اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
84656
1400/12/15 13:50

آقای رئیسی! آن «خیر» قاطع فقط برای آمریکا بود؟

اصلاحات‌پرس-در حالی که پالس‌های مثبتی از مذاکرات احیای برجام در وین به گوش می‌رسید، یک درخواست دقیقه نودی از روسیه مذاکرات را با بن بست جدیدی روبه‌رو کرد. روسیه از آمریکا تضمین کتبی خواسته تا بتواند با رابطه اقتصادی با ایران خود را از چنگال تیز تحریم‌های جامعه جهانی رهایی سازد.

محمدصابر حسنلو؛ مذاکرات احیای برجام با شروع دولت آقای رئیسی بارها با چالش‌هایی مواجه شده بود. با وجود اینکه نزدیکان به تیم مذاکره کننده دولت رئیسی بارها موضع محکم و از بالای این تیم را دلیل با چالش روبه رو شدن مذاکرات می‌دانستند اما به نظر میرسد در این بین درخواست های زیاد از حد کشور دوست و خوش استقبال روسیه نیز بی تائیر نبوده است.

پیشتر نیز گمانه‌زنی‌هایی درباره ورود موضوع اوکراین به مذاکرات احیای برجام توسط روسیه منتشر شده بود اما این بار روس‌ها علنا مشکلات و مصائب حاصل از لشکرکشی به اوکراین را وارد متن مذاکرات برجام کرده‌اند.

این درخواست روسیه به نوعی دخالت در مذاکراتی است که برای اصلاح وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم ایران بسیار حیاتی بوده و مردم و فعالان اقتصادی منتظر خروج ایران از تحریم‌های سنگین آمریکا هستند.

از وزارت خارجه دولت رئیسی انتظار می‌رود همانگونه که وعده استقلال از شرق و غرب را به مردم داده‌اند، باید از حقوق مردم ایران در مقابل زیاده‌خواهی دولت روسیه دفاع کنند. آیا مذاکرات احیای برجام برای تامین منافع ایران است یا راه فراری برای روس‌ها؟ ارتباط لشکرکشی دولت روسیه با مذاکرات رفع تحریم علیه مردم ایران چیست؟ آیا مردم ایران باید هزینه اشتباه بزرگ و استراتژیک روسیه را بپردازند؟

سکوت تیم وزارت خارجه و اعضای هیئت مذاکره کننده دولت در قبال این درخواست نابجای دولت روسیه برخلاف منافع ملی و خط مشی جمهوری اسلامی و شعار «نه شرقی و نه غربی» است. آیا دولت قرار است مذاکرات رفع تحریم ظالمانه از روی دوش مردم را به اقدامات جنگ طلبانه‌ی روسیه در جهان گره بزند؟

در روزهای آغازین دولت بود که ابراهیم رئیسی به عنوان رئیسی جمهور ایران در پاسخ به دیدار با آمریکا و مذاکره با شخص جو بایدن از پاسخ قاطع «خیر» استفاده کرده بود. پاسخی که با استقبال حامیان دولت روبه رو شده بود. طرفداران سیاسی دولت این پاسخ قاطع را شروع استقلال ایران از کشورهای ابرقدرت می‌دانستند. اما آیا قرار است پاسخ دولت رئیسی به آمریکا «خیر» باشد و در مقابل روسیه و درخواست هایش «بله»؟

سکوت در مقابل روسیه می‌تواند در آینده موضع ایران نسبت به این کشور را بسیار پایین بیاورد یا حتی به تمامیت ارضی کشور صدمه بزند. آنچنان که با سیر ساده‌ای در تاریخ می‌توان از زخم های زیادی که از سوی این کشور بر پیکر ایران عزیزمان وارد شده است، آگاه شد. شاید وقت آن رسیده که رئیس جمهور ایران در قبال درخواست روسیه نیز یک «خیر» قاطع بگوید.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com

  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.