اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
83911
1400/11/22 11:44

خاتمی دیگر وارد صحنه‌ی عملیاتی سیاست نخواهد شد

محمدرضا خاتمی گفت: آقای خاتمی به مقامات کشور و دوستانشان گفتند که دیگر وارد صحنه ی عملیاتی سیاست نخواهند شد. اصلاح طلبان این اعتقاد را دارند که جز از طریق انتخابات نمی‌توان به قدرت رسید و هرگز به دنبال لابی با اصحاب قدرت برای دستیابی به قدرت نیستند

محمدرضا خاتمی  در میزگرد «سیاست خارجی و رابطه با آمریکا» در کلاب کافه خبر/کلاب هاوس حضور یافت و سخنانی بیان کرد که اهم آنها عبارت است از:

*اگر کسی کاری را به هرنیتی که در جهت منافع ملی است انجام می‌دهد ما نباید چالش بکنیم که دروغ می‌گویید و قبلا فلان شعار را می‌دادید .

*مساله ی هسته ای و برجام همان طور که رهبری گفتند در جاهای بالادستی انجام می شود و از سال های ۹۰-۹۱ که ما وارد آن تحریم های کمر شکن شورای امنیت شدیم؛ رهبر انقلاب عبارت نرمش قهرمانانه را به کار بردند و دیدیم در همان زمان ؛ هم مذاکرات محرمانه با آمریکا در عمان بود و هم در چهارچوب ۵+۱ انجام شد و اگر کوچکترین مخالفتی با یک کلمه از برجام وجود داشت آنوقت برجام امضا نمیشد تا اون کلمه اصلاح شود. 

*روسای قوای مختلف در زمانی که برجام امضا شد ببینید چه جوری از برجام حمایت می کردند؛ اما با کار بعدی ترامپ مشخص بود به چه وضعی دچار می‌شویم و خب چه دیواری کوتاه تر از دولت روحانی تا همه چیز را سر آن بشکنیم.

*کاری که الان در حال انجام است ادامه ی کار ظریف و عراقچی است و دستشان درد نکند.

*اگر آقایان فکر می‌کنند که پس از توافق و امضای برجام؛ در داخل  اصلاح طلبان می‌گویند که شما چرا این طور و اونجور بودید من از طرف اصلاح طلبان قول می دهم که همه از این توافق حمایت کنیم چون منافع ملی در  آن  است.

خاتمی

*مشکل واقعی ما با آمریکا ایدئولوژی است نه برجام و هسته ای

*واقعیت قصه چه از جانب ما و چه از جانب آمریکا چالش ایدئولوژی است و اگر فقط به برجام اتکا بکنیم باز چند سال دیگر همین مسائل تکرار می شود و به قول مسئولان ما از اول انقلاب در تحریم هستیم و همه از جمله اصلاح طلبان در آن نقش دارند.

*اما ببینید کدام کشور در دنیا تورم دو رقمی در عرض ۴۰ سال داشته و توقع پیشرفت داشته باشد. 

ما نیاز به تغییر نگرش و روش داریم و این به معنای دست کشیدن از آرمان ها و منافع ملی نیست بلکه انجام یک بازی برد برد منظور است.

*در جریان افغانستان اول و همکاری ایران با آمریکا در شکست طالبان؛ بیشترین نفع به ایران رسید یا در سقوط صدام بیشترین نفع به ما رسید.

*آیا این ها نمی توانست مبنایی باشد برای فعالیت مشابه در مشکلات منطقه که با گفتگو حل شود.

*با برجام مشکلات‌ ما با همه جا حل نخواهد شد 

*باید دید چگونه می‌توان بر اساس ۳ اصلی که رهبر انقلاب گفتند: عزت/حکمت/مصلحت در پی رفع موانع بود. 

*ببینیم مصلحت ملت در چیست ما نباید فقط در پی مصلحت نظام باشیم و باید منافع مردم را در نظر بگیریم .

*اگر این‌نگاه وجود داشته باشد حل برجام میتواند مقدمه ای برای حل مشکلات باشد وگرنه دو سال دیگر با انتخابات آمریکا و کنگره و سنا ما دوباره بازگشت می‌کنیم به این نقطه؛

*آیا آن زمان می‌گویند تیم ریسی و مذاکره کنندگان خیانت کردند ؟ 

*حتی اگر بایدن امضا کند و تضمین بدهد که برجام لغو نخواهد شد؛ به قول آقای احمدی نژاد یک کاغذ پاره بیشتر نخواهد بود و فردا همین سنا می‌تواند همه را از بین ببرد.

*پس ما باید با همان دیدی که در برجام قبلی و فعلی توانستیم منافع کشور را حفظ کنیم در مورد چالش های دیگر هم باید همینطور عمل کنیم و اگر نتوانیم منافع کشور را حفظ کنیم وارد یک دور معیوبی می‌شویم که دو سال دیگر مجددا می‌گوییم برجام یک خیانت بود. 

*بین انقلابی گری و براندازی و اصلاحات تنها راه موجود اصلاحات است.

* یکی از مشکلات اساسی کشور این است که ما به طور آگاهانه جلوی تحزب را گرفتیم وقتی شما حزب ندارید قطعا تیم مشخص و قوی هم نخواهید داشت.

*این مشکل در باره ی دولت آقای رئیسی بیش از بقیه به چشم می خورد و آقای رئیسی هیچوقت کار اجرایی نکردند و تنها سابقه ایشان در آستان قدس رضوی است که با توجه به امکانات آن کمتر دچار مشکلاتی بودند.

*اصلاح طلبان این اعتقاد را دارند که جز از طریق انتخابات نمی‌توان به قدرت رسید و هرگز به دنبال لابی با اصحاب قدرت برای دستیابی به قدرت نیستند و بر اساس برنامه و تیم خودشان در یک انتخابات آزاد شرکت خواهند کرد و چاره ی اصلی کار در اصلاحات است و بین انقلابی گری و براندازی و اصلاحات تنها راه موجود اصلاحات است.

*وقتی اصلاحات چاره اصلی است حتما اصلاح طلبان در آینده نقش خواهند داشت اما اینکه همین اصلاح طلبان فعلی باشند نه و من رصد میکنم که نسل اصلاحات در حال پوست اندازی گسترده ای است و گفتمان اصلی کشور پس از ۴ سال و ۸ سال مجددا اصلاحات خواهد بود.

*آقای خاتمی به مقامات کشور و دوستانشان گفتند که دیگر وارد صحنه ی عملیاتی سیاست نخواهند شد.


منبع خبر : جماران
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.