اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
96514
1401/06/30 10:41

پنجره استقلال بسته شد، بازیکن جدیدی هم در کار نیست

تیم فوتبال استقلال از روز جمعه گذشته درحالی تمرینات خود را در تهران و زیر نظر کادرفنی این تیم به‌منظور آماده‌سازی برای حضور در ادامه رقابت‌های لیگ برتر از سر گرفت که با آغاز کار مجدد آبی‌ها، 8 بازیکن در تمرینات این تیم غیبت داشتند.

به گزارش اصلاحات پرس، جلالی، حردانی و حسینی با حضور در اردوی تیم ملی فوتبال ایران، آمانوف با حضور در تمرینات تیم ملی ازبکستان، قایدی و محبی به‌خاطر مرخصی و بابایی و رمضانی به دلیل مصدومیت در اولین روز تمرینات پسران آبی در آغاز مجدد تمرینات حضور نداشتند که البته طی روزهای گذشته به‌جز ملی‌پوشان، سایرین از جمله آمانوف که از اردوی تیم ملی ازبکستان خط‌خورد، یک‌به‌یک به اردوی استقلال اضافه‌شده یا در روزهای پیش‌رو به جمع بازیکنان این تیم افزوده خواهند شد.

استقلالی‌ها در بازگشت دوباره به رقابت‌های لیگ برتر در تاریخ نهم مهرماه در مصافی حساس از هفته هفتم رقابت‌های لیگ برتر با گل‌گهر سیرجان مواجه خواهند شد و طی روزهای آینده آبی‌ها براساس بازی با تیم سیرجانی تمرینات خود را برگزار خواهند کرد.

 چرا تیم‌های گمنام در لیست دیدار دوستانه قرار گرفتند؟

با نظر ساپینتو آبی‌‌پوشان پایتخت عصر دیروز سه‌شنبه در مصافی تدارکاتی برابر تیم سامیت تهران به‌میدان رفتند که این دیدار پشت درهای بسته برگزارشد. باشگاه سامیت تهران به‌عنوان نماینده استان تهران در رقابت‌های لیگ دسته‌سوم کشور از فصل گذشته وارد عرصه تیم‌داری در کشور شد. این تیم با خرید امتیاز ایمان‌سبز شیراز در مرحله نهایی لیگ دسته‌سوم کشور حضور دارد.

گفتنی است قبلا از حریفان گمنام استقلال در زیرگروه رقابت‌های لیگ خبر داده بودیم، این درحالی است که پیش از این اخباری مبنی‌بر دیدار دوستانه بین تیم‌های استقلال و سپاهان در تعطیلات رقابت‌های لیگ منتشر شده بود که بعدا مشخص شد این خبر براساس گمانه‌زنی‌ها منتشرشده و اساسا از ابتدا چنین دیداری بین مورایس و ساپینتو هماهنگ نشده است.

با این‌حال طی روزهای گذشته برخی انتقادات از استقلالی‌ها صورت‌گرفت مبنی‌بر اینکه چرا در حالی که رقیب دیرینه و سنتی این تیم یعنی پرسپولیسی‌ها در تعطیلات فیفادی با تیم‌های مطرحی مانند گل‌گهر و فولاد بازی می‌کنند، استقلال باید به مصاف حریفانی گمنام برود. این ابهام مورد پیگیری خبرنگار «فرهیختگان» قرار گرفت و مشخص شد از آن‌جایی که استقلالی‌ها تا بازگشت ملی‌پوشان و مصدومان خود تمرینات را در حالتی نصفه‌ونیمه دنبال می‌کنند، این دیدار فقط به‌منظور قرارگرفتن بازیکنان این تیم در شرایط مسابقه پیش‌بینی شده است. ضمن اینکه سرمربی پرتغالی قصد دارد تاکتیک‌های ابتدایی برای بازی با گل‌گهر را در دیداری نسبتا ساده برای تیمش طراحی کند.

نکته قابل توجه اینکه پرسپولیسی‌ها در دو دیدار تدارکاتی خود به‌ مصاف حریفان بعدی استقلال در لیگ برتر خواهند رفت.

