اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
78705
1400/09/10 09:31

خوش‌بینی محتاطانه در آغاز دور هفتم

ازسرگیری مذاکرات احیای برجام در وین سرانجام دوشنبه‌شب به وقت تهران کلید خورد. بعد از گفت‌وگوهای اولیه در دور هفتم نکته‌ای که در اظهارات مقامات طرف‌های درگیر به چشم می‌آمد، نگاه مثبت همراه با احتیاط بود.

همچنین اعلام شد ایران در این گفت‌وگوها سرانجام به گمانه‌زنی درباره یک موضوع مهم پایان داده و پذیرفته است مذاکرات را از جایی ادامه دهد که در پایان دور ششم به آن رسیده بود. علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه و رئیس هیئت ایرانی، البته در سخنانش در وین تأکید کرد نتایج شش دور گذشته تنها در حد پیش‌نویس و همگی قابل مذاکره هستند.

مذاکره‌کننده ارشد ایران همچنین در گفت‌وگویی با اشپیگل آلمان اهداف ایران را از حضور در مذاکرات وین و آنچه را ایران می‌خواهد به آن دست یابد، «رفع کامل تحریم‌ها» عنوان و با اشاره تلویحی بر برخی گمانه‌زنی‌ها و ادعاها درباره نیاز به مذاکره بر سر مسائل موشکی و نظامی تصریح کرد: «اینکه چگونه از خودمان محافظت کنیم، کاملا به خودمان بستگی دارد».

دو معاون دیپلماسی اقتصادی و امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و همچنین معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک مرکزی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت و مشاور اقتصادی معاون‌اول رئیس‌جمهور و رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی از جمله اعضای هیئت ایرانی حاضر در نشست وین هستند.

از سوی دیگر هیئت‌های چین و روسیه که پیش از شروع رسمی گفت‌وگوها در دوشنبه با هیئت ایرانی جلسه داشتند، جلسه‌ای سه‌جانبه با ایالات متحده نیز برگزار کردند.

اخبار رسیده حاکی است که این دور مذاکرات تنها سه روز ادامه خواهد داشت و تا پایان هفته، هیئت‌ها برای مشورت به پایتخت‌ها باز خواهند گشت.

طبق گزارش‌ها، سه‌شنبه به نشست‌های کارشناسی خواهد گذشت و چهارشنبه، نشستی در سطح معاونان برای جمع‌بندی مباحث برگزار خواهد شد.

 مورا: بازه زمانی مقطوعی برای احیای برجام نیست
انریکه مورا، معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و نماینده این اتحادیه در گفت‌وگوهای احیای برجام، پس از پایان نشست افتتاحیه کمیسیون برجام در وین در جمع خبرنگاران گفت: «مذاکرات برای دو روز آینده ادامه دارد».

او در بخشی از سخنانش گفت: «از اینکه به وین بازگشتیم خوشحالم. حس فوریتی برای بازگرداندن برجام به جایگاه خود وجود دارد اما هیچ بازه زمانی مقطوعی برای آن وجود ندارد». مورا همچنین تأکید کرد که کارگروه رفع تحریم‌ها کار خود را از سه‌شنبه و کارگروه هسته‌ای از چهارشنبه آغاز خواهند کرد.

به گفته او ایران موافقت کرده که مذاکرات این دور بر پایه شش دور مذاکرات قبلی ادامه یابد؛ اما ایران تأکید کرده که می‌خواهند «حساسیت‌های سیاسی» دولت جدید ایران ضمیمه مذاکرات شود. انریکه مورا در سخنان خود اشاره کرد که به‌تازگی دیداری با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا، در امور ایران داشته است.

وی ادامه داد: «من نسبت به مذاکرات نه خوش‌بین و نه بدبین هستم. من دیدگاه مثبتی نسبت به این دارم که تمامی هیئت‌ها عزم خود برای تعامل را ابراز کردند». مورا تأکید کرد در آینده‌ای نزدیک نشستی در سطح وزرا اتفاق نخواهد افتاد. معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که رفع تحریم‌ها اولویت اصلی ایران است.

او در ادامه گفت: «آنها درک می‌کنند که رفع تحریم‌ها در ازای تعهدات میسر خواهد شد و موافق‌اند که به گفت‌وگو درباره تعهدات هسته‌ای ادامه دهند».

باقری: نتیجه 6 دور قبل پیش‌نویس است نه توافق
رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین درباره مرحله فعلی گفت‌وگوها تصریح کرد: «آنچه از شش دور مذاکرات قبلی پیش‌روی ماست، یک پیش‌نویس است نه یک توافق و پیش‌نویس محل مذاکره است». باقری در این ارتباط ادامه داد: «تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیزی توافق نشده است». باقری افزود: «بر این اساس همه مباحثی که در شش دور گفت‌وگوهای وین به یک جمع‌بندی رسیده، قابل مذاکره است و این مورد اذعان همه طرف‌های گفت‌وگو در نشست روز دوشنبه هم بود».

باقری همچنین پس از نشست دوشنبه گفت: «در نشست امروز دو دستور کار داشتیم، یکی درباره وضعیت اجرای برجام و دیگری چشم‌انداز اعضا به وضعیت پیش‌رو به‌ویژه مذاکرات بود. هرکدام از کشورها دیدگاه خود را بیان کرد و ایران هم تصریح کرد که عامل وضعیت کنونی اقدام آمریکا در نقض برجام و نقض قطع‌نامه ۲۲۳۱ و خروج از برجام است و سایر اعضا هم بر این موضع تأکید داشتند».

