اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
80070
1400/09/30 13:05

جزئیات نگران کننده از سویه‌ی اُمیکرون

خطر ابتلای مجدد به سویه‌ی اُمیکرون 5.4 برابر بیشتر از خطر ابتلای مجدد به سویه‌ی دلتا است. این بدان معناست که حفاظتِ ناشی از ابتلای قبلی در برابر ابتلای مجدد به اُمیکرون ممکن است تا 19 درصد کاهش یابد.

مقاله امیلی هد و دکتر سابینه ال. ون السلند در امپریال کالج لندن(مترجمان: دامون افضلی-نیما فاتح)

مطابق برآورد گزارش جدید (گزارش 49) تیم واکنش به کووید‌ـ‌19 امپریال کالج لندن خطر ابتلای مجدد به سویه‌ی اُمیکرون 5.4 برابر بیشتر از خطر ابتلای مجدد به سویه‌ی دلتا است. این بدان معناست که حفاظتِ ناشی از ابتلای قبلی در برابر ابتلای مجدد به اُمیکرون ممکن است تا 19 درصد کاهش یابد.

محققان در حال برآورد رشد و فرار از ایمنیِ سویه‌ی اُمیکرون را در انگلستان هستند. آن‌ها از داده‌های UKHSA و NHS استفاده کرده‌اند و تمامی موارد ابتلا به کرونا در انگلستان را، که با تست PCR در فاصله‌ی 29 نوامبر تا 11 دسامبر 2021 تأیید شده بود، بررسی کرده‌اند.

رشد اُمیکرون

نخست باید به این نکته اشاره کنیم که در این گزارش به عامل‌های مرتبط با مثبت‌بودن تست اُمیکرون در مقایسه با موارد ابتلا به سویه‌هایی غیر از اُمیکرون (عمدتاً دلتا) پرداخته شده است. نتایج نشان می‌دهد که نسبت ابتلا به اُمیکرون در بین تمام موارد ابتلا به کووید تا 11 دسامبر، هر دو روز یک‌بار دو برابر شده است؛ تخمین این موارد هم بر اساس فاکتور SGDF و هم بر اساس داده‌های ژنوتیپی انجام شده است. پژوهشگران، مطابق این نتایج، برآورد می‌کنند که عدد بازتولیدِ (R) اُمیکرون در طول دوره‌ی مطالعه‌شده بالای 3 بوده است.

توزیع اُمیکرون بر اساس سن، منطقه و قومیت هم‌اکنون به‌طرز چشمگیری متفاوت از سویه‌ی دلتا است، به طوری که در افراد 18 تا 29 ساله، ساکنان منطقه‌ی لندن، و افراد متعلق به قومیت‌های آفریقایی، میزان ابتلا به اُمیکرون به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از دلتا است.

اُمیکرون هنوز به‌طور یکنواخت در بین سرتاسر جمعیت منتقل و توزیع نشده است. با این حال، محققان خاطرنشان می‌کنند که با توجه به قابلیت اُمیکرون در فرار از سیستم ایمنی، توزیع سنیِ ابتلا به آن ممکن در هفته‌های آینده کماکان متفاوت از دلتا باشد.

در این مطالعه هیچ شواهدی مبنی بر این که بیماری ناشی از اُمیکرون شدّت کمتری نسبت به دلتا دارد، یافت نشده است، این نتیجه‌گیری مبتنی بر نسبت افرادی که تست‌شان مثبت بوده و علائم داشته‌اند یا بر اساس نسبت شمار مبتلایانی که پس از ابتلا به مراقبت‌های بیمارستانی نیاز داشته‌اند، بوده است. با این حال، داده‌های مربوط به بستری‌شدن در بیمارستان فعلاً بسیار محدود است.

میزان ابتلای مجدد

محققان برای ارزیابی تاثیر اُمیکرون بر میزان ابتلای مجدد از داده‌های ژنوتیپی استفاده کرده‌اند.

با کنترل وضعیت واکسن، سن، جنسیت، قومیت، ابتلای بدون علائم، منطقه و تاریخ نمونه، برآورد شده که خطر ابتلای مجدد به اُمیکرون 5.40 برابرِ سویه‌ی دلتاست (CI: 4.38-6.63) . برای زمینه‌مندکردن این یافته باید یادآور شویم که در دوره‌ی ماقبل اُمیکرون، طبق برآورد مطالعه‌ی SIREN بریتانیا درباره‌ی موارد ابتلا به کووید در بین کارکنان نظام سلامت، ابتلای قبلی محافظتی 85 درصدی در برابر ابتلای دوم به کووید طیّ 6 ماه ارائه می‌کرد. مطالعه‌ی حاضر می‌گوید در مورد خطر ابتلای مجدد به اُمیکرون، حفاظت ناشی از ابتلای پیشین به 19 درصد کاهش یافته است (CI: 4.38-6.63).

اثربخشی واکسن‌ها در برابر اُمیکرون

محققان در این پژوهش دریافتند که خطر ابتلای همراه با علائم به اُمیکرون، در مقایسه با دلتا، برای افرادی که دو هفته یا بیشتر از دُز دوم واکسن‌شان و دو هفته یا بیشتر از دُز تقویت‌کننده‌شان (برای واکسن‌های آسترازنکا و فایزر) گذشته است، به طرز قابل‌توجهی افزایش یافته است.

بسته به تخمین‌هایی که براساس اثربخشی واکسن‌ها در برابر ابتلای همراه با علائم به سویه‌ی دلتا استفاده می‌شود، این بدان معناست که اثربخشی واکسن‌ها در برابر ابتلای همراه با علائم به اُمیکرون به رقمی بین 0 تا 20 درصد (پس از تزریق دو دُز) و 55 تا 80 درصد (پس از دُز تقویت‌کننده) تبدیل می‌شود. برآوردهای مشابهی با استفاده از داده‌های ژنوتیپی، البته با عدم‌قطعیت و ابهامات بیشتر، به دست آمد.

پروفسور نیل فرگوسن از امپریال کالج لندن می‌گوید: «این مطالعه شواهد بیشتری از افزایش قابل‌توجه قابلیت سویه‌ی اُمیکرون در گریختن از ایمنی قبلیِ ناشی از ابتلا یا واکسیناسیون، به دست می‌دهد. این سطح از فرار از سیستم ایمنی به این معنی است که اُمیکرون تهدیدی بزرگ و قریب‌الوقوع برای سلامت همگانی است».

پروفسور عذرا غنی از امپریال کالج لندن هم می‌گوید: «کمّی‌سازیِ خطر ابتلای مجدد و اثربخشی واکسن‌ها در برابر اُمیکرون برای مدل‌سازیِ مسیر احتمالی موج اُمیکرون در آینده و تأثیر بالقوه‌ی واکسیناسیون و سایر مداخلات مبتنی بر بهداشت همگانی ضروری است».

 

ترجمه‌ از: امپریال کالج لندن

 


منبع خبر : اصلاحات پرس
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.