اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
82533
1400/11/16 08:45

چه حقایقی درباره‌ی اُمیکرون می‌دانیم؟

اصلاحات‌پرس- موج اُمیکرون بیشتر شبیه سیلی ناگهانی یا سونامی است. اما خبر خوب این است که به نظر می‌رسد شدّت آن ‌ـ‌در سطح فردی‌ـ بسیار کمتر از گونه‌های قبلی است، و واکسن‌ها همچنان از ما در برابر بستری‌شدن و مرگ ناشی از آن به‌خوبی محافظت می‌کنند.

اصلاحات‌پرس-نیما فاتح-دامون افضلی؛ دکتر تام فریدن در مقاله‌ای نوشت: اُمیکرون پس از گسترش وسیع در آفریقای جنوبی، بریتانیا و سایر نقاط جهان، به سرعت، جای دلتا را به عنوان گونه‌ی غالب گرفته است.

در دو هفته‌ی گذشته موارد ابتلا به کووید به رکوردی بی‌سابقه رسید‌ــ تعداد مبتلایان تقریباً به سه برابرِ اوجِ موارد ابتلا در ژانویه‌ی گذشته رسیده است. اگرچه به نظر می‌رسد که در سطح کشوری به اوج موارد ابتلا رسیده‌ایم، اما هنوز هم ویروس‌های زیادی در هوا هست و در بسیاری از جاها سیل موارد ابتلا هنوز اوج نگرفته است.

”موج“ اُمیکرون بیشتر شبیه سیلی ناگهانی یا سونامی است. طیّ بیش از 30 سال تجربه‌ام در زمینه بیماری‌های عفونی هرگز ویروسی این‌قدر انتقال‌پذیر ندیده‌ام اما خبر خوب این است که به نظر می‌رسد شدّت آن ‌ـ‌در سطح فردی‌ـ بسیار کمتر از گونه‌های قبلی است، و واکسن‌ها همچنان از ما در برابر بستری‌شدن و مرگ ناشی از آن به‌خوبی محافظت می‌کنند. ویروس جرح و تعدیل شده است، پس ما هم باید واکنش‌مان را به اُمیکرون، و به آنچه بعداً پیش می‌آید، جرح و تعدیل کنیم.

از آنجایی که هم موارد ابتلا و هم موارد بستری‌شدن در بیمارستان طیّ چند هفته‌ی گذشته افزایش یافته است، به برخی از رایج‌ترین سؤالات درباره‌ی این گونه، عواقب آن برای نظام‌های سلامت و راه‌هایی که می‌توانیم شیوع ویروس را کاهش دهیم، پرداخته‌ام.
 

اُمیکرون چه تفاوتی دارد؟

اُمیکرون به دلیل تعداد جهش‌های زیادش که رفتار آن را تغییر داده است، مایه‌ی نگرانی‌های زیادی شد. این گونه سریع‌تر گسترش می‌یابد و بهتر از گونه‌های قبلی می‌تواند از ایمنی ـ‌دست‌کم ایمنی در برابر ابتلا اگر نه بیماری شدید‌ـ بگریزد.

به عنوان مثال، مطالعاتی که درباره‌ی تماس‌های خانوادگی انجام شده حاکی از یافته‌ای درخور توجه است: وقتی فردی به اُمیکرون مبتلا می‌شود خطر انتقال ویروس، در قیاس با ابتلای ناشی از دلتا، بالاتر است‌ــ ‌شاید تا دو برابر.

 

آیا اُمیکرون خفیف‌تر است؟

اگرچه اُمیکرون یکی از مُسری‌ترین ویروس‌هایی است که تاکنون دیده‌ایم اما خبر خوب این است که ظاهراً در سطح فردی از گونه‌های قبلی به‌طرز قابل‌توجهی کم‌خطرناک‌تر است. با این اوصاف مسئله‌ی مهم این است که تردیدی نیست که سرعت انتقال و شمار بالای موارد ابتلا تهدیدی حاد و جدی برای نظام‌های مراقبت‌های درمانی ماست.

بر اساس آنچه حالا می‌دانیم، احتمال کمتری هست که مبتلایان به اُمیکرون ‌ـ‌خاصه مبتلایان واکسینه‌شده‌ـ شاهد علائم جدی باشند یا نیاز به بستری‌شدن در بیمارستان پیدا کنند. داده‌ها حاکی از آن است که اُمیکرون چه بسا، از منظر کل جمعیت، تقریباً شدّتی به اندازه‌ی آنفولانزا داشته باشد و شدّت آن برای کسانی که به تازگی واکسن زده‌اند بسیار کمتر است.