او ادامه داد: «نکته دیگر که در نشست تأکید شد‌ بحث استمرار این وضعیت است، یعنی سیاست فشار حداکثری آمریکا که در پی خروج آمریکا از برجام علیه ایران اتخاذ شد، ادامه دارد، درحالی‌که دولت فعلی با سیاست‌های قبلی مخالفت داشته و دارد».

او در ادامه درباره نگاه اعضا به مذاکرات فعلی، با بیان اینکه هریک از اعضا دیدگاه‌های خود را بیان کرد، افزود: «ایران دراین‌باره تأکید کرد که باید دستور کار اصلی مذاکرات لغو تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا باشد و خوشبختانه این مسئله مورد اتفاق نظر دیگر اعضا قرار گرفت».

معاون وزیر امور خارجه گفت: «ما تأکید کردیم که الزامات مربوط به رفع تحریم‌ها باید رعایت شود، از جمله تضمین‌هایی را باید دریافت کنیم که نشان دهد دولت آمریکا و دیگر دولت‌های عضو برجام نتوانند از برجام خارج شوند و تضمین درباره عدم اعمال تحریم جدید و عدم اعمال تحریم‌های گذشته و عدم استفاده از سازوکارهایی که در توافق است، به این معنا که از این سازوکارها به هر بهانه‌ای استفاده نکنند».

باقری: تغییرات شکلی و محتوایی در مسیر مذاکرات باید انجام گیرد
باقری ادامه داد: «همچنین در نشست موضوع راستی‌آزمایی را مطرح کردیم که از محورهای مهم در این دور از مذاکرات باید باشد و توجه به دیگر مسائل مدنظر جمهوری اسلامی برای اینکه بتواند یک توافق پایدار را در دوره پیش‌رو به دست آوریم».

او درباره بازخوردهای مثبت انریکه مورا و نماینده روسیه از نشست امروز گفت: «این فضایی که در جلسه حاکم بود، نشان داد طرف‌های مختلف با نگاه سازنده برخورد کردند و فکر می‌کنم این یک برآورد واقعی است که اراده جمعی برای این است که بتوانیم پیشرفتی را برای نزدیک‌شدن به توافق به دست آوریم».

باقری در پاسخ به اینکه آیا مذاکرات مبتنی بر شش دور قبلی که تیم سابق پیش بردند، انجام می‌شود یا تغییری در مسیر شاهد خواهیم بود، اظهار کرد: «وارد جزئیات نمی‌شوم اما تغییراتی شکلی و محتوایی در مسیر مذاکرات قاعدتا باید انجام گیرد». او در پاسخ به این پرسش که رابرت مالی از قرارداد موقت صحبت کرده‌اند، گفت: «اولا اینکه ما درباره مذاکرات جدی صحبت می‌کنیم و دیگر اینکه در وین فقط با 1+4 صحبت می‌کنیم».

او در پاسخ به اینکه مورا گفته است برداشتش از صحبت‌های هیئت ایرانی این بوده است که ایرانی‌ها متوجه‌اند برداشتن تحریم‌ها مرحله‌ای و گام‌به‌گام باید باشد، تأکید کرد: «اصلا دراین‌باره صحبت نشده است». او دراین‌باره تصریح کرد: «موضع مورد نظر ایران درباره تحریم‌ها ثابت است و تحریم‌ها باید یکجا برداشته شود». او در پاسخ به اینکه زمان راستی‌آزمایی از نظر ایران چه مدت است؟ خاطرنشان کرد: «این از مباحث گفت‌وگوهاست و باید بحث شود».

مذاکره‌کننده ارشد ایران در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید طرف آمریکایی درخواست‌های ایران را پاسخ دهد، گفت: «من پیشگو نیستم. من دیپلماتم و براساس واقعیت‌ها نظر می‌دهم». او نشست دوشنبه را مثبت خواند. باقری درباره اینکه جلسه بعدی مذاکرات تا پایان سال میلادی فعلی انجام می‌شود، گفت: «هنوز جلسه فعلی تمام نشده است.»

او در پاسخ به اینکه آقای مورا گفتند مذاکرات در دو روز آینده ادامه دارد، روند در این دور روز به چه شکل است، اظهار کرد: «هنوز درباره مدت زمان مذاکرات در این دور و انتهای مذاکرات این دور بحثی نشده است. درباره این مسئله باید در کمیسیون مشترک بحث شود».

او در پاسخ به خبرنگاری مقابل هتل کوبورگ که از وی پرسید به مذاکرات خوش‌بین است گفت: «بله.» از سوی دیگر ایسنا گزارش داد، باقری در نشست افتتاحیه با اشاره به مواضع برخی طرف‌های غربی برای احیای برجام تأکید کرد: «تا زمانی که کارزار فشار حداکثری آمریکا نفس می‌کشد، احیای برجام سخن گزافی بیش نیست».

 اولیانوف: تحریم‌هایی که رفع می‌شوند در مذاکرات معلوم می‌شوند
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و رئیس هیئت روسی حاضر در گفت‌وگوها پس از نشست دوشنبه در توییتر نوشت: «شرکت‌کنندگان توافق کردند که گام‌های فوری بیشتری طی هفتمین دور مذاکرات - که آغاز کاملا موفقیت‌آمیزی داشته است - اتخاذ کنند».

او همچنین در پاسخ به سؤال یکی از کاربران مبنی بر اینکه آیا آمریکا در لغو تمامی تحریم‌های ایران جدی است، گفت: «آمریکا آمادگی‌اش برای لغو تمامی تحریم‌های ناسازگار با برجام را در ازای بازگشت ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای تأیید می‌کند؛ اما در دیپلماسی دوجانبه این جزئیات هستند که دردسرسازند. لیست قطعی تحریم‌هایی که باید لغو شوند، موضوع مذاکرات است».


منبع خبر : شرق
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.