اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
99134
1401/08/18 10:15

مجلس برای دستمزدهای سریال‌های نمایش خانگی قانون تعیین می کند؟

در پی اظهارات یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مبنی بر ضرورت اعلام خلاءهای قانونی تنظیم‌گری صوت ‌و تصویر فراگیر توسط ساترا، سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی این سازمان، تأکید کرد که برخی از این خلاءهای قانونی شناسایی شده است.

به گزارش اصلاحات پرس، محمدصادق افراسیابی ـ سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا ـ در پاسخ به اظهارات محمدرضا میرتاج‌الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه اگر نقصی در حوزه قوانین برای تنظیم‌گری صوت و تصویر فراگیر وجود دارد، باید ساترا خلاءهای قانونی را به مجلس اعلام کند، توضیحاتی را به ایسنا ارائه کرد و از «دستمزدهای عوامل سریال‌های نمایش خانگی»، «محاسبه‌ مالیات و معافیت‌های مالیاتی پلتفرم های دارای مجوز» و «محاسبه قیمت اینترنت کاربران» به عنوان برخی از این خلاءها نام برد.

میرتاج‌الدینی با تاکید بر ارتباط بیشتر و مستمر ساترا و نمایندگان مجلس چنین بیان کرده بود که ساترا باید مجلس را از مسائل و چالش‌های حوزه تنظیم‌گری صوت‌ و تصویر فراگیر مطلع کند.

او پیشنهاد کرده بود که جلسه‌ای در فراکسیون راهبردی مجلس با حضور معاونت امور مجلس صداوسیما و رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر(ساترا)، برگزار شود تا گزارش عملکرد ساترا شنیده و راهکارهایی برای برطرف‌سازی خلاءهای قانونی در نظر گرفته شود.

اما در پی این اظهارات و پیگیری‌های خبرنگار ایسنا برای یافتن پاسخ مسوولان ساترا به این پیشنهادها، محمدصادق افراسیابی ـ سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا ـ تأکید کرد: دفتر مطالعات تنظیم‌گری ساترا با همکاری معاونت‌های مختلف سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، برخی خلأهای قانونی فعلی را شناسایی کرده است و در همین خصوص جلساتی با مرکز پژوهش‌های مجلس در حال برگزاری است.

۱) برخی پلتفرم‌ها به کاربر اعلام نمی‌کنند که مشاهده آثارشان با ترافیک تمام بها محاسبه می‌شود.

این مقام مسوول در سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) خاطرنشان کرد: برخی خلأهای قانونی مربوط به لزوم تصویب قوانین بازدارنده از بروز و ظهور تخلف در پلتفرم‌ها اعم از تخلفات محتوایی و تخلفاتی است که حقوق کاربران را از جهات مختلف نقض می‌کنند؛ مثلا در زمینه حقوق کاربران، در حال حاضر برخی از پلتفرم‌های داخلی در آثاری که پخش می‌کنند به کاربر اعلام نمی‌کنند که مشاهده این آثار با ترافیک تمام بها محاسبه می‌شود که این امر باعث ایجاد هزینه‌های اقتصادی برای خانواده‌ها می‌شود. در حالی که اکثر پلتفرم‌ها این موضوع را به مشترکان خود اعلام می‌کنند که وضعیت محاسبه قیمت اینترنت تمام بهاست یا نیم بها.

۲) معافیت مالیاتی درخواست پلتفرم های دارای مجوز از ساتراست.

او خاطرنشان کرد: از دیگر خلأهای قانونی، موضوع نحوه‌ی محاسبه‌ مالیات و معافیت‌های مالیاتی برای دارندگان مجوز از ساتراست که جزو مطالبات پلتفرم‌ها از ساترا محسوب می‌شود.

۳) برای دستمزدهای عوامل سریال های نمایش خانگی هنوز قانونی تصویب نشده است.

معاون ساترا در پایان به مطرح شدن بحث دستمزدهای عوامل سریال‌های نمایش خانگی توسط نماینده‌های مجلس هم اشاره کرده و در این خصوص بیان کرد: برخی نمایندگان مجلس هم اخیرا نکاتی درخصوص حقوق و دستمزدهای عوامل سریال های نمایش خانگی داشتند که گفتیم ما هنوز قانونی در این خصوص نداریم و اگر قرار است اقدامی انجام شود باید قانون آن به تصویب مجلس برسد.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com

  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.