 ساپینتو مخالف تعطیلی

تیم فوتبال استقلال اگرچه هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر را با برتری پرگل مقابل نساجی به‌پایان رساند اما تعطیلی رقابت‌های لیگ باعث شد تا تعبیرهای متفاوتی از این قضیه صورت بگیرد تا جایی که برخی از رسانه‌ها این تعطیلی را به سود آبی‌ها دانسته و در این خصوص این چنین مطرح کردند که استقلال در 6 هفته ابتدایی رقابت‌های لیگ برتر عملکرد پرنوسانی را به‌ثبت رسانده و این بهترین فرصت بود تا کادرفنی این تیم در تعطیلات حدود 3 هفته‌ای رقابت‌های لیگ، روی این مساله کارکرده و نقاط ضعف استقلال را برطرف کند تا در شروع دوباره، این تیم با قدرت بیشتری پا به رقابت‌ها بگذارد. این درحالی است که طبق شنیده‌های خبرنگار «فرهیختگان» این مساله با دیدگاه‌های ریکاردو ساپینتو تا حدود زیادی تفاوت داشت چراکه این سرمربی به‌هیچ‌عنوان از این تعطیلات استقبال نکرده و از این مساله در یک جمع شخصی ابراز ناراحتی کرده است. در واقع سرمربی پرتغالی استقلالی‌ها این تعطیلات را ناامید‌کننده می‌داند؛ چراکه تازه موتور تیمش روشن شده بود و استقلال در صورتی که رقابت‌ها تعطیل نمی‌شد می‌توانست با تداوم روند خوب خود، در خانه گل‌گهر با ارائه نمایشی برتر حریفش را شکست بدهد. این درحالی است که از دیدگاه سرمربی پرتغالی این تعطیلات می‌تواند در روند آبی‌ها وقفه ایجادکرده و احیانا برای استقلال تبعاتی را ایجادکند.

با این‌حال ساپینتو با اختصاص مدت‌زمان استراحتی معقول به بازیکنانش و سپس با تمرینات متنوع تاکتیکی سعی بر آن دارد تا استقلالی‌ها را با بهترین فرم به بازی با گل‌گهر از هفته هفتم رقابت‌های لیگ برتر برساند.

 پنجره بسته شد؛ بازیکن جدیدی هم درکار نیست

خبر ناامید‌کننده دیگر پیرامون آبی‌ها در 24 ساعت اخیر بسته‌شدن دوباره پنجره این باشگاه بود. به دلیل عدم پرداخت مطالبات هرویه میلیچ، هافبک سابق کروات آبی‌‌های پایتخت در مدت‌زمان اعلام‌شده از سوی فیفا، پنجره نقل‌وانتقالاتی باشگاه تا اطلاع ثانوی بسته‌ شد. البته ابتدا اعلام شد این اتفاق به‌خاطر بدهی یک میلیون و 350 هزار یورویی استقلال به استراماچونی ایتالیایی رخ‌داده اما باشگاه خیلی زود اعلام کرد که ماجرا به میلیچ مربوط است.

مسئولان باشگاه البته پیشتر اعلام کردند که در صورت بسته‌شدن پنجره مشکلی پیش نخواهد آمد و همه چیز تحت کنترل است. از آن جایی که پنجره نقل‌وانتقالاتی تا بازشدن پنجره زمستانی، فعلا در بسیاری از کشورهای دنیا بسته است این موضوع جز برخی تبعات مثل افزایش جرایم مالی، تبعات دیگری را برای باشگاه ایرانی درپی نداشته و استقلال این فرصت را دارد که تا بازشدن پنجره زمستانی، مطالبات میلیچ و البته سرمربی سابق ایتالیایی خود را پرداخت کند تا مشکلات بیشتری گریبانگیر این تیم نشود.

این درحالی است که چندی پیش برخی رسانه‌ها از سفر قریب‌الوقوع ساپینتو به پرتغال خبرداده و اعلام کردند که او در پی جذب یک هافبک طراح خارجی راهی کشورش شده است اما خیلی زود مشخص شد که مرد پرتغالی در مدت زمان تعطیلات استقلال، به امارات رفت تا ضمن دیدار با خانواده خود چندروزی را به استراحت بپردازد.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد اسکواد فعلی استقلال تا نیم‌فصل حفظ می‌شود و تا آن زمان هیچ بازیکنی از جمع استقلالی‌ها نه جدا می‌شود و نه به این تیم خواهد پیوست.

