اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
81563
1400/10/25 13:03

مخالفان برجام، با واقعیت حکومت‌داری مواجه شدند

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است: برخلاف کارشکنی‌های طرف‌های مختلف برجام، تنها ایران و آمریکا برای رسیدن به یک توافق جامع عجله دارند‌.

برخی از اظهارات فلاحت پیشه در گفتگو با قرن نو را در ادامه بخوانید.

*کاملاً مشخص است که تیم مذاکره‌کننده عوض شده؛ اما اتفاقی که باید به آن توجه کرد این است که مرجع پیگیری این پرونده در داخل کشور عوض نشده؛ یعنی هنوز پرونده هسته‌ای ایران در شورای عالی امنیت ملی دنبال می‌شود. منتهی قبل از این آقای روحانی و تیم مذاکره‌کننده ایشان با همه جایگاه‌های حقیقی و حقوقی که داشتند تصمیم می‌گرفتند، و نوع نگاهشان نیز تعاملی بود. اما نگاه دولت جدید کاملاً تعاملی نیست.

*در فضای کنونی اتفاقی که خواهد افتاد این است که شرایط واقعی «سیاست» و «قدرت» شکل خواهد گرفت که من تحت عنوان «به زمین آمدن تیم جدید مذاکره‌کننده» از آن یاد کرده‌ام. این تیم در زمان دولت گذشته در جایگاه نقد بود و خیلی انتقاد می‌کرد و حالا می‌بینیم مجموعه‌ای که این تیم را شکل دادند و موضوع برجام را با عبارات «خیانت» تا «اشتباه» و از «قصور» تا «تقصیر» تفسیر می‌کردند، با واقعیت حکومت‌داری و تعاملات بین‌المللی و نیاز کشور به تنش‌زدایی مواجه شده‌اند.

*بزرگ‌ترین معضل و مشکل تیم مذاکره‌کننده، خود برجام نبود؛ بلکه پل‌سازی بود که دولت جدید باید انجام می‌داد؛ «پل‌سازی» بین آن نقد و اثبات! بین آن حوزه انتقادی تا اجرایی که خودشان باید صورت دهند. خیلی از مواضعی که از سوی این تیم شکل گرفت، روی این پل بود که عمدتاً حالت بیانیه‌ای داشت و تحت عنوان تغییر گفتمان مذاکره و اینکه ایران شرایط جدیدی را شکل دهد، مطرح شد.

*امروز در رابطه با برجام متنی شکل گرفته که این متن، متنی واقعی است و به نظر من دیپلمات‌ها از آسمان به زمین آمدند، این متن شامل آن خواسته‌هایی است که ایران در زمان برجام داشت و بعد از برجام شکل گرفت. اما نباید فراموش کرد آن چیزی که تقویت‌کننده موضع ایرانی‌ها است؛ دستاوردی است که ایرانی‌ها در دوران اخیر به‌دست آوردند.

*ما چند دستاورد داشتیم؛ یکی «مقاومت مردم ایران» است که کمتر از آن گفته می‌شود. مردم ایران پای کشورشان ماندند و هزینه‌ها را پرداخت کردند؛ یعنی درحالی‌که نارضایتی‌هایی وجود دارد اما مردم ایران پای حقانیت موضع کشورشان ایستادند. این مهم‌ترین دستاوردی است که به دست آمد، اما در رابطه با این موضوع اصلاً بحث نشد.


منبع خبر : قرن نو
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.