اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
79189
1400/09/17 09:32

رئیسی هم مسئولیت نپذیرفت؛ نمی‌گذارند!

سید ابراهیم رئیسی کم‌کم وارد مسیر دولت‌های گذشته می‌شود. او ابتدا سعی کرد با نگاهی باز به مشکلات کشور بپردازد و درباره آنان صحبت کند.اما حالا که بیشتر از صد روز از عمر دولت او گذشته و کم‌کم در مظان اتهام کم‌کاری و کارنابلدی قرار می‌گیرد مسیر تکراری فرافکنی را در پیش‌گرفته است.

مسیری که دولت‌های قبل از او نیز آن را طی کرده‌اند. محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری اسبق نیز در دولت دوم خود زمانی که به خاطر تحریم‌های فزاینده کشور با مشکلات و کمبودهای فراوانی مواجه شده بود، ترجیح می‌داد به‌جای بررسی مسائل کشور و پذیرفتن کمبودها هر روز اعلام کند که همه مشکلات نتیجه سیاه نمایی رسانه‌ها و توطئه‌های خارجی است.

این راهی بود که دولت حسن روحانی نیز با وجود در اختیار داشتن حامیان مختلف در دولت دوم خود در پیش گرفت. وقتی در زمان دولت دوم روحانی مردم به خیابان آمدند و فریاد اعتراض سر دادند او و برخی وزرا نیز منکر مشکلات شدند و برخی را هم یک توطئه سیاسی داخلی و خارجی توصیف کردند. حالا این راه را رئیسی نه بعد از چهار سال بلکه بعد از صد روز در پیش‌گرفته است. حالا که طی سه ماه گذشته روند تورم کاهش نیافته و نرخ ارز در کشور به بالاتر از سی هزار تومان رسیده است رئیسی رسماً همه مشکلات کشور را منکر می‌شود؛ و اگر هم چیزی را می‌پذیرد همان کلیدواژه را تکرار می‌کند که: «نمی‌گذارند.»

او دیروز برای اولین بار به‌عنوان رئیس‌جمهوری در مراسم روز دانشجو شرکت کرد. مراسمی که از قبل برای او در دانشگاه صنعتی شریف یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور تدارک دیده‌شده بود. در این مراسم به‌غیراز رئیسی چند تن از دانشجویان سخنرانی کردند که برخی از آنان سخنان انتقادی جدی علیه او داشتند. رئیسی اما با وجود انتقادها مسیر فرافکنی را در پیش گرفت. رئیس‌جمهوری در بخشی از سخنانش به موضوع ارز پرداخت و گفت: «عده‌ای در تلاش هستند تا مذاکرات عزتمندانه کشور را به قیمت ارز ربط دهند. خبر دقیق داریم عده‌ای شبانه‌روز در تلاش‌اند هم‌زمان با مذاکرات، نرخ ارز را بالا ببرند و مذاکرات را به اقتصاد گره بزنند تا خواسته‌های خود را به ملت تحمیل کنند. دستگاه‌های اطلاعاتی پیگیر معرفی افراد هستند. برخی از این افراد در داخل و برخی نیز در خارج از کشور در محافل و فضای مجازی و واقعی به دنبال بالا بردن قیمت ارز هستند.»

رئیسی در این سخنان خود رسماً مدعی شده است که تغییر نرخ ارز در ایران ارتباطی با موضوع مذاکرات هسته‌ای در کشور ندارد. درصورتی‌که تجربه حداقل یک دهه گذشته بازار ایران نشان می‌دهد که نه‌تنها ارز بلکه حیات و وضعیت بسیاری از بازارهای مالی و غیره نیز به مذاکرات هسته‌ای ایران وابستگی مستقیمی دارد.

چراکه شریان حیاتی تبادل مالی ایران با جهان خیلی وقت است به این مذاکرات گره‌خورده است. هرچند تابه‌حال کسی منکر دیگر عوامل مؤثر بر نرخ ارز نشده اما موضوع نتیجه مذاکرات نیز به گفته کارشناسان و تجربه سالیان گذشته غیرقابل‌انکار است. چراکه همین وضع یعنی تغییر نرخ ارز بعد از مذاکرات در هر شرایطی در دولت حسن روحانی نیز رخ داد در نتیجه چنانچه این فرضیه را در نظر بگیریم که در هر دولتی عواملی به‌طور عامدانه نرخ ارز را دست‌کاری می‌کنند باید پرسید این اتفاق به سود کدام جریان سیاسی در داخل کشور است؟ و چرا هیچ دولتی توان کنترل آن را ندارد؟ در این صورت باز هم این دولت است که مسئولیت پاسخگویی دارد ولی تابه‌حال دراین‌باره دولت‌ها مسئولیتی را نپذیرفته‌اند و کم‌کاری خود را قبول نکرده‌اند.

دفاع از کابینه تک جناحی

رئیسی در ادامه به دفاع از تصمیمات خود پرداخت و همچنان منکر برخی واقعیت‌های دولتش شد. ازجمله این‌که رئیسی وعده داده بود از تمام ظرفیت نخبگان کشور برای تشکیل دولت استفاده می‌کند اما بعد از معرفی کابینه مشخص شد که او تنها از حلقه حامیان سیاسی‌اش به‌خصوص اصولگرایان اعضای کابینه‌اش را انتخاب کرده است. این انتخاب در برخی موارد حتی از حلقه حامیان سیاسی هم محدودتر بوده و تنها شامل یک حلقه از دوستان یا گعده‌های سیاسی می‌شده است مانند گروهی از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق (ع) که به سمت‌های مختلف دست یافتند.