ممکن است این ویروس، نسبت به مراحل قبلی همه‌گیری، با ایمنی جمعیتی بیشتری مواجه شود‌ـــ در بسیاری از نقاط 90 درصد (یا بیشتر) از افراد قبلاً یا به کووید مبتلا شده‌اند یا در برابر ویروس واکسینه شده‌اند.

متأسفانه، از آنجا که اُمیکرون بسیار مُسری است، هنوز هم تهدیدی بسیار جدی برای نظام مراقبت‌های درمانی ما محسوب می‌شود. حتی اگر نسبتِ کمتری از مبتلایان به اُمیکرون نیاز به بستری‌شدن در بیمارستان پیدا کنند، شمار فراوانِ مبتلایان به آن کافی است تا بیمارستان‌ها در سیل بیماران غرقه شوند.

درعین‌حال که موارد ابتلا در سطوح بی‌سابقه‌ای قرار دارد، قابلیّت و ظرفیت نظام‌های مراقبت‌های بهداشتی ما کمتر از گذشته است چون کارکنان بخش درمان از این وضعیت اضطراری دوساله خسته شده‌اند یا اصلاً قادر به کار نیستند چون خودشان هم به کووید مبتلا شده‌اند.

 

آیا واکسن‌ها هنوز هم علیه اُمیکرون مؤثرند؟

واکسن‌ها کماکان محافظتی عالی در برابر بیماری شدیدِ ناشی از کووید فراهم می‌آورند، و این موضوع با اُمیکرون هم تغییر چندانی نکرده است.

چیزی که تغییر کرده این است که اُمیکرون تا حدودی بهتر می‌تواند از سیستم ایمنی بگریزد و باعث ابتلای افرادی شود که قبلاً به کووید مبتلا شده‌اند یا حتی کسانی که 3 تا 4 ماه پیش واکسن زده‌اند. در مورد گونه‌های قبلی، واکسن‌های ما در کاهش خطر عفونت و انتقال خوب عمل کرده‌اند، اما مشخص نیست که در مورد اُمیکرون چنین انتظاری از آن‌ها واقع‌بینانه است یا نه.

داده‌های اولیه‌ی مطالعات آزمایشگاهی حاکی از کاهش آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده‌ی ویروس، در مقایسه با گونه‌های قبلی، است. شواهد جدیدِ برگرفته از دنیای واقعی نیز مؤید این داده‌هاست. متأسفانه با اُمیکرون احتمال ابتلای مجدد بیشتر از دلتا است.

اگرچه اُمیکرون باعث ابتلای افراد بیشتری از واکسینه‌شده‌ها می‌شود اما بیشترین خطر اِمیکرون برای افراد واکسینه‌نشده است. یک مطالعه‌ی جدید CDC که روز جمعه منتشر شد نشان داد که در ماه دسامبر خطر ابتلای بزرگسالان واکسینه‌نشده، در مقایسه با بزرگسالانی که به تازگی واکسن زده بوده‌اند، پنج‌برابر بیشتر است. داده‌های شهر نیویورک نیز نشان می‌دهد که اکثر کسانی که به دلیل ابتلا به کووید در بیمارستان بستری شده‌اند واکسینه نشده بوده‌اند. علی‌رغم قدرتِ افزایش‌یافته‌ی اُمیکرون در فرار از سیستم ایمنی، محافظتی که واکسن‌ها در برابر بستری‌شدن در بیمارستان و مرگ فراهم می‌آورند بسیار بالاست و دُز تقویت‌کننده بر حفاظت شما می‌افزاید.

تزریق دُز جدیدِ واکسن بسیار مهم است. سایر ابزارهای مؤثر، کاهنده و تعدیلی، خاصه ماسک‌ها، نیز ضروری است، دست‌کم تا زمانی که سونامی اُمیکرون بگذرد.

 

آیا ابتلابه اُمیکرون از من در برابر گونه‌های آتی محافظت می‌کند؟

هنوز نمی‌دانیم که آیا ابتلا به اُمیکرون از ما دربرابر برخی یا همه‌ی گونه‌های قبلی یا آتیِ ویروس  SARS-CoV-2 محافظت می‌کند یا نه. در بسیاری از بیماری‌های عفونی، بیماریِ کمتر ‌شدید منجر به ایجاد ایمنی کمتر می‌شود، بنابراین معلوم نیست که سیل ناگهانیِ اُمیکرون دیواره‌ی دفاعی ایمنی‌مان را به‌طرز چشمگیری تقویت می‌کند یا نه؛ هرچند ممکن است که این کار را انجام دهد.

