اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
97638
1401/07/12 13:11

زاهدی وفا رای اعتماد نگرفت

جلسه بررسی رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد و محمد مهدی زاهدی وفا، وزیر پیشنهادی، با رای نمایندگان به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناخته نشد.

به گزارش اصلاحات پرس، جنجالی‌ترین وزیر کابینه سیزدهم در بیست و چهارمین روز از خرداد سال 1401 از سمت خود استعفا داد تا در کارنامه اش دوره وزارتی کمتر از یک سال ثبت شود .

در شرایطی که خبرگزاری ایرنا از انتخاب زاهدی وفا به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد، خانه ملت اعلام کرد که نمایندگان به زاهدی وفا اعتماد نکردند. در ساعت یازده و بیست و دو دقیقه ایرنا در پیامک‌های ارسالی خود زاهدی وفا را وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی اعلام کرد اما در ساعت یازده و سی و شش دقیقه خانه ملت خبر عدم رای اعتماد را اعلام کرد . در اصلاحیه پیامکی پاد، پایگاه اطلاع رسانی دولت نیز اعلام شد که در بازشماری نمایندگان مجلس ، زاهدی وفا موفق به اخذ رای اعتماد نشد. در این نشست رییسی، رییس جمهوری نیز در دفاع از وزیر پیشنهادی اش در صحن علنی حضور یافت و از برنانه های او دفاع کرد.
عبدالملکی، وزیر پیشین تعاون، کار ور فاه اجتماعی که برنامه‌های بسیار عجیبی برای تصدی وزارت ارائه داده بود ، در جریان بررسی دستمزد نیز خرق عادت‌های عجیبی داشت و در نهایت نیز بحرانی جدی را برای بازنشستگان تامین اجتماعی پدید آورد چرا که حقوقشان طبق پیش‌بینی‌ها افزایش نیافته بود .
با این حال حتی محمد مهدی زاهدی وفا نیز چندان بی‌حاشیه نبود و بررسی رای اعتماد وی با حاشیه‌های عجیب و غریب همراه شد .
از مانور مخالفان بر تابعیت کانادایی همسر و فرزندان وی تا ثروت نجومی و چند هزار میلیارد تومانی اش .
البته درست در روزی که رای اعتماد وزیر در حال بررسی بود وی برای جلب رضایت نمایندگان ، نسبت به برگناری مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد اقدام کرد چرا که از سخنان وی درباره مجلس مطلع شد .
نکته مهم اینجاست که هر چند دارا بودن تابعیت کانادایی خانواده زاهدی وفا در صحن علنی مجلس تکذیب شد اما ثروت افسانه‌ای وی با تایید موافقان همراه بود .

[زاهدی وفا]

اموال هزاران میلیاردی 
توسلی، نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس در مخالفت با زاهدی وفا تاکید کرد: دارایی زاهدی‌وفا ۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
وی البته لیستی از این اموال نیز در مجلس شورا ی اسلامی ارائه داد و با اشاره به اسنادی که از اموال زاهدی وفا به دست آورده است، تاکید کرد: منزل ویلایی دهکده ۱۸۰۰ متر، زمین کرج ۴۲۰۰ متر، باغ دزاشیب ۱۸۵۰ متر، ویلای جنگلی سرودشت ۵۱۰ متر، آپارتمان گل سنگ نیاوران ۷۲ متر، خانه دزاشیب ۵۵۰ متر، باغ کرج ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر، باغ نائینی ۱۱ هزار متر، ویلای ساحلی درچلمدن ۲ هزار متر، خانه ویلایی نیروی هوایی ۴۰۰ متر، زمین شهرری ۱۵۰ متر، آپارتمان ۱۸۰ متری نیاوران و منازل دیگری که به نام ایشان وجود دارد.
توسلی افزود: بنده در جلسه نیز به ایشان یادآور شدم که براساس برآوردی که انجام دادم اموالش ۳ هزار میلیارد تومان است، ایشان به من گفتند رقم را بالا گرفتید، اموالم هزار میلیارد تومان است و من سرایدارم. این سرایداری به چه شکلی به دست آمده؟
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اسنادی که در دست ما است و در پی ساعت ها جلسه ای که با خانواده و برادرزاده های ایشان به دست آمده نشان می دهد که این اموال برای برادر وی بوده به جز دو موردی که مربوط به پدر مرحومشان است. درست است که به صورت قانونی منتقل شده است، ایشان برادرشان مشکل داشته است و تمام اسناد پزشکی در این رابطه موجود است و حتی یک سفر به بروکسل برای درمان داشته است و بعد هم ورثه ایشان که خواهرانشان هستند مدعی این شدند که این پرونده ۱۱ سال است که در دادگاه‌ها در حال بررسی است و هنوز هم این پرونده باز است.
نماینده مردم بهار، کبودرآهنگ در مجلس ادامه داد: وزیری که می خواهد وزیر کارگران، بازنشستگان، معلولان و بهزیستی و محروم ترین اقشار کشور باشد، قطعا نمی تواند سرمایه دار باشد و اگر باشد نمی تواند با این شاخص هایی که از سوی امام خمینی (ره) مطرح شده کار کند و موضوع را درک کند و بفهمد.