بااین‌وجود رئیسی گفت: «هیچ‌گونه وابستگی به حزب، گروه، دسته و جریان سیاسی نداریم و در انتخاب همکاران خود تلاش کردیم کارآمدی و برخورداری از روحیه جهادی ملاک باشد ضمن اینکه اکثر آن‌ها عضو هیات علمی دانشگاه‌های کشور هستند.» نگاهی به سوابق اعضای کابینه رئیسی نشان می‌دهد که همه آن‌ها وابستگی شدیدی به جریان اصولگرای کشور دارند. نمونه بارز آن این است که همه رقبای انتخاباتی رئیسی آنان که هم جناح او بودند در دولتش به سمتی رسیدند ولی مهرعلیزاده و همتی که از هم‌قطاران او نبودند از میدان خارج شدند.

نکته دیگر قابل‌توجه در سخنان رئیسی اصرار او بر انکار انتصابات فامیلی است.
 او دیروز با اشاره به تخریب دولت بر مبنای اتهامات بی‌اساس ازجمله انتصابات فامیلی اظهار کرد: «برای روشن شدن این مطلب می‌توان دولت‌های سه دهه گذشته را با این دولت مقایسه کرد، البته کسانی که چنین اتهاماتی مطرح می‌کنند به نادرستی آن نیز اذعان دارند منتها این موضوع اسم رمزی برای تخریب دولت شده تا اقدامات دولت را تحت‌الشعاع آن قرار دهند.» این در حالی است که انتصابات نامناسب دولت مورد اعتراض اصولگرایان هم قرار گرفته است. انتصاباتی که بر مبنای رفاقت و روابط فامیلی انجام‌شده است ولی بااین‌حال دولت مدعی است آن را نمی‌پذیرد هرچند که برخی موارد گزارش‌شده را سعی کرده نادیده بگیرد یا دستور لغو آن را صادر کند.

ادعای افزایش صادرات

رئیس‌جمهور دیروز به‌غیراز انکارها، ادعاهایی هم درباره وضعیت اقتصادی داشت که با شواهد این روزهای بازار ایران همخوانی ندارد. او با اشاره به سخن یکی دیگر از دانشجویان در مورد شرایط و وضعیت اقتصادی دولت در زمان تحویل دولت سیزدهم، گفت: «به‌رغم همه مشکلات تلاش شده تا درآمدهای کشور و صادرات نفت و میعانات افزایش یابد، همچنان که میزان صادرات در این مدت ۴۰ درصد افزایش پیداکرده است. پس از سفر به تاجیکستان حجم تبادلات اقتصادی با این کشور سه برابر شده است.» 

این در حالی است که صادرات تجاری ایران طی یکی دو سال اخیر به خاطر تحریم‌های مختلف در برخی بخش‌ها کاملاً به صفر رسیده است. حداقل طی هفته‌های اخیر خبرهای مختلفی درباره برگشت خوردن محصولات تجاری صادرشده به کشورهای مختلف اخبار بسیاری منتشرشده که رئیس‌جمهوری دیروز تلاش کرد همه آن‌ها را نادیده بگیرد. 

ازجمله صادرات نخل به قطر، فلفل به روسیه و توقف صادرات خودرو به ارمنستان. هرچند که کانال صادرات ایران به‌طور کامل بسته نشده است اما به گفته فعالان عرصه صادرات ایران در بسیاری از حوزه‌ها همچنان با مشکلات جدی روبه‌رو است که رئیسی جمهوری در سخنرانی دیروز خود سعی کرده به آنان نپردازد و آنان را نادیده بگیرد.

این در حالی است که شرایط اقتصادی کشور در مرحله‌ای است که به گفته بسیاری نیاز دارد برای حل مشکلات تصمیمات ویژه و مهمی گرفته بشود و برای این کار هم ابتدا باید واقعیت سخت اقتصادی کشور پذیرفته شود. موضوعی که امروز از سوی نهادهای مختلف به آن اذعان می‌شود ازجمله به‌تازگی فرمانده سپاه تهران رسماً از وضعیت بد اقتصادی کشور به‌عنوان یک واقعیت سخن گفته است.

هماهنگی تیم اقتصادی

رئیس‌جمهوری با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان در خصوص ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت تأکید کرد: «همه اجزای اقتصادی دولت با یکدیگر هماهنگ هستند ضمن اینکه در دولت تلاش می‌کنیم سخنان و نظرات همه صاحب‌نظران اقتصادی شنیده شود.» رئیسی در دولت خود افراد بسیاری را در سمت‌های مختلف منصوب کرده که همگی مسئولیتی مستقیمی در حوزه اقتصاد دارند. ازجمله آنان می‌توان به محسن رضایی و محمد مخبر دزفولی اشاره کرد. برای آشنایان به عرصه سیاست روشن است که آنان مواضع واحدی در عرصه اقتصاد ندارند. همین هم به یک دغدغه حتی برای اصولگرایان تبدیل‌شده است. واعظ آشتیانی از مدافعان دولت در گفت‌وگو با «همدلی» نیز این عدم هماهنگی بین تیم اقتصادی دولت را یک نگرانی مهم می‌داند ولی بااین‌حال رئیسی دیروز تصمیم گرفته بود که منکر کاستی و مشکلات شود و تنها در دفاع از اقدامات و تصمیمات خود سخن بگوید؛ تصمیماتی که اثرات آن را مردم در زندگی روزمره خود می‌بینند.  

این در حالی است که در مراسم روز گذشته حتی دانشجویان نزدیک به جریان حامی رئیس‌جمهوری نیز در سخنان خود به مشکلات عدیده کشور به‌خصوص در مسائل اقتصادی پرداختند.


منبع خبر : همدلی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.