در مطالعه‌ای بسیار کوچک در آفریقای جنوبی، آنتی‌بادی‌های افرادی که اخیراً به اُمیکرون مبتلا شده‌اند، توانسته‌اند گونه‌ی دلتا را در آزمایشگاه خنثی کنند. با این حال، معنای این امر در دنیای واقعی، خاصه در محافظت طولانی‌مدت و پایدار، مشخص نیست.

علی‌رغم آن که مطمئن نیستیم که ابتلا به اُمیکرون باعث ایمنی موثر یا دیرپا می‌شود یا نه، اما این را می‌دانیم که افزایش واکسیناسیون و موارد ابتلا موجب تقویت سازوکار دفاعی ما در برابر کووید می‌شود.

من نسبت به توانایی‌مان در مهار این همه‌گیری، بیش از هر وقت دیگری از زمان پیدایش آن، خوشبین‌ام‌ـــ مگر آن که گونه‌ی نوع بدتری ظاهر شود: با انتقال‌پذیریِ اُمیکرون و مرگباریِ دلتا. این اتفاق امکان‌پذیرست اما اگر واکسن و ماسک بزنیم، بهداشت عمومی را تقویت کنیم و بر ظرفیت تولید واکسن‌مان بیفزاییم، در توانایی‌مان در حرکت رو به جلو تغییری ایجاد نمی‌شود.

 

چه کارهای دیگری می‌توانم انجام دهم تا از ابتلا به اُمیکرون یا انتشار آن‌جلوگیری کنم؟

هر یک از ما می‌توانیم برای کاهش خطرات در سطح فردی، علاوه بر واکسیناسیون،  اقدامات ساده‌ای انجام دهیم:

استفاده از ماسک‌هایی که حفاظت بیشتری فراهم می‌آورند، نظیر  N95، KN95، KF94  یا ماسک‌های مشابه.
بهبود تهویه با بازکردن درها و پنجره‌ها، فیلترکردن هوا یا گذراندن زمان بیشتری در فضای بیرون
قبل از دورهمی با دوستان و خانواده‌ای که با آنها زندگی نمی‌کنید، تست بدهید.
اگر در معرض کووید قرار گرفتید، خود را قرنطینه کنید و تست بدهید.
اگر تست‌تان مثبت بود یا به کووید مبتلا شدید، برای محافظت از اطرافیان‌تان در خانه بمانید و خود را ایزوله کنید.
قبل از ملاقات با افراد آسیب‌پذیر، سالخوردگان و کسانی که دارای نقص ایمنی‌اند، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید.

 

ما نمی‌توانیم از همه‌ی عفونت‌ها جلوگیری کنیم، اما قادریم تفاوت بزرگی ایجاد کنیم

اُمیکرون تهدیدی جدی است اما به خوان اول برنمی‌گردیم. ما واکسن، ماسک، تست‌گیری، دارو و درمان و دستگاه تنفس داریم. واکسن و دُز تقویت‌کننده بزنید؛ در داخل خانه ماسک بزنید (و اگر سیستم ایمنی‌تان معیوب است یا سالخورده‌اید، از ماسک‌های بهتری نظیری N95 یا ماسک‌های مشابه استفاده کنید)؛ اگر در معرض ویروس قرار گرفتید یا احساس بیماری کردید تست بدهید؛ و خطرات و مزایای بالقوه‌ی فعالیت‌ها را متوازن کنید تا سیلاب در ماه یا ماه‌های آینده فروکش کند. آنچه را برای‌تان از همه مهم‌تر است حتی‌الامکان با رعایت ایمنی انجام دهید.

بیایید این درسِ اُمیکرون را به خاطر بسپاریم: این ویروس سریع حرکت می‌کند. جهش‌ها، عملاً، ابداعات ویروس‌اند. اُمیکرون چه بسا آخرین غافلگیری‌ای نباشد که این ویروس برای ما در آستین دارد. اگر کسی مُصر است  که می‌داند با کووید چه اتفاقاتی در پیش است، چنین فردی نمی‌داند که دارد در مورد چه چیزی صحبت می‌کند. برای کُندکردن گسترش بیماری و مرگ‌ومیرها باید به سرعت بیاموزیم، واکنش‌مان را جرح‌وتعدیل کنیم و شیوه‌ی اطلاع‌رسانی‌مان را ارتقاء دهیم و بر اساس آنچه می‌دانیم دست به کار شویم.

ترجمه‌ از: elemental


منبع خبر : اصلاحات پرس
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.