اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
83943
1400/11/23 09:16

ترقی: مردم در انتخاب‌ها اشتباه می‌کنند

دبیر حزب اصولگرای موتلفه اسلامی گفت: از انتخاب بنی‌صدر در ابتدای انقلاب اسلامی تا سایر انتخاب‌هایی که موجب پشیمانی مردم شده است، نمونه‌ای از انتخاب‌های اشتباه بوده است. در دیدگاه‌های مردم و تغییر نظرات آن‌ها درباره انتخاب‌هایشان در طول این سال‌ها، مشهود است.

وارد چهل وچهارمین سال انقلاب اسلامی شده‌ایم. در سال‌های اخیر نگاه مردمی که خود شاکله این انقلاب را تشکیل داده بودند، به انقلاب و آرمان‌هایش تغییر کرده است. برخی از مردم معتقدند که انقلاب اسلامی از مسیر برخی آرمان‌هایی که برای آن جنگیده و خون داده‌اند، منحرف‌شده است اما در این میان برخی از سیاسیون باور دارند که آرمان‌های انقلاب اسلامی تغییر نکرده و ما نیز از مسیر این آرمان‌ها منحرف نشده‌ایم بلکه مشکل اصلی در نوع انتخاب‌های مردم است. حمیدرضا ترقی دبیر حزب موتلفه اسلامی دراین‌باره به روزنامه همدلی می‌گوید: «مردم فریب تبلیغات انتخابات را می‌خورند و افرادی را انتخاب کرده‌اند که منطبق بر شاخص‌های انقلاب نبوده‌اند و همین امر مهم‌ترین نقطه‌ضعف کشور در چهل‌وسه سال گذشته بوده است.»

انقلاب اسلامی ایران در طول چهل‌وسه سال گذشته با فرازونشیب های بسیاری روبرو شده است. در این میان بسیاری بر این باورند که آرمان‌های انقلاب اسلامی باید مجدداً بررسی شود تا مشخص شود که به آن آرمان‌ها و اهداف انقلاب رسیده‌ایم یا خیر. در همین راستا جواد حق‌شناس فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با ایلنا گفته است: «امروز نیاز است با مطالعه و پژوهش جدی بررسی شود که آیا با گذشت بیش از ۴۰سال از روند انقلاب آن آرمان‌ها و اهدافی که بر اساس آن جنبش و حرکت مردم شکل گرفت، تحقق پیداکرده است؟ آیا اهدافی که مطرح شد، در مسیر درستش بوده‌ یا خیر؟» حق‌شناس معتقد است که از آرمان‌های انقلاب بسیار فاصله گرفته‌ایم. او اظهار می‌کند: «مشخصاً با مطالعه و یک حساب سرانگشتی اگر اهدافی که به خاطر آن جامعه دست به انقلاب زدند را دنبال کنیم، خواهیم دید مردمی که در متن انقلاب بودند و کسانی که در کادر رهبری و هدایتش بودند، عملاً به این امر اعتراف دارند متأسفانه فاصله جدی با آرمان‌های انقلاب اسلامی که برایش بسیار زحمت‌کشیده شد و خون‌های فراوانی که ریخته شد وجود دارد.» این فعال سیاسی خاطرنشان می‌کند: «امروز با گذشت سال‌های متمادی از انقلاب و فاصله گرفتن از سال‌های ابتدایی آن مشاهده می‌شود موانع و مشکلاتی پیش روی جامعه قرار گرفته است که کشور را از رسیدن به اهدافی که انقلاب و انقلابیون مطرح می‌کردند، دور کرده است و یک فاصله جدی داریم.»

این در حالی است که حمیدرضا ترقی دبیر حزب موتلفه اسلامی و فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که از آرمان‌های انقلاب اسلامی فاصله نگرفته‌ایم و تنها در برخی زمینه‌ها سرعت حرکت کند شده و در نتیجه دستیابی به این آرمان‌ها سخت‌تر شده است.

حمیدرضا ترقی دبیر حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با «همدلی» مهم‌ترین نقطه‌ضعف کشور در چهل‌وسه سال گذشته را «عدم تطبیق معیارهای انتخاب و شاخص‌های انقلاب اسلامی» دانست و گفت: «ما برای اداره کشور با معیارها و ارزش‌های انقلاب اسلامی به یک سری شاخص‌ها و نصاب‌هایی نیاز داشتیم که اگر در وجود افراد و منتخبین مردم نباشد به‌طور طبیعی اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی به‌راحتی تحقق پیدا نمی‌کند.»

وی افزود: «ضعف ما در طول این سال‌های بعد از انقلاب نوع انتخاب‌های ما با شاخص‌های انقلاب اسلامی همخوانی نداشته است و نوعاً مردم کسانی را انتخاب کرده‌اند که منطبق بر آن نصاب و شاخص‌ها نبوده‌اند.

به همین خاطر بسیاری از فرایندهای انقلاب اسلامی با کندی پیش رفته یا اینکه عملاً در آن حوزه‌ها نتوانسته‌ایم کار جدی و اساسی انجام دهیم. در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به برخی از این موارد اشاره کرده‌اند مانند عدم تحقق کامل عدالت، عدم اجرای سیاست‌های کلان کشور در بخش اجرا یا قانون‌گذاری و...»

