنبه برگزار شود. رسیدن به توافق در این زمینه به تلاش‌های قابل‌توجهی احتیاج خواهد داشت.» او همچنین درباره تیم مذاکره‌کننده ایران گفت: «ترکیب هیئت جدید ایران در مذاکرات وین بسیار تأثیرگذار است. باید آن را گواه نیت جدی ایران، تعبیر کرد.»

در همین حال، نماینده آمریکا در امور ایران در جدیدترین موضع‌گیری خود، بدون اشاره به نقض برجام از سوی کشورش، ایران را به اعمال فشار بیشتر تهدید کرد. به گزارش ایسنا، درحالی‌که دولت بایدن مدعی اتخاذ رویکرد دیپلماسی در قبال ایران بوده و بسیاری از مقامات آمریکا و سایر کشورهای دنیا به شکست فشار حداکثری علیه ایران اذعان دارند، رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران تهدید کرد که علیه ایران اعمال فشار خواهند کرد.

مالی در گفت‌وگو با شبکه بی.بی.سی مدعی شد که اگر تهران بخواهد از فرصت مذاکرات به‌عنوان بهانه‌ای برای تسریع برنامه هسته‌ای‌اش استفاده کند، آمریکا و متحدانش علیه ایران فشار خواهند آورد. او بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض توافق از سوی کشورش گفت: «اگر ایران فکر می‌کند که این بار می‌تواند فشار بیشتری بیاورد و سپس بازگردد و بگوید که آن‌ها امتیازات بهتری می‌خواهند، این دیگر کارساز نخواهد بود. ما و شرکایمان این کار را انجام نخواهیم داد.»

این مقام آمریکایی در ادامه اضافه کرد: «اگر این رویکرد ایران است که سعی کند از مذاکرات به‌عنوان پوششی برای تسریع برنامه هسته‌ای خود استفاده کند و همان‌طور که گفتم، اگر در مذاکرات تعلل کند، ما مجبور خواهیم شد به‌گونه‌ای پاسخ دهیم که ترجیح ما نیست. هیچ‌کس نباید از این موضوع تعجب کند که در آن شرایط فشار بر ایران افزایش یابد.»

او درعین‌حال مدعی شد: «امیدواریم که به آنجا نرسیم اما اگر به آن نقطه رسیدیم، فشار باید افزایش یابد تا به ایران این پیام منتقل شود که گزینه‌ای که انتخاب می‌کند، اشتباه است. اینکه یک مسیر متفاوت برای ایران وجود دارد اما این مسیر به‌صورت نامحدود باز نیست زیرا برنامه هسته‌ای ایران ماهیت توافق مورد مذاکره را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

این سخنان در حالی از سوی نماینده آمریکا و در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات برجامی در وین مطرح می‌شود که ایران پس از گذشت یک سال از خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از برجام و طبق مفاد درج‌شده در این توافق برنامه هسته‌ای خود را به‌صورت گام‌به‌گام توسعه داد و تأکید کرد که گسترش فعالیت‌های هسته‌ای حق ایران است. این در حالی است که رابرت مالی روز گذشته در مصاحبه‌ای دیگر مدعی شد که ترجیح آمریکا اتخاذ رویکرد دیپلماسی با ایران است اما تلاش کرد ادامه این رویکرد را منوط به بازگشت ایران به توافق هسته‌ای کند و گفت که اگر تهران به توسعه برنامه هسته‌ای‌اش ادامه دهد، چیزی که اکنون در حال روی دادن است، در آن صورت باید متناسب با آن پاسخ دهیم.

