اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
83673
1400/11/18 09:42

انفجار «امیکرون» زیر پای وزارت بهداشت

چند روزی هست که اُمیکرون زیر پای ساختمان وزارت بهداشت در حال شعله‌ورترشدن است، اما خبری از سخت‌گیری در رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌های کرونایی نیست.

سویه اُمیکرون به‌شدت در حال انتشار است، به طوری که آمارهای روزانه وزارت بهداشت از موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر، نشان از روند صعودی آن دارد. این در حالی است که برای کنترل سرعت شیوع و انتقال بیماری، بهترین راهکار، رعایت پروتکل‌ها و البته تزریق واکسن است.

در چنین اوضاع و احوالی که تهران نیز به طور کامل قرمز شده و شرایط اصلا خوب نیست، شاهد برخی تجمعات هستیم که رعایت پروتکل‌ها در این تجمعات، کمتر از حد انتظار بوده است.
چند روزی هست که برج میلاد تهران میزبان جشنواره فیلم فجر برای اهالی رسانه است. جایی که همه عوامل فیلم‌ها باید حاضر شوند و به سؤالات خبرنگاران پاسخ بدهند و البته جلوی دوربین‌های عکاسان نیز قرار بگیرند. شاید همین حضور عوامل فیلم‌ها، به تنهایی برای شلوغی برج میلاد کافی باشد.

این در حالی است که ساختمان اصلی وزارت بهداشت، در نزدیکی برج میلاد تهران قرار دارد و می‌توان از پشت شیشه‌های ساختمان وزارتخانه، نظاره‌گر برج میلاد بود.
پنجشنبه گذشته یعنی ۱۴ بهمن ۱۴۰۰، محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، در بازدید از محل برگزاری جشنواره فیلم فجر در برج میلاد تهران، گفت: وقتی یک رویداد فرهنگی مانند جشنواره فیلم فجر قرار است برگزار شود، باید مقدمات آن برای رسیدن به آن نیت مطلوب انجام شود، یکی از آنها پیشگیری‌های بهداشتی است.
وی افزود: دوستان ما از وزارت بهداشت هم که در اینجا حضور دارند به چند دلیل است، یکی حضور نمادین است.

هاشمی درباره استقرار تیم واکسیناسیون در برج میلاد، گفت: قطعا باید این استقرارها باشد و جزء پروتکل‌هاست ولی آن کسی که باید بیش از بقیه رعایت کند، تک‌تک ما هستیم. سه راه‌حل ساده وجود دارد و آن هم استفاده صحیح از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و مهم‌تر از همه واکسیناسیون.

هاشمی اضافه کرد: برگزاری جشنواره فیلم فجر تاکنون راضی‌کننده بوده است. امیدوارم پروتکل‌ها رعایت شود و اتفاق خوب جشنواره با سلامتی همراه باشد و ما شاهد آن نباشیم که بعد از جشنواره شمار مبتلایان بیشتر شود.
سرپرست مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، در حالی چنین اظهارنظری نسبت به شرایط برگزاری جشنواره فیلم فجر در دوران شیوع اُمیکرون دارد که بازخورد مشاهدات از محل برگزاری جشنواره در برج میلاد، نگران‌کننده بوده است.

حضور انبوه خبرنگاران و عکاسان رسانه‌ها در کنار یکدیگر و در محل برگزاری نشست‌های خبری فیلم‌ها، تقاضا برای گرفتن عکس‌های سلفی و هنری و... دست به دست هم داده است تا شاهد چشم‌های نگران برخی از حاضران در جشنواره باشیم.
صدای سرفه‌ها و عطسه‌های برخی حاضران در محل برگزاری جشنواره، یکی دیگر از شواهد نگران‌کننده از عدم رعایت پروتکل‌ها در این جشنواره بوده است. درحالی‌که اعضای کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، اصرار بر تشدید محدودیت‌ها و اعمال پروتکل‌ها دارند، اما می‌بینیم که چنین شرایطی در محل برگزاری جشنواره فیلم فجر در برج میلاد، خیلی کم‌رنگ است.

ناگفته نماند که وزارت بهداشت، با اعمال تمهیدات لازم در محل برگزاری جشنواره فیلم فجر در برج میلاد تهران، امیدوار بود در روزهای برگزاری جشنواره، مشکلی وجود نداشته باشد. به طوری که حضور ناظران بهداشتی با همراهی دانشگاه علوم پزشکی ایران، یکی از اقدامات بود.

بر همین اساس، ناظران وزارت بهداشت حاضر هستند تا از نزدیک بر شرایط میهمانان نظارت داشته باشند. در همین راستا علاوه بر تب‌سنجی، شرح حالی از میهمانان پرسیده می‌شود و در صورتی که فردی وضعیت مشکوک داشته باشد، تست PCR گرفته می‌شود و اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد از ورود وی به خانه جشنواره جلوگیری خواهد شد. در فضای بیرونی خانه جشنواره هم ماسک، الکل و... در اختیار میهمانان قرار می‌گیرد.

پرستاران و کادر درمان پشتیبان نیز به شکل دائمی در محل خانه جشنواره حضور خواهند داشت تا در صورت نیاز نسبت به انجام درمان پیشگیرانه میهمانان اقدام کنند. 12 پرستار و یک پزشک این تیم پشتیبان را تشکیل می‌دهند.
متأسفانه با وجود تدابیر پیش‌بینی‌شده و... آنچه در واقعیت رخ داده است، شلوغی و ازدحام جمعیت حاضر در محل برگزاری جشنواره است که در برخی از ساعات و اکران برخی از فیلم‌ها، بر شدت شلوغی و ازدحام حاضران افزوده می‌شود. بدون اینکه قرار باشد از ورود فرد مشکوک به کرونا، جلوگیری شود. صرف تب‌سنجی از افراد، نمی‌تواند نشانه رعایت پروتکل‌ها باشد.


منبع خبر : روزنامه شرق
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com

  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.