اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
79533
1400/09/22 13:16

طرح صیانت از سال آینده اجرا می‌شود؟

در قانون بودجه سال 1401 از محل اعتبارات عمومی و اختصاصی دستگاهی، میزان اعتبارات وزارت ارتباطات نسبت به سال 1400 حدود 134 درصد رشد داشته است. ممکن است افزایش بودجه وزارت ارتباطات به دلیل ایجاد شبکه ملی اطلاعات باشد؟

براساس قانون بودجه امسال، بودجه وزارت ارتباطات از پنج هزار و ۹۷ میلیارد تومان به ۱۳ هزار میلیارد و ۹۸۸ میلیون تومان افزایش یافته و بیشترین درصد تغییر نسبت به سال گذشته را در میان وزارت‌خانه‌ها، به خود اختصاص داده است.

بحث راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت در ایران از سالیان پیش مطرح شده و قرار بود تا پایان دولت دوازهم اجرایی شود. این طرح به دلیل ضعف زیرساخت‌ها و کمبود بودجه لازم مطابق پیش‌بینی‌ها جلو نرفت.

افزایش بودجه وزارت ارتباطات در حالی صورت گرفته است که طرح صیانت و ایجاد شبکه ملی اطلاعات به یکی از دغدغه‌های اصلی وزیر و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تبدیل شده است.

اینترنت ملی به زودی رونمایی می‌شود؟

کیوان نقره‌کار، کاشناسان حوزه فناوری و ارتباطات در این باره گفت: با توجه به صحبت‌های وزیر ارتباطات که اصلی‌ترین پروژه خود را ایجاد شبکه ملی اطلاعات می‌داند، به نظر می‌رسد این افزایش بودجه برای فراهم کردن زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات است.

این کارشناس حوزه فناوری معتقد است که افزایش بودجه وزرات ارتباطات، با ایجاد شبکه ملی اطلاعات و بومی‌سازی اینترنت مرتبط است.

برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی گمان می‌کنند که افزایش بودجه وزارت ارتباطات به دلیل ایجاد شبکه ملی اطلاعات است، چرا که در چند وقت اخیر پهنای باند بین‌المللی اینترنت به دلایل مختلف کاهش پیدا کرده و زمینه را برای ایجاد اینترنت ملی تا حدود زیادی فراهم شده است.

«۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومن، بودجه برای زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تخصیص داده شده. یعنی بیشتر از نصف بودجه وزارت ارتباطات، صیانت نزدیکه»

«بیشترین درصد افزایش بودجه: وزارت ارتباطات با ۱۳۴ درصد؛ کمترین درصد افزایش: وزارت خارجه با ۳ درصد، پیام روشنه: بی‌اعتنایی به ارتباط با دنیا و تقویت زیرساخت شبکه ملی ارتباطات!»

«اعتبار ۹ هزار میلیاردی اینترنت ملی در بودجه ۱۴۰۱ بودجه وزارت ارتباطات از ۵ به ۱۴ هزار میلیارد تومان رسیده. یعنی ۱۳۴% افزایش! آیا بخشی از این بودجه برای راه‌اندازی اینترنت ملی است؟»

با توجه به تغییراتی که کمیسیون مشترک در طرح صیانت ایجاد کرده و رسیدگی به این طرح برای مدتی متوقف شده است، به نظر می‌رسد وزارت ارتباطات و کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح صیانت، منتظر تایید بودجه ۱۴۰۱ دولت برای آغاز و اجرای این طرح هستند.


منبع خبر : تجارت نیوز
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.