در این روند، سم‌پاشی‌های رژیم صهیونیستی نیز همچنان ادامه دارد. در همین حال، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با طرح ادعاهایی علیه ایران گفت نگران این است که ایران بدون عقب‌نشینی از برنامه هسته‌ای خود، از امتیاز رفع تحریم‌ها برخوردار شود. به گزارش ایسنا، نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته در صحبت‌های خود در جلسه کابینه به لفاظی علیه ایران پرداخت و ادعاهایی علیه ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، بنت گفت که نگران است ایران در دور جدید مذاکرات وین که قرار است فردا در پایتخت اتریش برگزار شود از امتیاز رفع تحریم‌ها برخوردار شود، درحالی‌که به‌درستی از اهداف خود در برنامه هسته‌ای‌اش دست برنداشته باشد. او در ادامه ادعاهای خود گفت: «اسرائیل به‌شدت نسبت به آمادگی آمریکا برای رفع تحریم‌های ایران و اجازه سرازیر شدن میلیون‌ها دلار به این کشور در ازای محدودیت‌های هسته‌ای ناچیز نگران و ناخرسند است.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین گفت که این پیام را به هر طریقی به ‌طرف‌های آمریکایی و دیگر کشورهای مذاکره‌کننده با ایران اعلام می‌کند. او اضافه کرد: «وزیر امورخارجه (رژیم صهیونیستی) نیز در دیدار با همتایانش در پاریس و لندن این پیام را منتقل خواهد کرد.» این در حالی است که رژیم صهیونیستی که از همان ابتدا مخالف هرگونه مذاکرات هسته‌ای با ایران بود همواره مخالفت خود را با بازگشت آمریکا به این توافق پس از خروج یکجانبه اش در سال ٢٠١٨ اعلام و آشکارا تلاش کرده است مانع از احیای برجام شود.

این در شرایطی است که علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران، پیش از ترک کشور برای شرکت در این مذاکرات تأکید کرد که لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام، ازجمله تحریم‌های اعمال‌شده در چارچوب کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شرط لازم برای موفقیت در مذاکرات است. ایران همچنین تأکید کرده است که هدف از این مذاکرات، لغو تحریم‌های آمریکاست. در همین حال، رویترز به نقل از یکی از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد که اگر این موضعی است که ایران روز دوشنبه به آن ادامه می‌دهد، پس من راه‌حلی از طریق مذاکره پیش‌بینی نمی‌کنم.

به گزارش رویترز، چندین دیپلمات نیز گفتند که ایران اکنون بین چهار تا شش هفته از زمان گریز اتمی فاصله دارد؛ زمانی که برای جمع‌آوری مواد شکافت‌پذیر کافی برای یک سلاح هسته‌ای به آن نیاز دارد، اگرچه آن‌ها هشدار دادند که هنوز حدود دو سال تا توانایی ساخت آن تسلیحات باقی‌مانده است.

بر اساس این گزارش، دیپلمات‌ها می‌گویند که واشنگتن پیشنهاد کرده تا زمانی که توافق دائمی حاصل نشده است، بر سر توافقی موقت با ایران مذاکره می‌کنند، بااین‌حال آن‌ها می‌گویند که این موضوع زمان‌بر است و اطمینانی وجود ندارد که ایران تمایلی به پذیرش چنین چیزی داشته باشد.

در همین زمینه، هنری روم، تحلیلگر اوراسیا گفت: «ایران ممکن است محاسبه کند که پیشرفت‌های هسته‌ای بدون محدودیت و تولید سانتریفیوژ بدون نظارت، فشار بیشتری را بر غرب وارد می‌کند تا سریعاً در مذاکرات کوتاه بیایند اما احتمالاً نتیجه معکوس خواهد داشت و نشان می‌دهد که تیم جدید ایران علاقه‌ای به حل و فصل موضوع هسته‌ای ندارد و در سال آینده به سمت یک سیاست قهرآمیزتر حرکت می‌کند.»

به گزارش رویترز، در صورت شکست مذاکرات، این احتمال وجود دارد که ایالات‌متحده و متحدانش در ابتدا در ماه آینده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با درخواست برای یک نشست اضطراری با ایران مقابله کنند. بااین‌حال، آن‌ها همچنین می‌خواهند تلاش کنند روسیه را که نفوذ سیاسی بر ایران دارد و چین را که فضای تنفس اقتصادی را از طریق خرید نفت برای تهران فراهم می‌کند، در کنار خود نگه دارند زیرا در ابتدا به دنبال گزینه‌های دیپلماتیک جایگزین هستند. این در شرایطی است که دولت آمریکا نیز گفته است مسیر دیپلماتیک با ایران را برای حل‌وفصل موضوع هسته‌ای آن ترجیح می‌دهد و آماده است با حسن نیت و در راستای بازگشت دوجانبه با ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای، به مذاکرات وین بازگردد. آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شد و ضمن بازگرداندن تحریم‌های لغو شده، تحریم‌های جدیدی نیز بر ایران اعمال کرد.


منبع خبر : همدلی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.