اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
92398
1401/04/08 09:50

امید به احیای برجام بیشتر شد

منیبان نوشت: رحیمی جهان آبادی،می‌گوید: روس‌ها منافع خودشان را دنبال می‌کنند اما با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در جنگ اوکراین دارند یک مقدار توقعات‌شان شدیدتر و بیشتر است.

به گزارش اصلاحات‌پرس، جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با مُنیبان در واکنش به آغاز مذاکرات برجام گفت: در سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یکسری پیشنهادات جدیدی ایران داشته و ظاهرا یکسری پیشنهادات جدید هم بورل و طرف غربی‌ها داشتند، بنابراین به نظر می‌رسد مقداری امید به احیای مذاکرات بیشتر شده است.

وی درباره احتمال توافق افزود: درباره این موضوع اطلاعی ندارم اما همین که امید به احیا و دور جدید مذاکرات، مطرح شده خودش نکته مثبتی است. البته در رابطه با جزییات پیشنهادات، نمی‌توان صحبت کرد اما دو طرف مقداری پیشنهادات خود را تعدیل کرده‌اند.

رحیمی جهان آبادی در پاسخ به اینکه به باور برخی افراد روسیه یکی از موانع برجام است، تصریح کرد: خیر، نمی‌شود گفت روسیه مانع برجام است. همه کشورهایی که در حال مذاکره هستند، اعم از روسیه و کشورهای غربی منافع خودشان در اولویت قرار دارد و نباید در این شک کرد. روسیه هم منافع خودش را اصل قرار داده است. اینکه سازش شود و مشکل ما حل شود برای روسیه یک مسئله فرعی است. در حال حاضر روسیه هم با توجه به جنگ اوکراین مشکلاتش بیشتر شده، از این رو آن بخش منفعت خودش برایش پررنگ‌تر شده که طبیعی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: اما نگاه ایران در برابر روسیه یا سایر کشورهای حاضر در مذاکره هیچ‌وقت خوشبینانه‌ نبوده است. همیشه نگاه ما این بوده که اینها منافعی دارند ما هم منافعی داریم و ما وظیفه داریم منافع خودمان را حفظ کنیم. هیچ وقت توقع نداشتیم و هیچ وقت هم آنها از منافع خودشان، نگذشته‌اند. در حال حاضر هم روس‌ها منافع خودشان را دنبال می‌کنند اما با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در جنگ اوکراین دارند یک مقدار توقعات‌شان شدیدتر و بیشتر است.

رحیمی جهان آبادی در پاسخ به اینکه منظور این است که روسیه در برجام توقع بیشتری دارد؟ یادآور شد: خیر، روسیه می‌خواهد از قِبَل مشکل برجام به نحوی مشکل خودش را هم کاهش دهد.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.