موافقان چه گفتند؟
با این حال الیاس نادران، نماینده اصولگرای مجلس در حمایت از زاهدی رفا سخن گفت و تاکید کرد: ما نزدیک به ۱۰ سفر در سفر اربعین با ایشان خانواده و دختران همسفر بودیم. تواضع ایشان، بزرگ منشی و خاکی بودن ایشان بارز است. به هیچ وجه یک عکس در این ۱۰ سفر ندارد که استوری کند من سفر اربعین رفتم. در اربعین اخیر ایشان آمد و برگشت اما حتی اعضا کاروان متوجه نشدند. بنده شهادت می دهم خانواده ایشان از خودشان متواضع‌تر است. اگر هر کسی به هر دلیلی به او ارث و میراث رسیده و اموال پدر خود را مدیریت می کند نباید راجبش اینگونه قضاوت کنیم و بگوییم دستگاه ها اطلاعاتی و قضایی در خواب بودند.
در عین حال ، امیرآبادی ، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ثروت در اسلام مذموم نیست ،با اشاره به موضوع تحصیل زاهدی وفا در کشور کانادا اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب سال‌ها پیش گفتند ممکن است تعدادی از کشور خارج شوند و بخواهند معلوماتی کسب کنند و سپس به کشور برگردند، برای اینکه برای کشور مفید باشند، هیچ ننگی برای علم آموزی از غربی‌ها وجود ندارد اما افرادی که بخواهند همیشه شاگردی کنند، ننگ است. آقای زاهدی وفا نیز به کانادا رفت و درس خواند، هنگام تحصیل فرزندانشان به دنیا آمدند و علیرغم داشتن فرصت برای آنها گرین کارت و شهروندی نگرفت.
وی افزود: مسائلی که خانم چنارانی مطرح کردند مربوط به وزرای دولت قبل است که فرزندانشان در آمریکا، کانادا و انگلیس به دنیا آمدند، شهید چمران نیز در آمریکا درس خواند اما وقتی نیاز اسلام و قرآن و کشور بود به کمک ملت ایران آمد.

مخالفان چه گفتند؟
مهدی عسگری، نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با زاهدی وفا گفت: شخصیت فردی و حقیقی محمد هادی زاهدی وفا برای همه ما قابل احترام است اما وی تعامل خوبی با مجلس در مدتی که سرپرست این وزارتخانه بود، نداشت و ما تجربه تلخ عدم تعامل برخی از وزرای دولت را داریم و نباید مجدداً این تجربه تکرار شود.
وی تصریح کرد: شبهاتی در مورد زاهدی وفا مطرح شد که بنده چیزی در این مورد نمی گویم اما حتی اگر در حد شبهه هم باشد، این حرف‌ها زیبنده وزیر دولت مردمی نیست.

هاجر چنارانی، نماینده مردم نیشابور و فیروزه نیز در مخالفت با زاهدی وفا به موضوع فرزندان وی اشاره کرد و گفت:  ما با رأی بالای ۲۰۰ به کابینه رئیسی اعتماد کردیم اما این موضوع فرق دارد، من فرزند شهید هستم و پدرم بعد از ۷۴ ماه بسیجی در جبهه، فقط پلاک او برگشت و سه فرزند دارم که در خراسان رضوی به دنیا آمده‌اند لذا نمی‌شود یک وزیر دو فرزند داشته باشد که در کانادا متولد شده باشد و نمی‌شود تحصیلات وزیر حتی با بورسیه از دانشگاه امام صادق (ع) از کشور دیگری باشد.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه آقای زاهدی وفا انسانی نیکو و با سرمایه هزار میلیاردی که کاری نداریم از کجا آمده، گفت: با این حال انقلاب ما، انقلاب مستعضعفان و محرومان است لذا قرار نبود بعد از ۴۳ سال این‌گونه تصمیم بگیریم ضمن اینکه آقای رئیسی گفته بود هر کس فرزندش تابعیت خارج داشته باشد خودش هم باید برود پس ما منتظر اجرای آن هستیم در حالی که فرزند ۵ هزار و ۴۰۰ و اندی از مسئولان در خارج از کشور هستند. چطور می‌شود که درآمد، حقوق و مسئولیت در ایران خوب است اما تابعیت آن بد است؟ آن هم تابعیت کشوری که متجاوز و متخاصم است.
حسن نوروزی ، نماینده رباط کریم نیز در مخالفت با زاهدی وفا، خطاب به وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: آقای زاهدی وفا وزارت را به عقلا بدهید، این وزارتخانه جای محرومان و پابرهنگان است، کسانی که درد مردم را حس کرده اند و مشکلات محرومان را می شناسند، فراکسیون صبح ۴۲ درصد رأی به ایشان داد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به سرمایه هزار میلیاردی زاهدی وفا، اظهار داشت: آقای نادران شما برای ۲، ۳ آپارتمان آقای اوجی آسمان را به زمین دوختید، اما حالا به خاطر حضور وی در موکب سکوت می کنید. ما تاجگردون را به خاطر سرمایه داری از حضور در مجلس خلع کردیم، آقای شجاعی می گوید کمیسیون اصل نود به ایشان رأی نداده است، کمیسیون کجا به ایشان رأی داده، ایشان استاد دانشگاه های خارج از کشور بوده است در حالی که بهترین دانشگاه ها را در کشور داریم.
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: ایشان در نظرات خود اقتصاد امپریالیستی را مطرح می کنند و قوام جامعه را به سرمایه می دانند و من معتقدم ایشان برنامه ای برای وزارت کار ندارد.
وی در پایان تاکید کرد: فرزندان ایشان در کانادا به دنیا آمده‌اند و اگر بخواهند می توانند تابعیت این کشور را براساس قوانین کانادا بگیرند در حالی که ایشان می‌توانستند آن زمانی که در کانادا دانشجو بودند با توجه به اینکه دانشجوی متمکنی بودند همسر خود را برای تولد فرزندانشان به ایران بفرستند. ایشان از محرومیت، جانبازان و ایثارگران خبر ندارند.

در نهایت زاهدی وفا با رای منفی نمایندگان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشد.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com

  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.