 بزرگ‌ترین مشکل آمانوف؛ زبان نمی‌فهمد!

عزیزبک آمانوف بازیکن ازبکستانی تیم فوتبال استقلال که نیم‌فصل گذشته با نظر فرهاد مجیدی به این باشگاه اضافه شد، در این فصل شرایط عجیبی را تجربه کرده است و تاکنون حتی برای یک بار هم نام او در لیست استقلال در رقابت‌های امسال لیگ قرار نگرفته است.

این بازیکن ازبکستانی که تا قبل از اردوی ترکیه، تا حدودی نظر سرمربی پرتغالی تیمش را جلب کرده بود در ادامه هرگز نتوانست این مسیر را ادامه بدهد و طبق شنیده‌ها حتی کار به جایی کشید که ساپینتو این بازیکن را در تمرینات در پست دفاع چپ به میدان فرستاده و در ادامه هم او در کل به حاشیه رانده شد.

این در حالی است که با دعوت این بازیکن به لیست اولیه تیم ملی ازبکستان این ذهنیت به وجود آمد که نیمکت‌نشینی آمانوف فعلا تاثیری در جایگاه او در تیم ملی ازبکستان نداشته و او کمافی‌السابق در ترکیب اصلی ازبک‌ها به میدان خواهد رفت. اما پس از نزدیک به یک هفته از سپری‌شدن تمرینات تیم ملی فوتبال ازبکستان، کاتانچ سرمربی اهل اسلوونی این تیم، لیست نهایی و ۲۳‌نفره ازبک‌ها برای دو دیدار تدارکاتی مقابل تیم‌های ملی کامرون و کاستاریکا را مشخص کرد که براساس آن اثری از نام آمانوف در آن دیده نمی‌شد تا این بازیکن نیز مجبور شود طی روزهای آتی به تمرینات استقلال اضافه شود.
درباره این بازیکن که گمانه‌زنی‌های پیش‌فصل حکایت از آن داشت که نامش در لیست خروجی ساپینتو هم قرار گرفته این‌طور شنیده می‌شود که یکی از مشکلاتی که در این مدت باعث شده است تا او نتواند در کارهای تاکتیکی استقلال موفق باشد به بلد نبودن زبان فارسی و انگلیسی و عدم ارتباط‌گیری او با بازیکنان و کادرفنی مربوط می‌شود تا جایی که این اتفاق باعث شده او در زمین هم نتواند همه ظرفیت‌های خود را ارائه بدهد. نکته قابل توجه اینکه فرهاد مجیدی نیز فصل گذشته هم به همین دلیل کمتر به وی میدان می‌داد.

با همه این تفاسیر به نظر می‌رسد در بازگشت دوباره به تمرینات استقلال، این بازیکن که فقط زبان روسی بلد است بیشتر از گذشته مورد توجه کادر پرتغالی استقلال قرار گرفته و چه بسا اتفاقات مطلوبی برای او در بازگشت دوباره رقم بخورد.

البته ساپینتو از آمانوف به‌عنوان یک بازیکن مستعد نام برده و اعتقاد دارد که وی بعدا می‌تواند به استقلال کمک کند، با این حال او با بازیکنانی که از تجربه بین‌المللی بهره می‌برند مانند محبی، قایدی، شهباززاده و... بسیار راحت‌تر رفتار می‌کند، چراکه اعتقاد دارد این دسته از بازیکنان تاکتیک‌پذیر‌تر هستند و به‌راحتی از لحاظ فنی می‌توان با آنها ارتباط گرفت.