ترقی دلایل اشتباه مردم در انتخاب فرد اصلح مطابق با معیارهای انقلاب را تشریح کرد و گفت: «شیوه انتخاب و تبلیغات ظاهری و غیرواقعی که در فرایند انتخابات صورت می‌گیرد و مردم نمی‌توانند یک انتخاب کاملاً مبتنی بر شناخت انجام دهند بلکه احساسی و مبتنی بر هیجان انتخاب را انجام می‌دهند. این نوع انتخاب‌ها وقتی مبتنی بر هیجان و تبلیغات ظاهری و عدم شناخت دقیق باشد خصوصاً اینکه انتخابات حزبی نباشد، نتیجه و محصول آن انتخاب کسانی می‌شود که با معیارها و شاخص‌های انقلاب اسلامی منطبق نیستند.»

دبیر حزب موتلفه اسلامی به برخی از انتخاب‌های اشتباه نیز اشاره و اظهار کرد: «از انتخاب بنی‌صدر در ابتدای انقلاب اسلامی تا سایر انتخاب‌هایی که موجب پشیمانی مردم شده است، نمونه‌ای از این انتخاب‌های اشتباه بوده است. در دیدگاه‌های مردم و تغییر نظرات آن‌ها درباره انتخاب‌هایشان در طول این سال‌ها، مشهود است.»

وی افزود: «همچنین گله مردم، نظام و رهبری از عدم تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب به‌طور کامل ناشی از همین مسائل است که این‌هایی که باید آن اهداف را پیاده کنند و در جامعه جاری و ساری کنند، یا پایبند نبودند، یا اعتقاد نداشتند یا مبتلای به فساد یا انحراف شدند.»

ترقی تغییر قانون اساسی را راهکاری برای حل مشکلات کشور ندانست و گفت: «قانون اساسی کشور مشکلی ندارد بلکه اشکال در رفتارهاست. اشکال ساختاری نیست و رفتاری است و باید رفتار جامعه اصلاح شود و این رفتار هم نیاز به کار فرهنگی دارد.»

وی در همین راستا به اصلاح فرایند انتخابات اشاره کرد و گفت: «یکی از نقاط ضعف فرایند انتخابات نامشخص بودن شیوه تبلیغات انتخابات است که قانون یکی دو بار در این زمینه اصلاح‌شده است اما کامل نیست.  ما هنوز نمی‌توانیم نقش پول، ثروت، رانت و کانون‌های قدرت و ثروت را در انتخابات به حداقل برسانیم اگر توانستیم نقش این‌ها را کاهش و به حداقل برسانیم و انتخابات را حالت هیجانی خارج کنیم و به سمت انتخابات عقلانی، پخته و بدون هیجان و ظاهرفریبی که بیشتر در شیوه انتخابات حزبی میسر است یقیناً همیشه با همین مشکل روبه‌رو است.»

دبیر حزب موتلفه اسلامی درباره میزان تحقق آرمان‌های مردم در انقلاب اسلامی پس از گذشت چهار دهه، گفت: «دستیابی به آرمان‌ها نیازمند زمان است ما در جهت تحقق آن آرمان‌ها هستیم منتهی در برخی از بخش‌ها فاصله بیشتر و در برخی از بخش‌ها فاصله کمتر است.

 این هم به روش‌ها و برنامه‌ها و سیاست‌های اتخاذشده برمی‌گردد. در مجموع حرکت و جهت‌گیری کل نظام به سمت آرمان‌های انقلاب است.»
وی با تأکید بر اینکه «از آرمان‌های انقلاب اسلامی منحرف نشدیم»، افزود: «گرچه مقداری کند حرکت کرده‌ایم و وقتی‌که کند حرکت کنیم دستیابی به آرمان‌ها زمان‌برتر خواهد بود. ما باید زودتر به این آرمان‌ها می‌رسیدیم.»

ترقی مهم‌ترین عامل نارضایتی مردم از کشور را «عمل نشدن به وعده‌ها» دانست و گفت: «وعده‌هایی که داده‌شده عملی نشده و چالش‌ها و مشکلات اقتصادی برطرف نشده و انتظارات مردم تحقق پیدا نکرده است. ناکارآمدی‌ها و ضعف مدیریت و ضعف حل مسائل کشور از سوی مدیران اجرایی گلایه‌های اصلی مردم است.»

دبیر حزب موتلفه اسلامی همچنین پاشنه آشیل انقلاب را توجه به غرب و خوش‌بینی نسبت به آن دانست و گفت: «انفعال در برابر غرب و خوش‌بینی نسبت به غرب و بیگانگان، عدم اتکا به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخل کشور و نهایتاً عدم توجه به سیاست‌های کلانی که رهبری ابلاغ کرده‌اند، بیشترین ضربه‌ها و صدمات را به کشور وارد کرده‌اند.»  


منبع خبر : همدلی
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.