اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
80312
1400/10/05 09:48

یک خبر خوب و یک خبر بد از سویه جدید کرونا

کارشناسان هشدار می‌دهند که نسبت کمترِ افراد بستری‌شده در بیمارستان (پس از ابتلا به اُمیکرون) به این معناست که این ”کم“، هنگام افزایش موارد ابتلا، یعنی ”بسیار زیاد“.

اصلاحات‌پرس-نیما فاتح-دامون افضلی؛ ریچارد آدامز، در مقاله‌ای برای نشریه «گاردین» نوشت: به گفته‌ی کارشناسان آن دسته شواهدی که نشان می‌دهند عفونت ناشی از اُمیکرون ممکن است شدّت کمتری نسبت به سایر سویه‌های کووید داشته باشد، خبر خوبی است؛ اما این خبر خوب احتمالاً تفاوت چندانی یا هیچ تفاوتی در طول مدتِ این پاندمی ایجاد نمی‌کند.

چندین پژوهشی که در هفته‌ی جاری منتشر شده حاکی از آن است که احتمال آن که مبتلایان به اُمیکرون نیاز به بستری‌شدن در بیمارستان پیدا کنند، بسیار کمتر است.

روز پنجشنبه آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا  (UKHSA)اعلام کرد که برآورد می‌شود احتمال بستری‌شدنِ مبتلایان به این سویه در اورژانس‌های بیمارستان‌ها 31 تا 45 درصد کمتر از سویه‌ی دلتاست، و احتمال این که مبتلایان نیاز به بستری‌شدن در بیمارستان پیدا کنند هم 50 تا 70 درصد کمتر است.

در پژوهشی دیگر، محققان دانشگاه ادینبورگ از ماه نوامبر به مطالعه‌ی عفونت‌های سویه‌های دلتا و اُمیکرون نشستند. به گفته‌ی آن‌ها نتایج «حاکی از آن است که در اُمیکرون، در مقایسه با دلتا، شاهد کاهشی دوسومی در مورد خطرِ بستری‌شدن در بیمارستان هستیم».

اما کارشناسان هشدار داده‌اند که این نتایج حاکی از تغییری در سطح ابتلا نیست. در بریتانیا، افزایش شدید موارد ابتلا به این معنی است که حتی اگر تنها بخش کوچکی از مبتلایان به اُمیکرون نیاز به بستری‌شدن در بیمارستان پیدا کنند، این می‌تواند مشکلاتی برای سازمان سلامت بریتانیا (NHS) ایجاد کند.

مارک وولهاوس، استاد دانشگاه ادینبورگ و یکی از نویسندگان پژوهش اسکاتلند، می‌گوید تحقیقات جدید کمابیش خوش‌بینانه است، هرچند گسترش سریعِ اُمیکرون یعنی آن که هنوز خطراتی در پیش است.

این خبر خوبی است اما کارمان تمام نشده و هنوز از خطر نجسته‌ایم. وولهاوس می‌گوید تردیدی نیست که شدّت بیماری فاکتور بسیار مهمی است اما این تنها یکی از عوامل مؤثر بر فشاری است که بر بهداشت عمومی وارد می‌شود:

«موضوع دیگر بزرگیِ مطلقِ موج [ابتلا] است. با توجه به داده‌های ما در اسکاتلند، روش ساده‌ی بررسی آن این است که در مورد اُمیکرون شدّتِ بیماری یا احتمال بستری‌شدن در بیمارستان تقریباً یک‌سومِ دلتاست. اما اگر تعداد موارد ابتلا به آن سه‌برابرِ دلتا باشد، به همان جایی که شروع کرده بودیم برمی‌گردیم. هنوز هم باید نگران بزرگیِ مطلقِ موج ابتلا، میزان رشد بسیار سریع، سریع‌بودن زمانِ دوبرابرشدنِ [موارد ابتلا به آن] باشیم. شمار موارد ابتلا در بریتانیا کماکان  در حال افزایش است، بنابراین چیزی که در این لحظه بیش از هر چیزی دیگری مایه‌ی نگرانی است، اندازه‌ی آن موج است».

دکتر راغب علی، همکار ارشد تحقیقات بالینی در دانشگاه کمبریج، به رویترز گفت که داده‌های مربوط به [بستری‌شدن افراد در] بیمارستان دلگرم‌کننده است و «ممکن است توجیهی باشد بر تصمیم دولت برای عدم‌گسترش محدودیت‌ها در گردهمایی‌های اجتماعی در کریسمس در انگلستان».

دانشمند دیگری که به دلیل مشارکت در تحقیقاتِ دردست‌انجام خواست که نامش فاش نشود، می‌گوید ابتلا به اُمیکرون ”تأثیر بسیار مخربی“ خواهد داشت چون تعداد قابل‌توجهی از کادرهای درمان مبتلا و به ناچار باید قرنطینه شوند. اما تردیدی نیست که اگر بخش کوچک‌تری از این مبتلایان کارشان به بیماری شدید بکشد، این خبر خوبی است».

تحقیقات جداگانه‌ای که دانشمندان امپریال کالج لندن منتشر کرده‌اند حاکی از کاهش مراجعه به بیمارستان در مورد مبتلایان به سویه‌ی اُمیکرون در قیاس با دلتاست. طبق برآوردِ این تحقیقات احتمال بستری‌شدن مبتلایان به اُمیکرون در بیمارستان 40 تا 45 درصد کمتر از مبتلایان به دلتا است.

اما این مطالعه همچنین نشان داد که تزریق دو دُز واکسن کووید برای مبارزه با اُمیکرون به تنهایی کافی نیست. پروفسور نیل فرگوسن، یکی از نویسندگان تحقیق امپریال کالج لندن، می‌گوید: «با توجه به انتقال‌پذیریِ بالایِ ویروس اُمیکرون، اگر سرعت افزایش موارد ابتلا به اُمیکرون کماکان همچون هفته‌های اخیر باشد، ممکن است تقاضا برای مراقبت‌های درمانی افزایش یابد».

به گفته‌ی وولهاوس شکاف‌های قابل‌توجهی در دانش و آگاهی دانشمندان به اُمیکرون وجود دارد، مثلاً معلوم نیست که کارازار تزریق دُز یادآور یا تقویت‌کننده چطور بر گسترش عفونت تأثیر می‌گذارد:

«به ویژه، این نکته که آیا [دُزهای تقویت‌کننده] فقط مانع از بیمارشدن افراد می‌شوند، یا از ابتلا و انتقال عفونت هم جلوگیری می‌کنند. این هم بسیار مفید خواهد بود‌ـ اما در حال حاضر نمی‌دانیم که تأثیر زیادی بر گسترش این موارد ابتلا دارد یا نه. اگر بر گسترش موارد ابتلا تاثیرگذار باشد، خبر خوبی خواهد بود، و بر اندازه‌ی موج ابتلا و در نتیجه بر سلامت عمومی هم تاثیر می‌گذارد».

 

ترجمه‌ از: گاردین


منبع خبر : اصلاحات پرس
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.