اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
78624
1400/09/09 08:46

قمار معامله‌گران در بازار رمزارزها

درحالی که بازارهای مالی در رکود بوده و در محدوده ثابتی درحال نوسان هستند، برخی سرمایه‌گذاران با سرمایه‌ خود در بازار رمزارزها روی توکن‌های بدون پشتوانه قمار می‌کنند.

سویه جدید ویروس کرونا که توسط سازمان جهانی اومیکرون (Omicron) نام‌گذاری شده است به صورت اتفاقی با یک پروتکل حوزه مالی غیر متمرکز (DeFi) همنام است و این همنامی اتفاقی موجب رشد ۱۰ برابری توکن این پروژه با نماد OMIC شده است.

این توکن که در روز جمعه حوالی ۷۰ دلار معامله می‌شد، در ساعت ۱۵‌‌ روز یکشنبه به وقت تهران در حوالی قیمت ۶۴۰ دلار رسیده است. البته ناگفته نماند که بیشترین قیمتی که این توکن طی دو روز اخیر مشاهده کرده است، قیمت ۷۱۱ دلار در روز شنبه است.

درحالی که این همنامی تصادفی موجب رشد بسیار زیاد این توکن شده است، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که رکود در بازارهای مالی دیگر، معامله‌گران را به سمت قمار در بازار رمزارزها کشانده است. آنان سرمایه‌گذاری در این توکن را فاقد منطق خوانده و معتقدند بسیاری از افراد تحت تاثیر تبلیغات یا برای شانس‌آزمایی این توکن را خریداری کرده و بر سر آن قمار کرده‌اند. توکن OMIC هنوز در هیچ صرافی معتبری لیست نشده و تنها در صرافی غیر متمرکز سوشی‌سوآپ (Sushi swap) در ازای دو توکن MIM و USDC قابل معامله است. لازم به ذکر است که لیست کردن یک توکن در صرافی‌های غیر متمرکز بسیار ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از صرافی‌های متمرکز است.

تفاوت صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز

صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز با هم تفاوت‌های بسیاری دارند که سه تفاوت اصلی آنها به شرح زیر است.

صرافی غیرمتمرکز صرافی است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا معاملات خود را بر بستر شبکه بلاک‌چین به صورت همتا به همتا (بدون واسطه) انجام دهند. این شیوه عملکرد دقیقا مخالف عملکرد صرافی‌های متمرکز است که در آن صرافی به عنوان یک شخص ثالث بر معاملات نظارت داشته و تراکنش‌ها اول توسط یک نهاد مرکزی (صرافی) تایید می‌شود.

تفاوت دیگر صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز در اینجاست که اطلاعات معاملات صرافی‌های غیر متمرکز بر بستر بلاک‌چین ذخیره می‌شود، ولی اطلاعات معاملات در صرافی‌های متمرکز درون سرورهای مرکزی صرافی ذخیره شده و در برابر بسیاری از حملات آسیب پذیرند.

سومین تفاوت اصلی این صرافی‌ها هم در شیوه نگهداری دارایی‌های شماست. در صرافی‌های متمرکز دارایی‌ها درون ولت‌های خود صرافی نگهداری می‌شود، بنابراین شما کنترلی بر دارایی‌های خود ندارید، ولی با معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز دارایی‌های شما به ولت‌های خودتان منتقل خواهد شد که این موضوع امنیت و مالکیت شما را بر دارایی‌های‌تان افزایش می‌دهد.

  از بازارها چه خبر

بازار طلا همچنان در محدوده۱۷۸۰تا ۱۷۹۰ دلار درحال نوسان است. البته قیمت طلا در برخی کارگزاری‌ها برای دقایقی حتی تا نزدیکی مرز ۱۷۷۰ دلار نیز افت کرد، ولی تا ساعت ۲۰ به وقت تهران به ۱۷۸۴ دلار رسید. به نظر می‌رسد طلا به سادگی از این محدوده پایین‌تر نخواهد آمد.

بازارها همچنان منتظر تصمیمات دولت‌ها درخصوص موارد امنیت سلامت جامعه هستند. در این میان مقادیر بسیار زیادی پول نقد میان بازارها سرگردان است تا در بهترین موقعیت وارد یکی از بازارهایی شود که متناسب با تصمیمات دولت‌ها، بهترین بازده را خواهند داشت.


منبع خبر : دنیای اقتصاد
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.