اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
78813
1400/09/11 13:25

همه مکان‌های دیدنی یزد

اگر می‌خواهید به یزد سفر کنید و قصد دارید از همه زمانتان بهترین استفاده را ببرید ما همه دیدنی‌های این شهر تاریخی را اینجا به شما معرفی می‌کنیم.

 یزد در مرکز ایران و دارای آثار باستانی مانند آتشکده‌ها، آثار طبیعی مانند کویر و ویژگی‌های منحصر به فرد معماری در بادگیرهاست.

یزد جزو به نامترین شهر‌های خشتی ایران و از تاریخی‌ترین شهر‌های جهان است. ثبت یزد در یونسکو از این شهر جایگاهی بین‌المللی ساخته و بسیاری از جهانگردان را به سوی آن کشیده است. یزد به شهر بادگیر‌ها و قنات‌ها مشهور است درچشم‌انداز شهر نمای جالبی از بادگیر‌ها دیده می‌شود که باعث تمایز آن از دیگر شهر‌ها می‌شود.

در این شهر کافی است تا در زیر بادگیری قرار گیرید تا نسیم خنکی را در گرمای طاقت فرسای تابستان لمس کنید. نسیمی که بدون استفاده از هیچ گونه انرژی و تنها در اثر هوش و هنر معماران در خانه‌هایی در میان اقلیم کویری جریان پیدا می‌کند.

ویژگی‌های فراوان یزد باعث ساخته شدن القاب زیاد برای آن شده است. «شهر بادگیرها»، «دارالعباده»، «دارالعلم و دارالعمل»، «حسینیه ایران»، «شهر دوچرخه ها»، «شهر شیرینی»، «شهر قنات و قنوت و قناعت» و «شهر آتش و آفتاب»
 
۱- مجموعه امیرچخماق
امیر جلال الدین چقماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید و با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان میدان گاهی و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم‌تر مسجد امیر چقماق را بنا نهاد.
این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه‌ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی است. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین زیبایی است که اطراف آن منقش شده است.
 


 
۲- مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد بنای بی‌نظیری است که ثبت ملی شده است. این بنای بسیار زیبا در ضلع غربی خیابان امام خمینی و یکی از محله‌های قدیمی یزد ساخته شده است. مسجد جامع یزد دارای یک ایوان مرتفع، دو شبستان، دو گرم خانه، گنبدخانه، دو پایاب و یک صحن بزرگ به شکل مستطیل است. مسجد جامع یزد ۶ ورودی دارد و هر کدام در قسمت‌های مختلف مسجد قرار گرفته‌اند.
 


۳- باغ دولت آباد

این باغ جزء یکی از ۹ باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. عمارت بلند این باغ بلندترین بادگیر‌های جهان را دارد و از نظر معماری بسیار ارزشمند است. این باغ یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های ایرانی است که ۲۶۰ سال قدمت دارد و در وسعت ۶.۴ هکتاری خود، نشانه‌هایی از بهشت را جای داده است تا بیننده را به دنیایی دیگر ببرد.
 
زمانی وارد این باغ می‌شوید احساس نمی‌کنید که در شهر کویری یزد هستید و بوی گل و گیاهان شما را مدهوش خواهند کرد. باغ دولت‌آباد شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آیین و تالار آیینه، عمارت تهرانی، آب‌انبار و باغ ناصر است.
 


 
۴- خانه لاری‌ها

خانه لاری‌های یکی دیگر از جاذبه‌های شهر یزد است که دارای قدمتی حدود ۱۵۰ سال می‌باشد، در زمان‌های گذشته حدود ۲۷۰ سال پیش لاری‌ها از سمت فارس به شهر یزد به منظور تجارت می‌آمدند و در جای جای این شهر ساکن شده بودند. خانه‌ی لاری‌ها با وجود اتاق آیینه با آیینه کاری‌هایی با قدمت حدود پنجاه یا شصت سال، اعیانی بودن خود را به نمایش می‌گذارد.
 


 
۵- برج خاموشان (دخمه زرتشتیان)

برج خاموشان یزد در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. این بنا، دخمه یا دادگاه زرتشتیان بوده است. زرتشتیان طبق آیین و سنت خود، اموات خود را در دخمه‌ها قرار می‌دادند تا طعمه کرکس‌ها شوند. سپس استخوان‌های به جای مانده از اجساد را داخل فضای میان تهی دخمه می‌ریختند. این برج بر بلندای کوهی در منطقه صفائیه یزد قرار دارد.
 


 
۶- ییلاق‌های میان کوه

ییلاق‌های میان کوه در شهرستان تفت قرار دارند. «ده بالا» معروف‌ترین وخوش آب وهوا‌ترین ییلاق یزد در این منطقه است. «طزر جان» روستای ییلاقی دیگری در مجاورت روستای ده بالا است؛ که مسجد جامع آن از اهمیت خاصی برخوردار است. دره‌های سرسبز، بنادک سادات، باقی آبادریا، فخر آباد ثانی آباد، … از دیگر ییلاق‌های مهم این منطقه است.
 


 ۷- موزه آیینه و روشنایی یزد

موزه آیینه و روشنایی یزد، تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران است. در این موزه می‌توانید انواع پیه‌سوز، شمع‌سوز، نفت‌سوز و اشیای برقی را ببینید. اشیای موزه از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز هستند. ساختمان این موزه کوشکی در میان باغ است که در زمان پهلوی اول ساخته شده است. این موزه در یزد، خیابان کاشانی، رو به روی بوستان هفت تیر قرار دارد.
 


 ۸-آتشکده ورهرام

ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از معماری هخامنشیان است. در مرکز آن حیاطی بزرگ و سرسبز قرار گرفته و برپیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه گر است. اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود ۱۵۲۰ سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است.

«آتش ورهرام» درون مجرای برنجی و در اتاقی مخصوص، در میان ساختمان آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به دور از باد و باران و تابش خورشید نگهداری می‌شود. 


منبع خبر : فرارو
کلید واژگان
اخبار مرتبط
بندر%20خمیر؛%20جذاب%20و%20دیدنی

بندر خمیر؛ جذاب و دیدنی


سفر به مناطق گرمسیر کشور در فصل سرما، گرمایی به وجودتان می‌دهد که ترجیح می‌دهید بقیقه عمر خود را همانجا بمانید.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.