 چرا به مرادمند و یزدانی بازی نمی‌رسد؟

بر اساس گزارش فرهیختگان، استقلالی‌ها تا این جای کار در خط دفاعی کم نقص نشان داده‌اند. این تیم در 6 رقابت خود در لیگ برتر تنها 4 گل دریافت کرده است تا خط دفاعی این تیم به نسبت، نمره قبولی کسب کرده باشد این در حالی است که دو سرباز فصل گذشته این تیم که از ارکان قهرمانی آبی‌ها به‌خصوص در نیم‌فصل اول محسوب می‌شدند برای فصل جدید نیز به جمع استقلالی‌ها اضافه شده و می‌توانند با صلاحدید کادرفنی این تیم را همراهی کنند.

در این بین مرادمند زودتر از یزدانی به تمرینات استقلال اضافه شده و حتی با آبی‌ها اردوی پرفشار و سفت‌وسخت ترکیه را هم پشت سر گذاشت اما با آغاز رقابت‌ها هر دو بازیکن فعلا از ترکیب اصلی استقلال دور مانده‌اند و حتی آنها بعضا از لیست اصلی هم خارج می‌شوند تا بدون یزدانی و مرادمند استقلال برای دیدارهای تدارکاتی خود به اردو برود.

با این حال از اردوی استقلال خبر می‌رسد با وجود آن که ساپینتو از عملکرد فنی هر دو مدافع خود که به‌تازگی معافیت خود را گرفته‌اند رضایت دارد اما معتقد است که زوج خط دفاعی آبی‌پوشان( سیلوا و عارف غلامی) در 6 دیدار گذشته به‌زعم وی نمره قبولی کسب کرده‌اند و فعلا تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد، دلیلی برای تغییرات در خط دفاعی وجود ندارد.

البته آبی‌ها در این پست روزبه چشمی و حامدی‌فر را هم دارند که البته بیشتر می‌توانند به استقلال در میانه میدان کمک کنند و پست اصلی آنها هافبک دفاعی به شمار می‌رود.

 مصدوم‌های استقلال به گل‌گهر می‌رسند

استقلالی‌ها طی روزهای گذشته در حالی کار خود را دنبال کردند که دو بازیکن مصدوم در ترکیب این تیم بدون حضور در تمرینات گروهی به کار خود ادامه دادند.

در این بین آرمان رمضانی که در دیدار با نفت مسجدسلیمان از ناحیه دیسک کمر مصدوم شده بود طی روزهای اخیر با برطرف‌شدن مشکل خود به‌تازگی در تمرینات گروهی استقلال حاضر شد؛ این در حالی است که پیمان بابایی هم که در دیدار اخیر آبی‌ها مقابل نساجی از ناحیه پشت پا مصدوم شده و جای خود را به شهباززاده داده بود، به‌زودی به شرایط مطلوب و تمرینات گروهی این تیم بازگشته و او هم می‌تواند با صلاحدید کادرفنی برای دیدار با گل‌گهر، استقلالی‌ها را همراهی کند.

البته در این تیم سبحان خاقانی هم در پیش‌فصل با پارگی رباط صلیبی مواجه شد که بعد از عمل جراحی به نظر می‌رسد این بازیکن چند ماهی برای سپری‌کردن دوران مصدومیت و بازتوانی مجدد از میادین دور خواهد بود.

 راز انگشت بسته ساپینتو

از روزی که ریکاردو ساپینتو برای هدایت تیم فوتبال استقلال به تهران آمده است از همان روز نخست یک نکته عجیب در عکس‌های این سرمربی جلب توجه کرده و کمی عجیب جلوه می‌کند. ساپینتو از همان روز نخست تمرینات استقلال در تهران با انگشتی که با چسب آبی بانداژ شده است در تمرینات و بازی‌های آبی‌پوشان حاضر شده و این تیم را هدایت می‌کند.

طبق پیگیری‌ها مشخص شد زمانی که این سرمربی بعد از معارفه راهی پرتغال شد تا برخی اقدامات را برای بازگشت به تهران انجام بدهد، از ناحیه انگشت دست راست خود دچار شکستگی شد و تا امروز دوران نقاهت این آسیب‌دیدگی ادامه داشته است.  البته اینکه این سرمربی با بانداژ و چسبی آبی‌رنگ انگشت خود را می‌بندد چه بسا به رنگ پیراهن این تیم مرتبط باشد اما او فعلا مجبور است تا با بهترشدن شرایط، انگشت خود را در شرایط ثابت حفظ کند.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.